Root (Android)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Root, Android gibi işletim sistemlerini çalıştıran telefon, tablet ve diğer cihazlarda ayrıcalıklı kontrol yetkisine sahip sistem kullanıcısıdır.[1] Android işletim sisteminde, varsayılan olarak root kullanıcısı ile işlem yapılmaz.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Root, Linux çekirdeği üzerine kurulu işletim sistemlerindeki süper kullanıcılarından biridir. Bazı durumlarda hesabın asıl adı "belirleyici faktör" değildir. Unix benzeri sistemlerde, kullanıcı tanımlayıcısı (UID) sıfır olan kullanıcı, hesabın adına bakılmaksızın süper kullanıcıdır.[2] Root kullanıcısı (süper kullanıcı), Windows'ta bilinen "Administrator" (Yönetici) kullanıcısı ile aynı amaçla kullanılır. Android yüklü bir cihaz, son kullanıcıya Windows işletim sistemindeki gibi sınırlı yetkilere sahip "Guest"(Misafir) benzeri bir kullanıcı hesabı ile ulaşır. Root erişimi sağlanmadan cihazda tam bir hakimiyet söz konusu değildir.[3] Root yetkisi elde etmiş bir telefonda kök klasöründeki her dosyayı okuma,yazma ve çalıştırma hakkı olduğu için tüm dosyalara müdahale etmek mümkündür. Android cihazınızda root kullanıcısını kullanabilme yeteneği kazanmanız cihaz üzerinde tam hakimiyet demektir.

 • Özelleştirilmiş ROM kurmak.
 • A2SD EXT tarzı üçüncü parti programlar ile telefon dahili hafızasını genişletmek.
 • İşlemci hızını artırıp azaltmak.
 • Dosyaların sahipliğini değiştirebilmek.[4] Bunun sonucunda tüm dosyaların içeriğini okunabilir, değiştirebilir ve yürütülebilir.
 • Düzgün çalışabilmesi için süper kullanıcının yetkisi gereken üçüncü parti Android uygulamalarını kullanabilmek.
 • Servis eklemek, sistem servislerini durdurup başlatabilmek
 • Terminal ve komut satırı programları kurabilmek

Dikkat edilmesi gerekenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Root işlemi çoğu cihaz için uygulaması kolay bir işlemdir. Bu işlemler sonucu telefon brick (kilitlenme) olabilir. İşlemler her cihaz ve her marka için değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda telefonu "Root" etmenin birden fazla yolu da olabilir. Genel olarak yazılımın[5] içindeki güvenliğe bağlı olarak yazılan script'ler ile "Superuser" yetkisi kazandırılmış olur.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Root Nedir? Root Atmak Ne Fayda Sağlar?". Tech in Deep. 3 Haziran 2020. 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2020. 
 2. ^ "getpwuid". pubs.opengroup.org. 7 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2023. 
 3. ^ "Root hakkında doğru bilinen yanlışlar". 19 Mayıs 2014. 29 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2015. 
 4. ^ "Linux İşletim Sistemi: Dosya ve Dizin İşlemleri". web.deu.edu.tr. 7 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2023. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2012. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2012.