Root (Android)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Root'lu bir Samsung Samsung Galaxy S10e'deki "Root Doğrulayıcı" uygulamasının ekran görüntüsü

Root, Android işletim sistemi gibi işletim sistemlerini çalıştıran telefon, tablet ve diğer cihazlarda ayrıcalıklı kontrol yetkisine sahip sistem kullanıcısıdır.[1] Android işletim sisteminde, varsayılan olarak root kullanıcısı ile işlem yapılmaz.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Root[2], Linux çekirdeği üzerine kurulu işletim sistemlerindeki en yetkili sistem kullanıcısının adıdır. Root kullanıcısı (süper kullanıcı), Windows'ta bilinen "Administrator" (Yönetici) kullanıcısı ile aynı amaçla kullanılır. Android yüklü bir cihaz, son kullanıcıya Windows işletim sistemindeki gibi sınırlı yetkilere sahip "guest" minvali bir kullanıcı hesabı ile ulaşır. Root erişimi sağlanmadan cihazda tam bir hakimiyet söz konusu değildir.[3] Root yetkisi elde etmiş bir telefonda kök klasörüne erişim hakkı olduğu için tüm dosyalara müdahale etmek mümkündür.

  • Özelleştirilmiş ROM kurmak.
  • A2SD EXT tarzı üçüncü parti programlar ile telefon dahili hafızasını genişletmek.
  • İşlemci hızını artırıp azaltmak.
  • Sistem dosyalarını silebilmek.
  • Root isteyen üçüncü parti Android uygulamaları kurabilmek.

Dikkat edilmesi gerekenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Root işlemi çoğu cihaz için uygulaması kolay bir işlemdir. Bu işlemler sonucu telefon brick (kilitlenme) olabilir. İşlemler her cihaz ve her marka için değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda telefonu "root" etmenin birden fazla yolu da olabilir. Genel olarak yazılımın[4] içindeki güvenliğe bağlı olarak yazılan scriptler ile "SuperUser" yetkisi kazandırılmış olur.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Root Nedir? Root Atmak Ne Fayda Sağlar?". Tech in Deep. 3 Haziran 2020. 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2020. 
  2. ^ http://www.androidturkiye.net/2010/09/03/anlatim-root-nedir-root-erisimi-ve-yararlari/ [ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "Root hakkında doğru bilinen yanlışlar". 19 Mayıs 2014. 29 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2015. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2012. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2012.