Google Hesabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Account
SahipGoogle
URLmyaccount.google.com/intro
SloganTek hesap. Tüm Google emrinizde.
Site türüWeb sitesi
KayıtGerekli, tek kişilik oturum açma
Kullanılabilir dil(ler)Çokdilli

Google Hesabı, Google tarafından çevrimiçi hizmetlere erişim amacıyla kimlik doğrulama ve yetkilendirme sağlayan bir kullanıcı hesabıdır. Tüm Google ürünlerine Google Arama, YouTube, Google Kitaplar, Google Finans, Google Haritalar, ve diğerleri de dahil olmak üzere, bir hesap gerektirir. Google Hesabı, Gmail (veya Google Mail), Google+, Google Hangouts, Blogger, ve diğerleri kullanımını için degereklidir. En önemlisi,günümüzde Androidle çalışan akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların hizmetlerini kullanmak için Google kimlik hesabı gereklidir.[1]

Bir Google Hesabı oluşturulduktan sonra, sahibi seçici etkinleştire veya çeşitli Google uygulamalarını devre dışı bırakabilir. YouTube ve Blogger, Google edinim öncesi hizmetleri ile kayıtlı kullanıcılar için ayrı hesaplar korur. Ancak, Nisan 2011 etkili, YouTube kullanıcıları o servise girişe devam etmek isterlerse, ayrı bir Google Hesabı ile bağlantı için gerekli olabilir. Google Hesabı kullanıcıları diğer Google kullanıcılarına Google ürünlerinde kendi sunumunu yapılandırmak için, kamuya açık bir Google profili yaratabilir. Bir Google profili, çeşitli sosyal-ağ ve görüntü barındırma siteleri yanı sıra kullanıcı bloglar kullanıcının profillerine bağlanabilir. Bir Google profili, kullanıcı blogları gibi çeşitli sosyal ağ ve görüntü barındırma hizmetlerinde bir kullanıcının profillerine bağlantılı olabilir.[2] Üçüncü taraf servis sağlayıcıları Google Hesabı mekanizması ile Google Hesabı sahiplerine hizmet kimlik doğrulaması uygulayabilir.

Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Google hesabı oluştururken, kullanıcılar parolayı unuttuysalar veya hesapı kesildiyse (hack olduysa), kullanıcılardan onların şifresini sıfırlamasına izin vermek için bir kurtarma e-posta adresi istenir. ABD, Birleşik Krallık ve Hindistan gibi bazı ülkelerde, yeni bir hesap oluştururken, Google ayrıca SMS metin mesajlaşma ya da sesli mesaj yoluyla bir hesap doğrulama kodu göndermek için bir cep telefonu numarasının tek seferlik kullanımını gerektirebilir.

Google ayrıca, hackinge karşı iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği sunuyor, bu kullanıcı günlükleri Google hesabına bir doğrulama kodu her zaman ister. Kod ya bir uygulama tarafından üretilir ("Google Şifrematik") veya başka bir hesaba bir SMS mesajı, sesli mesaj, ya da e-posta olarak Google'dan alınabilir. Güvenilir cihazlar bu 2 adımı atlamak ve log-on kimlik doğrulamaı için "işaretli" olabilir. Bu özellik açıldığında, yazılım doğrulama kodunu sağlayamaz (örneğin, IMAP ve POP3 istemcileri); bunun yerine, kullanıcının normal şifresinin yerine Google tarafından oluşturulan benzersiz 16 karakterlik alfanümerik şifre kullanmak gerekir.[3]

5 Haziran 2012 tarihinde, yeni bir güvenlik özelliği devlet destekli saldırılardan kullanıcıları korumak için kullanılmaya başlandı. Bir ara Google analizi gösterir ki, hükûmet bir hesap uzlaşma girişiminde olduğunda, "Uyarı: devlet destekli saldırganlar hesabınızı veya bilgisayarın güvenliğini aşmasına çalışıyor olabilmesine inanıyoruz." şeklinde bir uyarı görüntülenir olacak.

Hesap engelleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Google bu tür "olağandışı etkinlik" gibi çeşitli nedenlerden dolayı bir hesap engelleyebilir veya Google hesabı sahibi olmak için "yeteri kadar eski değil" bir yaş girebilir. Yeniden web formları kullanarak geçerli bir fotoğraflı kimlik üzerinden kimlik belgesi sunmak ya da (0.30 USD maliyetle) küçük bir kredi kartı ödeme mümkün. Diğer yöntemler (Örneğin bir faks gönderme veya bazı istenen belgeyi yüklemek gibi) insan etkileşimi gerektirir ve bazı "günler veya birkaç hafta" gerçekleştirilebilme için sürebilir.

Üçüncü taraf kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimliği doğrulanmış web uygulamaların sağlayıcısı Google'a kimlik doğrulama işlevini devredebilir. Bir kullanıcı, üçüncü taraf web sitesinde güvenli kaynak erişmek için çalıştığında, Google Hesapları giriş sayfasına yönlendirilirler. İşte onlar kendi Google kimlik bilgileriyle neden giriş yapmalarının gerekli olduğu bir açıklama görecekler. Üçüncü parti ile paylaşılacak olan tüm veriler de bu ekranda listelenir. Kimlik doğrulama başarılı olandan sonra kullanıcı bunları tanımlayan bir simge ile birlikte Google üzerinden giriş yapmış olarak yönlendirilen siteye geri yönlendirilir.

Mevcut Google uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Browse All of Google's Products & Services - Google". Google. 30 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  2. ^ "Gmail Signup procedure - Gmail signup India - Gmail signup 2012". 6 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  3. ^ "9 Google Apps Security Secrets For Business". 23 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]