Android TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Android TV
ADT-1 dijital medya oynatıcısı, Android TV için resmi geliştirme kiti.
Geliştirici(ler)Google
İlk yayınlanma25 Haziran 2014 (9 yıl önce) (2014-06-25)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiAndroid Lollipop ve sonrası
ErişilebilirlikÇokdilli
TürTelevizyon, Smart TV
LisansTicari yazılım, Sahipli yazılım
Resmî sitesiandroid.com/tv/

Android TV Google tarafından geliştirilen akıllı TV platformudur. Android 5.0 ("Lollipop") veya daha sonraki işletim sistemine dayalı, bir 10 metrelik kullanıcı arabirimi yoluyla bir interaktif televizyon deneyimi yaratıyor. Başlangıçta 25 Haziran 2014 tarihinde Google I/O 2014'te Google TV-nin halefi olarak ilan edildi.[1] Android TV başka TV'ler ve stand-alone dijital medya oynatıcılar içine de inşa edilebilir. Kullanıcılar Android medya akışı hizmetleri, Netflix ve Hulu dahil uygulamalar, yanı sıra oyun indirmek için Google Play Store'ye erişim yapabilirler. Platform hızla içeriği bulmak ya da (hangi filmlerin belirli bir yıl içinde Oscar'a aday gibi) sorguları yanıtlamak için sesli arama vurgulamaktadır.

Android Tv-li televizyon

TV arayüzü üç bölüme dikey ayrılır: üstünde tavsiyeler (izleme alışkanlıklarına göre güncelleme), ortada medya uygulamaları ve altda oyunlar. Arayüz oyun denetleyicisi, uzaktan kumanda veya Android TV cep uygulamasını kullanarak navigasyon olabilir. Android TV ayrıca Google'ın medya oynatıcı Chromecast'in arkasında Google Cast, teknolojisini destekleyir, bir mobil cihaza TV'de medya oynatmayı seçme ve kontrol etmek için kullanılabilmesine izin verir.[2]

Razer ve Asus oyun odaklı medya oynatıcıları serbest bırakmak için plan yaparken, Google, TV'lerin platformu sunmak için Samsung (Samsung Electronics), LG Grup (LG Electronics), Sony, Sharp Corporation, Philips (TP Vision) gibi şirketler ile ortaklık kurmuştur. Google ve Asus birlikte Kasım 2014 yılında piyasaya Android TV-li geliştirilmiş Nexus Player cihazı çıkarttı. Yazılım geliştiricileri Android TV'de kullanılmak üzere kendi uygulamalarını optimize etmek için Android SDK kullana bilecekler.

Android Ultra TV

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Android TV tüketicilere müzik çalmak için ayarlanmış bir HDTV kullanmasına, Internet hizmetleri ya da yerel ağdan kaynaklanan video izlemek ve oyun oynamak (Emulators (Öykünücü)ve Android Oyunları) olanağı sağlar. Android TV oyun oynarken, sistem arayüzü / uygulamalarla etkileşim yanı sıra, Bluetooth oyun kontrolörleri ile eşleştirilmiş olabilir. Android TV tüm özellikleri ve Chromecast cihazınızın akış yeteneklerini de içerir. Kullanıcılar filmler, TV şovları almak / kiralamak ve oynamak için müzik satın almak için kullanıcı arabirimi aracılığıyla doğrudan Google Play mağazasına erişebilirler. Google tarafından canlı Kanallar, kullanıcılara TV Rehberi işlevselliği ile HDHomeRun TV tuner dahil olmak üzere medya kaynaklarından akışı sağlar. Kodi kullanıcılara KODI (eski XBMC) aracılığıyla kullanılabilen uygulamalar ve içerik ana ulaşmalarını sağlar. Başka özellikleri şunlardır:

Televizyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sony, Sharp, Philips gibi şirketler 2015 yılında Android TV çalıştıran TV'leri serbest duyurdu. Android TV platformunda tüm TV'ler Google Cast, sesli arama ve Google Play Store uygulamasında gibi yetenekleri destekleyecektir. Sony Android TV'ler şu anda mevcuttur, Mayıs 2015 yılında, Sony platformda çalışan Bravia 2015 modelini yayınladı. Bunlar düzenli HD modeli ve bir 4K çözünürlük özellikli modeldir. Sharp televizyonları 10 Haziran 2015'te iki model serbest bırakılması ile kullanılabilir hale geldi. Philips onların 2015 TV'lerinin % 80-nin Android TV ile çalışacağını açıkladı, ilk iki model Haziran 2015'ten serbest bırakıldı. Ayrıca Beko ve Grundig gibi Türk elektronik şirketleri de Google ile işbirliği yapacaklarını duyurdular.[3][4] CES 2016-da, Google, yıl sonuna kadar Türkiyede Arçelik,[5] Vestel,[6] RCA, Hisense, TCL ve Bang & Olufsen tarafından Android TV cihazların satışa sunulacağını duyurdu.[7][8]

Dijital medya oynatıcıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Shield Android TV[değiştir | kaynağı değiştir]

NVIDIA tarafından Shield Android TV 3 Mart 2015 yılında tanıtıltı, ve başlangıçta Shield Konsolu gibi pazarlandı. Markalaşma değiştirildi, çünkü NVIDIA sekizinci nesil konsollar ile rekabet gibi görünmek istemiyordu. Nexus Player ve Forge TV aksine, Shield Android TV daha yüksek bir fiyata- 200 $ sunuyordu. Cihazın birincil satış noktası Tegra X1 chipseti bir önceki Android TV cihazından daha güçlü idi. Set-top boxun 3 GB RAM, 16 GB dahili depolama, USB 3.0 portu, Gigabit Ethernet ve çift-bant WiFi vardır. Wi-Fi Direct NVIDIA markalı oyun denetleyicisi ile cihaz anlaşıyordu. Diğer özellikler NVIDIA GameStream ve GeForce NOW ile entegrasyonunu içerir. Önceki NVIDIA Shield markalı cihazlar gibi, NVIDIA seçkin Android portlu AAA video oyunlarının küçük bir seçimi Tegra X1 çipseti için optimize edilmiştir.

ADT-1[değiştir | kaynağı değiştir]

ADT-1 Geliştirici Kiti herhangi bir ticari Android TV cihazlarından önce Google tarafından piyasaya sürüldü. Donanım bazı Google I / O 2014 katılımcılarına verildi ve daha sonra diğer geliştiricilere gönderilecek edildi. Cihaz Tegra 4 yonga seti kullanıyor ve 16GB flash bellek vardır.

Nexus Player[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Nexus Player, 3 Kasım 2014 tarihinde ABD'de, ilk tüketici Android TV cihazı oldu. 8GB flash bellek ve Intel Atom chipsetine sahip. Bu, 1080p'yi destekler, ancak 4K-nı yok. Google Nexus Player bir halef açıklamadı ve fiyatları sessizce 29 Eylül 2015 olayından kısa bir süre sonra yerel perakendecilere verdi.

Diğer üçüncü taraf teklifleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Freebox Player Mini French ISS Free tarafından sunulan ve bir 4K yetenekli Android TV set-top-box olup, Freebox Sunucu FTTH / xDSL routeri ile eşlik edilir. Forge TV, Razer tarafından, 6 Ocak 2015 tarihinde CES-de ilan edildi. Qualcomm Snapdragon 805 yonga seti, 2 GB RAM, 16 GB flaş depolama, USB 3 portu ve gigabit Ethernet portuna sahip Forge TV mikro-konsolda ziyade bir multimedya cihazı olarak pazarlandı. Ön siparişler 23 Nisan 2015 tarihinde ve 29 Nisan 2015 tarihine kadar sevkiyat ile 100 $ fiyata başladı.

Koreli telekom şirketi Mayıs 2015'te LG Uplus U + TVG 4K UHD ve U + TVG Woofer IPTV STB-de (LG Electronics tarafından sağlanan) Android TV tanıtacağını açıklandı. Haziran 2015 yılında Fransız telekom şirketi Bouygues Telecom Android TV'de "Miami" adlı entegre bir set-top-box kodu duyurdu. Cihaz Ekim ayında başlatıltı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]