TouchWiz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
TouchWiz
Touchwiz-home icon.png
TouchWiz 7.0 on s7.png
Geliştirici(ler) Samsung
İlk yayınlanma 4 Haziran 2010 (10 yıl önce) (2010-06-04)
Kararlı sürüm TouchWiz Grace UX (Nougat) / 19 Ocak 2017 (3 yıl önce) (2017-01-19)
İşletim sistemi Android / Tizen
Tür Kullanıcı arayüzü

TouchWiz (veya Samsung TouchWiz), Samsung Electronics tarafından ortaklarla birlikte oluşturulmuş, tasarlanan ve geliştirilen, tam dokunmatik kullanıcı arayüzüne sahip bir kullanıcı arayüzüdür. TouchWiz yalnızca Samsung cihazlarında kullanılabilir. Bazen yanlış bir işletim sistemi olarak tanımlanır. TouchWiz, Samsung tarafından dahili olarak akıllı telefonlar, telefonlar ve tablet bilgisayarlar için kullanılır ve harici taraflarca lisanslanamaz.[1] TouchWiz'in Android versiyonu ayrıca Samsung yapımı uygulama mağazası Samsung Galaxy Store ile birlikte geliyor. İlk Android sürümleri olan Android Apple Pie ve Android Banana Bread, Android Cupcake, Android Donut ve Android Eclair sürümleri TouchWiz ile donatılmadı.

TouchWiz’in ilk, orijinal baskısı 2008’de yayınlandı. Bu 1.0 sürümü resmen orijinal Samsung Solstice ile 2009’da piyasaya sürüldü. TouchWiz’in en son sürümü Samsung Galaxy J1 mini Prime ve TouchWiz Nature’da bulunan TouchWiz 6.0 idi. Samsung Galaxy J3 (2016)'dakı TouchWiz Nature UX 5.0, Samsung Galaxy S5'in piyasaya sürülmesinden önce piyasaya sunulan Samsung'un eski telefonlarında bulunan önceki sürümlere kıyasla daha rafine bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.[2] Durum çubuğu artık TouchWiz Nature UX 2.0 ve TouchWiz Nature UX 2.5'te ana ekran modundayken şeffaf oldu. Samsung Galaxy S II ve Samsung Galaxy Note'taki TouchWiz 4.0'da (her ikisi de daha sonra Nature UX'e güncellenmiştir), eklenen özelliklerden bazıları, hareketleri algılamak için telefondaki ivmeölçer ve jiroskoptan faydalanan kaydırma ve eğme'yi içerir.

TouchWiz 2016 yılının sonlarında Samsung Experience lehine Samsung tarafından terk edildi. TouchWiz, Samsung'un kendi işletim sistemi olan Bada ve Samsung REX ve Android işletim sistemine dayalı telefonlar tarafından kullanılır. Ayrıca, Tizen işletim sistemini çalıştıran telefonlarda da bulunur.

TouchWiz, Apple - Samsung davası'nda merkezi bir sorundu.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Galaxy Mini ve TouchWiz 3.0
Galaxy S II ve TouchWiz 4.0

TouchWiz 1.0[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirketin Samsung Handset Platform (SHP) olarak bilinen kendi platformundaki dokunmatik telefonlarında kullanılıyordu. Samsung S5230, Samsung Corby gibi modellerde bulunuyordu.

TouchWiz 2.0[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Mobile ve SHP çalıştıran şirketin dokunmatik telefonlarında kullanılırdı. Samsung i8000, Samsung Monte gibi modellerde bulunuyordu.

TouchWiz 3.0[değiştir | kaynağı değiştir]

Android Froyo'yu (2,1 - 2,2) desteklemek için 2010 yılında piyasaya sürüldü. Samsung Galaxy S ile piyasaya sürülen bu sürüm Samsung Galaxy Proclaim'de, TouchWiz 3.0'ın azaltılmış özelliklere sahip bir lite sürümü kullanıldı.

TouchWiz 4.0[değiştir | kaynağı değiştir]

TouchWiz'in ikinci versiyonu, Android Gingerbread ve Android Honeycomb'u (2.3 - 3.2.6) desteklemek üzere 2011'de piyasaya sürüldü. Galaxy S II, TouchWiz 4.0 ile önceden yüklenmiş ilk cihazdı. Bu sürüm 3.0'dan daha iyi donanım hızlandırma ve çoklu dokunma hareketlerini içeren ve telefonun akselerometresini kullanan çoklu dokunmatik ekran seçeneklerini içerir. Bu özelliklerden biri, kullanıcıların ekrana iki parmağını koymalarını ve sırasıyla yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmalarını sağlar. TouchWiz 4.0'daki "Pan", kullanıcıların cihazı bir yandan diğer yana taşıyarak ana ekranlarda gezinmelerini sağlar.[3]

TouchWiz Nature UX[değiştir | kaynağı değiştir]

TouchWiz'in üçüncü versiyonu TouchWiz Nature UX olarak değiştirildi. 2012 yılında piyasaya sürüldü ve Android Ice Cream Sandwich sürümünü (4.0) destekledi. Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Star ve Samsung Galaxy Note 10.1 modelleri, Samsung Galaxy Tab 2 7.0'da önceden bir lite sürümü kullanılmış olmasına rağmen, bu sürümle önceden yüklenen ilk cihazlardı. TouchWiz Nature UX, kilit ekranında su dalgalanma etkisi ve kullanıcının hala ekranı izleyip izlemediğini belirlemek için göz izleme teknolojisini kullanan bir özellik olan "akıllı konaklama" gibi önceki sürümden daha etkileşimli öğeler içerir.[4] TouchWiz arayüzünü tamamlamak ve Apple'ın Siri'sine bir cevap olarak, bu sürüm Samsung'un akıllı kişisel asistanı S Voice'i tanıtıyor.

TouchWiz Nature UX 2.0[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sürüm Android Jelly Bean'ı (4.2.2) destekliyor ve 2013 yılında piyasaya sürüldü; Samsung Galaxy S4 TouchWiz Nature UX 2.0 kullanan ilk cihazdı. Kullanıcıların sırasıyla başlarını aşağı ve yukarı doğru yatırarak web sayfalarında aşağı ve yukarı kaydırmalarını sağlayan "akıllı kaydırma" gibi bu sürümle daha da fazla göz izleme özelliği sunuldu.[5]

TouchWiz Nature UX 2.5[değiştir | kaynağı değiştir]

TouchWiz Nature UX 2.5, Android Jellybean'daki (4.3 - 4.4) son güncellemeleri desteklemek için 2013 yılında piyasaya sürüldü ve ilk önce Galaxy Note 3 ve Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition'nda kullanıldı. Bu sürüm tamamen Samsung Knox güvenlik çözümünün yanı sıra çok kullanıcılı işletim sistemleri yeteneklerini de destekliyor. Kamera bu güncellemede de geliştirildi: deklanşör gecikmesi azaltıldı ve 360 ° panorama modu gibi özellikler eklendi.

TouchWiz Nature UX 3.0[değiştir | kaynağı değiştir]

TouchWiz 5.0

Bu güncelleme, Android KitKat'ı desteklemek için 2014 yılında yayımlanmıştır. İlk olarak Samsung Galaxy S5 ve Samsung Galaxy Note Pro 12.2'de görüldü. Ana ekran ve ayarlar menüsü, daha büyük simgeler ve daha az karmaşa ile daha kullanıcı dostu hale getirildi. Ayrıca, bağlam menüsünde simgeler kaldırıldı ve önceden görünebilecekleri ancak kullanılamadıkları devre dışı bırakılmış seçenekler artık görünmüyor.

Samsung Galaxy Trend 2 Lite, Samsung Galaxy J1 Ace Neo ve Galaxy V Plus gibi bazı ekonomik cihazlar, 1 GB RAM'den daha düşük olan cihazlar için uyarlanan "TouchWiz Essence UX" adlı, TouchWiz Nature UX 3.0'ın azaltılmış bir sürümüne sahiptir. Bu sürüm, ekranın gri tonlamasını yaparak, kullanılabilecek uygulamaları kısıtlayarak ve Wi-Fi ve Bluetooth gibi özellikleri kapatarak pil süresini önemli ölçüde uzatan ultra güç tasarrufu moduna sahiptir.

TouchWiz Nature UX 3.5[değiştir | kaynağı değiştir]

TouchWiz 6.0

Bu, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note Edge ve Samsung Galaxy A serisi için 2014 yılında piyasaya sürülen TouchWiz Nature UX 3.0'ın biraz değiştirilmiş bir sürümüdür. Yapılan değişikliklerin çoğu darmadağın ayarlar menüsünün elden geçirilmesi, hızlı ayar kısayollarının eklenmesi ve kilit ekranı saatinin merkezileştirilmesi dahil olmak üzere küçük, estetik olanlardır. Bununla birlikte, kamera uygulaması bir Otomatik odaklama / Pozlandırma kilidi kazanarak en temel özelliklerine göre çıkarıldı.[6]

TouchWiz Nature UX 4.0[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sürüm Galaxy S5 ile birlikte geliyor ve Android Lollipop'u destekliyor. 2015'te piyasaya sürüldü. Güncelleme 4.0 sonunda Galaxy S5, Not 3, Not 4 ve diğer Lollipop uyumlu cihazlara sunuldu, ancak daha az özellikle kullanıldı.

TouchWiz'in bu sürümü başlangıçta Galaxy S5'te görülen tasarımı biraz daha yuvarlak ikonlarla sürdürdü, ancak aynı zamanda Lollipop'un açılır liste menüsünü tam ekran çekmece yerine sadece bir kaplama yapmak gibi eklemelerini ve değişikliklerini de içeriyordu. TouchWiz Nature UX 4.0 ayrıca, tüm uygulama için Not 4 & A serisinde görülen TouchWiz UX 3.5'e benzer şekilde, sistem uygulamalarındaki siyah arka planı beyaz bir temaya dönüştüren, tüm sistem için görsel bir bakım içeriyordu. Siyah tema orijinal Galaxy S’den beri kullanılmıştı, çünkü Samsung esas olarak AMOLED ekran teknolojisini kullandığından pil tüketimini azalttı. TouchWiz arayüzünün "stok" Android'in tasarımını daha yakından takip etmesini gerektiren Google ile yapılan bir patent lisans anlaşması nedeniyle değiştirildi.

TouchWiz 5.0[değiştir | kaynağı değiştir]

TouchWiz 5.0 ile Samsung, belki de estetik değişiklikleri yansıtmak için "Nature UX" eki olmadan önceki, daha basit adlandırma sistemine geri döndü. Bu sürüm, öncelikle Samsung Galaxy S6 için 2015 yılında piyasaya sürüldü ve Android Lollipop (5.0.2 - 5.1.1) için daha sonra yapılan güncellemeleri destekliyor. Bu güncelleme kullanıcı arayüzünü temizledi, çift fonksiyonların sayısını azalttı ve daha parlak ve daha basit renkler kullandı.

TouchWiz 5.0'ın yeni bir sürümü Eylül 2015'te Samsung Galaxy Note 5 ve S6 Edge + için piyasaya sürüldü. Yeni sürüm, güncellenmiş ikonografiye sahip; hisse senedi uygulamaları artık serbest form yerine "sincap" simgelerine sahiptir.

TouchWiz 6.0[değiştir | kaynağı değiştir]

TouchWiz'in bu sürümü, Aralık 2015'te Galaxy S6'daki ilk Android Marshmallow beta testi sırasında, beta programına kaydolmuş ve Şubat 2016'da resmen kullanılabilir duruma gelmiş kullanıcılar için başladı. Yeniden tasarlanmış bir bildirim açılır menüsü ve orijinal mavi ve yeşil renk tonunu beyaza çevirerek renkli revizyon bulundu. Bu sürüm aynı zamanda kilit ekranında saati ortalarken ve büyütürken havayı da kaldırırken, kilit ekranında kısayolları özelleştirme özelliğini de geri getirdi. Simgeler, daha önce özellikli olan gölgeleri kaldırarak daha düz bir görünümle biraz değiştirilir. Smart Manager bir uygulama olarak kaldırıldı ve bunun yerine bir ayar seçeneğine taşındı.

Bu sürümde, Samsung, ekran yoğunluğu ayarını değiştirme özelliğini de ekledi, buna başlangıçta yalnızca sistem tarafından gizlendiği için üçüncü taraf bir uygulamadan erişilebiliyordu. Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge’e yapılan güncelleme, kullanıcıların görüntü ayarları altında değiştirmelerine olanak tanıyarak resmi hale getirdi.[7]

TouchWiz 6.0 ayrıca Google'ın Android'e eklemelerini de içeriyor: Pil performansını iyileştirmek için Doze ve App Standby (Samsung'un kendi uygulama optimizasyon özelliği hala mevcut olmasına rağmen, iki ayrı "uygulama optimizasyonu" ayarı olduğu anlamına geliyor: biri Smart Manager uygulaması, diğeri de içinde pil kullanımı ekranı), Akıllı Kişisel Asistan Google Asistan'a hızlıca erişmek için Now on Tap, belirli bir uygulamaya verilen izinleri sınırlamak için İzin Kontrolü de eklendi.

TouchWiz Grace UX[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk önce Android Marshmallow için Samsung Galaxy Note 7 ile piyasaya sürülen Grace UX, cihazın kod adından sonra seçildi ve en sonunda resmi bir Android aracılığıyla Galaxy S7 ve S7 Edge Android Nougat güncellemesiyle Samsung Galaxy Note 5 dahil eski cihazlara doğru yol aldı. Grace UX, ikonografiye daha temiz ve daha sade bir görünüm ve beyaz alanın geniş kullanımına sahiptir.[8] TouchWiz Grace UX cihazları, kullanıcıların belirli verileri ve hatta uygulamaları bile güvenli bir parola altında tutmalarını sağlayan Secure Folder işlevinden de yararlanır.

Ayrıca, çoğu ülkede, önceki sürümlerde bulunmayan tüm diller (Android Marshmallow veya önceki sürümler), Samsung Galaxy Tab S3 ile başlayan bu sürümde mevcut oldu.

Samsung TouchWiz cihazları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tescilli[değiştir | kaynağı değiştir]

Bada[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Mobile[değiştir | kaynağı değiştir]

Symbian[değiştir | kaynağı değiştir]

Tizen[değiştir | kaynağı değiştir]

Android[değiştir | kaynağı değiştir]

Cameralar[değiştir | kaynağı değiştir]

Akıllı telefon[değiştir | kaynağı değiştir]

Phabletler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabletler[değiştir | kaynağı değiştir]

En Son TouchWiz sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Versiyon Build Android Versiyon Çıkış tarihi Özellikler
TouchWiz 5 (Galaxy S6) Android 5.0.2 "Lollipop" 1 Mart, 2015 Basit adlandırma sistemi
 • Artık "Nature UX" yok

Genel temizleyici

 • Temizlenmiş arayüz
 • Azaltılmış sayıdaki çift fonksiyonlar
 • Daha parlak ve daha basit renkler

Edge UX

 • People Edge
 • Bilgi Toplayıcı

'Temalar'

 • Tema indirme ve cihazı kişiselleştirme yeteneği
 • Çeşitli temalar

Smart Manager

 • İzleme yeteneği: depolama, hafıza, batarya ve güvenlik.

Diğer özellikler

 • Güncelleme Pro Modu
 • Mesajlarda Medya Paylaşımı arayüzü

[11]

TouchWiz 5.1 (Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 Edge+ ile geldi) N920CXXU3CQC7 [12] Android 5.1.1 "Lollipop" 21 Ağustos, 2015 Tasarımın yenilenmesi
 • Squircle simgeler
 • Yeni bildirim bölmesi
 • Zarif animasyonlar

Yeni kamera seçenekleri

 • YouTube'dan canlı yayın
TouchWiz 6 (Galaxy S7 ile geldi) G930FXXU1DQDD[13] Android 6.0.1 "Marshmallow" 11 Mart, 2016 Edge UX 2.0
 • Görevler çubuğu (sık kullanılan görevlerin kısayolu)
 • Kenar Panelleri (pusula, el feneri, cetvel; haber toplayıcıları)

'Artan organizasyon'

 • Yeni "gelişmiş ayarlar bölmesi"
 • Aynı anda birden fazla uygulamayı taşımak için yeteneği

'Her Zaman Açık Ekran'

 • Kullanılan bireysel pikseller
 • Saat, takvim veya görüntü ekranı

Oyun başlatıcısı

 • Tüm oyunlar tek bir klasörde
 • Oyun iyileştirici (kare hızı, çözünürlük)

Oyun Araçları

 • Bildirimleri susturma, pencereleri küçültme, ekran kaydını kaldırma, kapasitif anahtarları devre dışı bırakma ve ekran görüntüsü alma yeteneği
TouchWiz 7 (Grace UX) (Galaxy Note 7 ile geldi) N930FXXU1APG7 (for Note 7)[14] Android 6.0.1 "Marshmallow" 19 Ağustos, 2016 Samsung Experience 8 ile benzetmesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ https://www.samsung.com/global/galaxy/what-is/touchwiz/
 2. ^ https://android.gadgethacks.com/how-to/22-features-you-probably-overlooked-your-samsung-galaxy-0183946/
 3. ^ https://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/5-samsung-touchwiz-features-that-should-be-in-stock-android-1320094
 4. ^ https://www.phonearena.com/news/15-TouchWiz-features-that-make-the-day-to-day-Android-experience-better_id67067
 5. ^ https://www.theverge.com/2019/2/19/18229339/samsung-one-ui-update-android-9-pie-galaxy-s10-plus-s10e
 6. ^ https://www.phonearena.com/news/The-evolution-of-Samsungs-TouchWiz-UI-From-the-Galaxy-S-to-the-Galaxy-S5-visual-comparison_id65523
 7. ^ https://www.stuff.tv/features/history-galaxy-how-samsungs-superphone-has-evolved-over-past-seven-years
 8. ^ https://www.theverge.com/2017/4/18/15338052/samsung-galaxy-s8-touchwiz-android-software
 9. ^ "Samsung Solstice II SGH-A817 (AT&T)". CNET. 17 Kasım 2010. 10 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2019. 
 10. ^ "Samsung Corby". Samsung. 16 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2011. 
 11. ^ Smith, Chris (22 Nisan 2015). "Samsung explains why the Galaxy S6's TouchWiz is better than anything else around". BGR. 16 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2017. 
 12. ^ "Download Galaxy Note 5 Firmware: N920CXXU3CQC7 Android 7.0 Nougat firmware available". The Android Soul (İngilizce). Erişim tarihi: 7 Temmuz 2017. 
 13. ^ SamMobile. "Firmware download for Galaxy S7 SM-G930F". SamMobile (İngilizce). 16 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2017. 
 14. ^ Veternik (20 Ağustos 2016). "Download Samsung Galaxy Note 7 Stock Firmware ROM (All Models)" (İngilizce). Erişim tarihi: 7 Temmuz 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]