Google Asistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Asistan
Geliştirici(ler)Google
İlk yayınlanma18 Mayıs 2016 (7 yıl önce) (2016-05-18)
Güncel sürüm0.1.187945515 / 10 Aralık 2020 (3 yıl önce) (2020-12-10)
Geliştirme durumuAktif
ErişilebilirlikÇok dilli
TürSanal asistan
LisansÜcretsiz yazılım
Resmî sitesiResmi Sitesi

Google Asistan (orijinal ad: Google Assistant) Google tarafından geliştirilen ve Mayıs 2016'da Google I/O'da duyurulan akıllı bir sanal asistandır. Diğer sanal asistanların aksine, Google Asistan iki yönlü görüşmelerde bulunabilir.

Asistan, başlangıçta Google'ın mesajlaşma uygulamasının bir parçası olarak ve Google Allo'nun sesle etkinleştirilen konuşmacı Google Home'u başlattı.[1] Pixel ve Pixel XL akıllı telefonlarda bir süre münhasır kaldıktan sonra Şubat 2017'de üçüncü taraf akıllı telefonlar ve Android Wear da dahil olmak üzere Android platformlarında kullanıma sunulmaya başlandı. Nisan 2017'de üçüncü taraf geliştiricilerin Google Asistanı özel donanımlarını kurmalarına izin veren bir yazılım geliştirme kiti piyasaya çıktı.[2]

Tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Asistan, Google Home akıllı hoparlörünün ve yeni mesajlaşma uygulamasının bir parçası olarak, 18 Mayıs 2016'da Google'ın geliştirici konferansı sırasında açıldı; Google CEO'su Sundar Pichai, Asistan'ın konuşma ve iki yönlü bir deneyim ve "cihazlar arasında uzanan bir ortam deneyimi" olarak tasarlandığını açıkladı.[3] Google, daha sonra bu ayda Google Doodle lideri Ryan Germick'i atadı ve eski Pixar animatörü Emma Coats'u "biraz daha kişilikli" hale getirmek için kiraladı.

Google Allo uygulaması ve Google Home dışında sistem düzeyinde entegrasyon için, Google Asistan başlangıçta Pixel ve Pixel XL akıllı telefonlara ayrılmıştır. Şubat 2017'de Google, seçilen İngilizce konuşulan pazarlardan başlayarak Android Marshmallow veya Android Nougat çalıştıran Android akıllı telefonlarda Asistan'a erişime başlamaya başladığını açıkladı.[4] Android tabletleri bu sunumun bir parçası olarak Asistan'ı almaz. Assistant, Android Wear 2.0'da entegre edilmiş ve Android TV ve Android Auto'nun gelecekteki sürümlerinde yer alacaktır.

Nisan 2017'de, üçüncü taraf geliştiricilerin Google Assistant'ı çalıştıracak kendi donanımını oluşturmasına izin veren bir yazılım geliştirme kiti (SDK) çıktı.

Google Asistan, Google Now doğasında ve tarzında bilgi çekebilir, hava durumunu kontrol edebilir vs. Ancak, kardeşlerinin aksine, Google'ın doğal dil işleme algoritmasını kullanarak iki yönlü bir görüşme yapabilir. Arama sonuçları, kullanıcıların sayfayı açmak için dokunabilecekleri kart biçiminde sunulmaktadır.[5]

Google Asistan bir alışveriş listesi sağlayabilir; Bu daha önce bildirim hizmeti Google Keep'de yapıldı, ancak bu özellik Nisan 2017'de Google Express'e ve Google Ana Sayfa uygulamasına taşınarak Google Keep'le barındırılmasıyla etkinleştirilen ciddi bir işlevsellik kaybına yol açtı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Google Assistant ile Bütünleşik Google Home Nedir, Özellikleri ve Çıkış Tarihi - Tamindir". Tamindir. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  2. ^ "Google Assistant'ı Rakibi Siri'den Daha İyi Kılan 7 Özellik - Tamindir". Tamindir Blog. 22 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  3. ^ "Google Assistant'a Yeni Özellikler Geliyor - Tamindir". Tamindir. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  4. ^ "Google Assistant Tüm Android Telefonlara Geliyor - Ekonomi". Haberler.com. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  5. ^ "Google Assistant, Google'ın Mobil Uygulamasınına Ekleniyor". 13 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020.