Android Runtime

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Android Runtime
Geliştirici(ler)Google
Programlama diliC, C++
PlatformAndroid, ARM mimarisi, MIPS mimarisi, x86
ErişilebilirlikÇokdilli
TürÇalıştırma ortamı
Resmî sitesiwww.source.android.com

Android Runtime veya ART, Google tarafından geliştirilen, Android işletim sistemi tarafından kullanılan Bir uygulama çalıştırma ortamıdır. Android tarafından kullanılan işlem sanal makine, Dalvik-in yerini almıştır. ART yerli talimatlar içine uygulamanın bayt çevirisini (Bytecode) gerçekleştirir, daha sonra cihazın çalışma ortamını yürütür.[1]

Dalvik ve ART mimarileri karşılaştırılması

Android 2.2 "Froyo", Dalvik içine iz tabanlı just-in-time (JIT) derleme getirdi, sürekli uygulamaların profilini çizmekle her zaman ile uygulamaların yürütülmesine optimize edir, onlar dinamik ve sık şekilde baytkoddan yerli makine diline kısa segmentler derleme gerçekleştirir.[2] Dalvik uygulamanın baytının geri kalanını yorumlama ederken, "Izler" olarak adlandırılan bu kısa baytkod segmentlerinin yerli yürütmesi, önemli performans geliştirmeleri sağlar. Dalvíkin aksine, ART kendi kurulum üzerine yerli makine koduna tüm uygulamaları derleyerek (AOT derlemesi) derleme kullanımını tanıttı. Dalvik yorumlanması ve iz tabanlı JIT derleme ortadan kaldırarak, ART genel yürütme verimliliğini artırır ve mobil cihazlarda gelişmiş pil özerklik sonuçlanan güç tüketimini azaltır.[3] Aynı zamanda, ART, bellek yönetimi ve çöp toplama (GC) mekanizmaları geliştirmek, uygulamaların daha hızlı yürütülmesini, Debug özellikli yeni uygulamalar ve uygulamaların daha doğru üst düzey profillemesini getiriyor.

Geriye dönük uyumluluku korumak için, ART, Dalvikle aynı giriş baytkodu kullanır, .odex dosyaları "Yürütülebilir ve Bağlanabilir Biçim"-e (ELF) değiştirilir iken, APK dosyalarının bir parçası olarak standart .dex dosyaları üzerinden sağlanır.[4] Bir uygulama cihaz üzerinde ART dex2oat utiliti kullanarak bir kez derlenende, sadece derlenmiş ELF yürütülebilenden çalıştırılır; sonuç olarak, ART Dalvik yorumlanması ve iz tabanlı JIT derleme ile çeşitli bağlantılı uygulama yürütme maliyetlerini ortadan kaldırır. Bir uygulama yüklü olduğunda, ve uygulamalar ikincil depolamadan biraz daha büyük miktarlarda aldıkta kART derleme için ek süre gerektirir. Android 4.4 KitKat, alternatif çalıştırma ortamı ve varsayılan sanal makine olarak Dalvikin yerine ART-nin bir teknoloji önizlemesini getirdi. Ancak sonraki büyük Android sürümü, Android 5.0 Lollipopda, Dalvik tamamen Android Runtime tarafından değiştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]