İçeriğe atla

Wear OS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wear OS by Google

Geliştirici(ler)Google
İşletim sistemi ailesiUnix tipi
Kaynak türüÖzel bileşenler ile Açık kaynak yazılım[1]
LisansApache Lisansı 2.0
Linux çekirdeği yamaları kapsamında GNU GPL v2[2]
Çekirdek türüMonolitik (Linux çekirdeği ile değiştirilmiş)
Dil(ler)Çok dilli
Güncelleme yöntemiSıkça
Platform desteği32-bit ARM, MIPS, x86
ÖncülüAndroid
Kullanıcı alanıBionic, Almquist shell, NetBSD ile birlikte birkaç doğal yardımcı programa ek olarak,[3] NetBSD kabuğunda,[4] Bionic kütüphanesi,[5]
Kullanıcı arayüzüGrafik (Multi-touch)
Web sitesiwearos.google.com

Wear OS; Google tarafından geliştirilen, Akıllı saatler ve giyilebilir teknolojik bilgisayarlar için kullanılması planlanan bir Android sürümüdür. C, C++ ve Java dilinde yazılmıştır. Android sürümü 4.3 (Android Jelly Bean) veya daha yeni ya da iOS 8.2 sürümü veya daha yeni sürümle çalışan Google'ın eşleştirme uygulamasından sınırlı desteği ile, cep telefonları ile eşleştirme tarafından yapılır. Android Wear teknoloji ve SmartWatch form faktörü içine mobil bildirimleri ile Google Nowa entegre edildi. Aynı zamanda Google Play Store'dan uygulama indirmek için yeteneği ekler.[6]

Wear OS, uygulamaları bir dizisi ve özellikleri yanı sıra Bluetooth ve Wi-Fi hem bağlantısını destekler.[7] Sistemin Yüz stillerine yuvarlak, kare ve dikdörtgen dahildir. Yayımlanan cihazlar Motorola Moto 360, LG G Watch ve Samsung Gear Live bulunur. Donanım üretim ortaklarına Asus, Broadcom, Fossil, HTC, Intel, LG, MediaTek, Imagination Technologies, Motorola, Qualcomm, Samsung, Huawei ve TAG Heuer şirketleri dahildir.

İlk altı ayında, Canalys 720.000 üzerinde Android Wear saatlerinin sevk edildiğini tahmin ediyor. 15 Ocak 2016 itibarıyla Android Wear - da bir milyon ila beş milyon arası uygulama yüklemeleri vardır. Android Wearın 2015 yılında akıllı saat pazarının % 10'unu tuttuğu tahmin edilmiştir.

Android Wear ilk logosu

Tarihi ve Uyumluluğu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu platform 18 Mart 2014 tarihinde duyurulmuş, Aynı zamanda, Motorola, Samsung, LG, HTC ve Asus gibi şirketlerin ortak olarak açıklanmıştı.(Samsung ayrıca kendi akıllı saatlerinde Tizen işletim sistemi de kullanmakdadır.) 25 Haziran 2014 tarihinde, Google I/O konferansında, Android Wear ilgili daha fazla bilgi ile birlikte, Samsung Gear Live ve LG G Watch başlatıldı.[8] İlk versiyon Android KitKat esasında yaratıldı.(Android KitKat 4.4W). LG G Watch serbest ve sevk edilen ilk Android Wear SmartWatch-u oldu.[9] 5 Eylül'de Motorola Moto 360 bu platformda çıkmıştır. (Android KitKat 4.4W.1). 10 Aralık 2014 tarihinde, bir güncelleme bir saat yüz API dahil olmak üzere yeni özellikler ekleyerek, başlatıldı ve ve Android 5.0 "Lollipop" dayalı yazılıma değiştirildi. Son versiyonu 1.5.0.2951640 sürümüdür. (Android 6.0.1 Marshmallow bazında yaratılmıştır.)

Samsung Gear Live saati
LG G Watch Smartwatch

Moto 360 Eylül 2014 yılında başlarken, LG G Watch ve Gear Live Temmuz 2014'te başlatıldı. Android Wear cihazları sonraki partisi 2014 yılın sonunda Asus ZenWatch, Sony SmartWatch 3 ve LG G Watch R modelleri ile geldi. Mart 2015 itibarıyla, son Android Wear cihazları LG Watch Urbane ve Huawei Watch oldu.[10]

31 Ağustos 2015 tarihinde, Google, iOS sürümü 8.2 veya daha yenisi için eşleştirme uygulaması başlattı, bu Android Wearla çalışan akıllı saatlerin iOS bildirimleri almak için sınırlı destek sağlıyor. Eylül 2015 itibarıyla, yalnızca LG Watch Urbane ve Huawei Watchla desteklenir, ancak Google daha fazla akıllı saat modelleri için destek açıkladı.

Samsung Galaxy Watch

Wear OS, tam olarak sizlere beraber hareket eden bilgileri sunmayı amaçlamaktadır. Telefonunuzda olan bütün bilgilerinizi ve bütün dünyayı kolunuzda gezdirebilirsiniz. Kolunuzda sadece zamanı gösteren bir cihaz yerine bütün dünyayı taşıyabilirsiniz. Ayrıca Wear OS, zamana göre tahminler yapabiliyor ve konum bilgilerini de kullanarak içeriğe hassas veriler oluşturabiliyor.

Seçenekler, her zaman bir ekran özelliğin ayarı ve bir "ekran uyandırmak için eğim"i dahil otomatik olarak ekrana ışık verir. Kullanıcılar, telefondan sesli yön bula, bisiklet de dahil olmak üzere taşıma modu seçe ve bir yolculuğa başlayabilirler. Seyahat ederken, saat yön gösterir ve dokunarak dönüşleri göstermek için titreşir. Google Fit ve benzeri uygulamaları ile, Wear OS ("OK Google, bir çalışma başlat") sürüklemeni destekler ve izleme çalıştırır. Gerekli sensörü spor cihazlarda, kalp aktivitesi gün boyunca veya talep üzerine otomatik olarak örneklenmiş edilebilir ("OK Google, benim kalp hızı ne"). Adım sayma, kalori harcamaları vb. da izlenmektedir. Bu özellikler arkadaş cihazları ve uygulamaları ile entegrasyon sağlayarak, Fit ekosistem içinde çalışır. Saat, bir gol yakın olduğunda, kalp özetleri ve vücut etkinlik olduğunda hedefe ulaşmanı belirterek kartları ile başarıları pekiştirir.

Kullanıcılar kendi telefon kontrol etme ile Wear OS Saati kullanabilirler. Müzik talep edilebilir. (örneğin, "OK Google, Rolling Stones oynat"). Ekran play-kontrol, hacim, atlamak, medya görüntüler için bir kart gösterir ve kullanıcı ile ücretsiz bilekten kontrol edilerek müzik taşımak için izin verir.

Titreşim motoru kullanıcı tarafından seçilebilen bir uygulama grubu kaynaklı önemli bildirimler hakkında uyarır. Wear e-posta dikte yanıtları için Google Voice da dahil olmak üzere yanıtlama için ve sözlü veya çizilmiş ifadelerle birden fazla seçenek sunar (Tip gibi üçüncü taraf e-posta uygulamaları da dahil olmak üzere). Akıllı bildirimleri trafik, uçak bileti, otel, check-in, toplantı uyarıları, konum ve zaman bazlı hatırlatmalar, hava ve spor, hisse senetleri, uçuş durumu, biniş, restoran rezervasyonları vb dahil olmak üzere Google Nowdan desteklenmektedir.

Kullanıcılar, Google Hangouts yoluyla kendilerine gönderilen mesajları alabilir ve sesli mesaj ile yanıt verebilir. Kullanıcılar ayrıca Android Wear'de OK Google'ı kullanarak alarm ayarlayabilirler. Şu anda yeni bir SMS saatten başlatılabilir. Wear 5.1.1 cevap çizimleri destekler, emoji karakteri olarak kullanıcının krokilerini değerlendirmek için AI kullanır. Sesle arama tam olarak desteklenir. Google Now, örneğin "Nicole Kidman boyu na kadar" şeklinde Knowledge Graph kartlarında başka bir cihazda arama sonucunu açmak için seçenekleri ile sonuç ekranında görünen olarak arar. Telefonun kamera uygulaması aktifse, ekran saate el değiştirir ve kullanıcı kapağı kontrol ve seyretmekle fotoğrafları görebilir. Üçüncü taraf uygulamalar bir akış cihazı ya da daha değişik kamera kontrolü gibi telefon kamerasını kullanarak destekler.

Olaylar ekranda kartları olarak görünür. "OK Google, benim gündemimi göster" ile kullanıcının gündemini gösterecektir. Saat yüzü ayrıca randevu dışarı işaretlemesini destekler (örneğin, randevu ile dönemleri göstermek için renk ile karşılaştırmakla veya yaklaşan randevular için ışıklı "geri sayım" satırını aydınlattırmakla). Not alma tamamen Google Keep ve diğer not uygulamalar aracılığıyla desteklenmektedir. "OK Google, bana iş yerinde Roy aramak için hatırlat" ya da "25 dakika içinde tavuk haşlamak için hatırlat" gibi ses komutları aracılığıyla, kullanıcı konum ve zaman bazlı hatırlatmalar, set alarm, zamanlayıcılar vb oluşturabilir, uygun zamanda veya yerde görünür. Evernote gibi saatte yeni işlevler oluşturmak için birçok uygulama serbest bırakıldı: Örneğin, kullanıcı kendi telefon ekranı kapandığında saat ekranına yardım-off notları gelir. Foursquare gibi konum tabanlı uygulamaları yakındaki uygun mekanları göstere, giriş, kayıt vb.-na izin verir.

Android Wear versiyonları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Android Wear 1.0

[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal versiyonu 1.0, Google I/O-da 25 Haziran 2014'te başlatıldı. Android KitKat esasında yaratıldı.

Android Wear 1.3

[değiştir | kaynağı değiştir]

1.3 Sürümü 20 Ağustos 2015'te başlatıldı. Ana yeni güncelleme interaktif saat yüzleri eklemesi oldu. Bu sürüm Android 5.0 Lollipop dayalı Android Weare Wi-Fi bağlantısı olarak (Yetenekli modellerde Bluetooth iltifatı) yeni özellikler ekledi; hız ve pil ömrü iyileştirmeleri tanıttı.

Android Wear 1.4

[değiştir | kaynağı değiştir]

Android 6.0.1 Marshmallow dayalı 1.4 Versiyonu 4 Şubat 2016-da başlatıldı. En önemli yeni özelliklere daha fazla jestler, saatten doğrudan sesli mesaj gönderme olanağı ve hoparlör desteği (aramalar için, müzik vb) dahil oldu.

Android Wear 2.0

[değiştir | kaynağı değiştir]

Android Wear 2.0 sürümü Google I/O 2016 -da 18 Mayıs 2016 tarihinde açıklandı. Yeni özellikler olarak Wear 2.0 sürümünde çalışan saatlere Google Play Store'ni (saatler için) kullanarak, doğrudan indirilebilir olan bağımsız uygulamalar dahil, el yazısı tanıma, klavye, OLED saat ekranları için karanlık bir arka plan ve yeni dairesel kullanıcı arayüzü eklenildi.[11] Wear 2.0 Önizlemesi yalnızca LG Watch Urbane Second Edition LTE ve Huawei Watch-da anında destekler.[12]

Sony SmartWatch
Sony SmartWatch

Android Wear Kullanan Markalar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ "Philosophy and Goals". Android Open Source Project. Google. 21 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2012. 
 2. ^ "Licenses". Android Open Source Project. Open Handset Alliance. 5 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2012. The preferred license for the Android Open Source Project is the Apache Software License, 2.0. ... Why Apache Software License? ... For userspace (that is, non-kernel) software, we do in fact prefer ASL2.0 (and similar licenses like BSD, MIT, etc.) over other licenses such as LGPL. Android is about freedom and choice. The purpose of Android is promote openness in the mobile world, but we don't believe it's possible to predict or dictate all the uses to which people will want to put our software. So, while we encourage everyone to make devices that are open and modifiable, we don't believe it is our place to force them to do so. Using LGPL libraries would often force them to do so. 
 3. ^ "android/platform/system/core/toolbox/". 9 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2014. 
 4. ^ "android/platform/system/core/sh/". 22 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2014. 
 5. ^ "android/platform/bionic/". 3 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2014. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2016. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]