EMI

Vikipedi, özgür ansiklopedi
EMI
Kuruluş Mart 1931
Kurucu Emile Berliner
Feshedilme 28 Eylül 2012
Genel merkezi ,
Önemli kişiler Guy Hands
Öz kaynak £1.46 Milyar (2008)
Web sitesi EMI Grup

EMI Grup, Britanyalı müzik yapım ve yayın şirketidir.[1]

EMI dünyanın 70 ülkesinde etkinlik gösteren bir müzik şirketi olup, geçmişi 1897 yılına dayanıp, Birleşik Krallık'ta 1931 yılında "UK Columbia Graphophone Company" ve "Gramophone Company" adıyla iki firma olarak kurulmuş, daha sonra Electric and Musical Industries Ltd. adını almıştır. Şirket, televizyon, kamera, hesap makinesi, bilgisayarlı tomografi gibi cihazlar üreterek satmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1897 yılında EMI kurucusu Emile Berliner ürettiği ilk gramofonu tanıttı. Aynı yıl Londra'da ilk şirketleri kuruldu. Ertesi yıl yapılan ilk gramofon kayıtlarının ardından Almanya, İtalya ve Fransa'da şubeleri açıldı. 1899'da Francis Barraud'un ünlü "Sahibinin Sesi" isimli tablosunu satın alınarak şirketin amblemi olarak kullanılmaya başlandı. 1900 yılında Rusya ve Avustralya'da, 1901'de Hindistan'da, 1902'de Japonya'da temsilcilikler açıldı. Aynı yıl Rusya'da gramofon için plak üretimine başlayan firma, ilk büyük sanatçısını da yarattı: Enrico Caruso.

1903 yılında Çin'de ofis açan EMI, 1912 yılına geldiğinde Avusturya, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Hindistan, Polonya, İspanya, Rusya gibi yerlerde üretim yapmaya başlamış, dünyanın birçok ülkesinde ürünleri satışa çıkmıştı. 1921'den itibaren kendi satış şirketi olan HMV (His Master's Voice) mağazaları kurulmaya başlandı. 1925 yılında elektrik enerjisini müzik aletlerinde kullanmaya başlayan şirket, 1926'da dünyada ilk kez bir milyonu bulan satış rakamını Ernest Lough'ın O, for the wings of a dove albümüyle yakaladı. 1930'da Yunanistan'da şirketin şubesi açıldı. 1931 yılı, bir dönüm noıktası oldu; Electrical and Musical Industries, bugünkü adına kavuştu ve aynı yıl ilk stereo teknolojisinin patentini aldı. Dünyada büyük yankı uyandıracak olan longplay patentini 1942 yılında alan EMI, 1957'de Meksika'da şube açtı. Geçen süreçte Herbert von Karajan, Elisabeth Schwarzkopf, The Beatles, Nat King Cole, Frank Sinatra gibi sanatçıları bünyesine aldı. 1961'de Japon firması Toshiba ile ortaklığa başladı.1970 yılında HMV mağazaları yaygınlaştı. 1986'da CD üretip satmaya başlayan iki şirket, 1990'lara gelindiğinde Tayvan, Avustralya, Japonya, ABD ve Hong Kong pazarlarına girdi. Geçen süreçte birçok farklı şirketi bünyesinde toplayan EMI, 1996 yılında dünyadaki 300 mağazasıyla 75. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Bugüne kadar dünyada tanınmış birçok müzik topluluğu, şarkıcı ve müzisyen EMI ile çalışmıştır. Müzik arşivi konusunda 3 milyonu aşkın yapıtla dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahiptir. Klasik, caz, country, alternatif, rock, pop ve rap - urban gibi tülerde, Angel, Astralwerks, Blue Note, Capitol, Capitol Nashville, EMI, EMI Classics, EMI CMG, EMI Televisa Music, Mute, Narada, Parlophone ve Virgin gibi markalar yaratmıştır. EMI Türkiye, Müyap, Mesam, İKSV, MTV gibi kurum ve kuruluşlarla iş birliği halinde çalışmaktadır.EMI Türkiye'ye 1986 yılında bir firma ile ortak olarak girmiş, 2003 yılı başında ortak olduğu firmanın hisselerini satın alarak % 100 hissesine sahip olmuştur. 28 Eylül 2012 yılında Universal Music Group ile tek çatısı altına birleşmiştir.

HMV'in logosu

İlgili kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

EMI Arabia[değiştir | kaynağı değiştir]

EMI'nin 1997 yılında kurulan Dubai merkezli Orta Doğu bölümü. Yalnızca Arapça müzik CD'leri bulunmaktadır. Onun dışında Amman, Riyad, Dubai, Beyrut, Kahire gibi yerlerde de bulunmaktadır. İranlı şirket Avang ve Lübnanlı Rotana onun rakibidir. Nensi Acram, Cameron Cartio ve Feyruz gibi önemli şarkıcılar EMI Arabia'ya bağlıdır.

Diğer kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

EMI ile çalışmış bazı isimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]