İçeriğe atla

SoundCloud

Vikipedi, özgür ansiklopedi
SoundCloud
TürüÖzel
Kuruluş tarihi2007 (Stockholm, İsveç)
MerkezBerlin, Almanya
Hizmet alanıDünya çapında
Girişimci(ler)Alexander Ljung
Eric Wahlforss
Önemli kişilerAlexander Ljung (Kurucu & CEO)
Eric Wahlforss (Kurucu),
David Noël
Çalışanlar190
Slogan(lar)Hear the world's sounds
Websitesoundcloud.com
Site türüSosyal ağ, müzik web sitesi
Tescilİçerik yüklemek ve gönderi yazmak için gerekli
Kullanıcılar40 milyon kayıtlı kullanıcı (Temmuz 2013), 175 milyon tekil dinleyici (Aralık 2014)
BaşlangıçEkim 2008

SoundCloud, İsveç'te kurulan ve Berlin'den yönetilen çevrimiçi ses dağıtım platformu ve müzik paylaşım sitesi. Kullanıcıların ses dosyalarını yükleyip tanıtmasına ve paylaşmasına, dinleyicilerin bu dosyaları web üzerinden dinlemesine olanak sağlar. 2007'de Alexander Ljung ve Eric Wahlforss tarafından kurulan SoundCloud zaman içinde dünyanın en büyük müzik akış servislerinden biri oldu. Ücretsiz ve ücretli üyelik seçenekleri bulunmakta, bilgisayar ve mobil cihazlarda kullanılabilmektedir. 200 milyon şarkı ve 20 milyondan fazla sanatçıdan oluşan küresel bir topluluktur.[1]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni SoundCloud müzik çaları.

SoundCloud'un temel özellikleri, yüklenen dosyalara benzersiz URL'ler aracılığıyla erişme ve böylece ses dosyalarının Twitter ve Facebook yayınlarına gömülmesine izin vermeyi içerir (not: 12 Ağustos 2015'ten itibaren, mobil cihazlar Facebook'ta bir parça çalmak için bir SoundCloud uygulaması gerektirir, bir sorun Kasım 2016'da SoundCloud tarafından onaylanmıştır[2]). Bir dosya, hedef siteye (ör. Twitter) karşılık gelen bir paylaş düğmesi tıklanarak gömülebilir. Bu, yeniden paylaşım düğmeleri olmayan MySpace ile çelişir.

Kayıtlı kullanıcılar sınırsız ses dinleyebilir ve profillerine ücretsiz olarak 180 dakikaya kadar ses yükleyebilir.[3][4][5]

SoundCloud, widget'ları ve uygulamaları kullanarak müzik dağıtır. Kullanıcılar widget'ı kendi web sitelerine veya bloglarına yerleştirebilir ve ardından SoundCloud yüklenen her parçayı otomatik olarak tweet atacaktır.

SoundCloud, ses parçalarını grafiksel olarak dalga formları olarak gösterir ve kullanıcıların herhangi bir parçanın belirli bölümlerine "zamanlanmış yorumlar" göndermesine olanak tanır. Bu yorumlar, ilişkili ses segmenti çalınırken görüntülenir.

Kullanıcıların oynatma listeleri oluşturmalarına (önceden "kümeler" olarak bilinir) ve "Beğen" e (daha sonra kullanıcının "Beğen" sayfasına kaydedilecek belirli parçalar), "Yeniden Kaydet", "Paylaş", "Takip Et" başka bir kullanıcı tarafından ve seslerinin ücretsiz indirilebilmesi için kullanılır.[6]

SoundCloud'un API'sı, programların müzik ve ses dosyaları yüklemesine veya yükleyicinin buna izin vermesi durumunda dosya indirmesine izin verir. Bu API, GarageBand, Logic Pro ve Studio One gibi DAW yazılımı da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalara entegre edilmiştir.

SoundCloud, AIFF, WAV, FLAC, ALAC, OGG, MP2, MP3, AAC, AMR ve WMA dosyalarını destekler.[7] Daha sonra bunları akış için 128 kbit / s'de MP3'e ve 64 kbit / s'de Opus'a dönüştürür.[8]

SoundCloud, Creative Commons lisanslı eserleri destekler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SoundCloud - Play Music, Podcasts & New Songs - Microsoft Store'da resmi uygulama". Microsoft Uygulamaları. 24 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2023. 
  2. ^ "SoundCloud Help Community". 9 January 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 June 2020. 
  3. ^ Woods, Ben (4 Ocak 2014). "15 of the best music streaming platforms online today. Which one is best for you?". TheNextWeb.com. 23 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2020. 
  4. ^ "Introducing On SoundCloud, our new creator partner program". SoundCloud Blog. 21 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2014. 
  5. ^ "On SoundCloud". 21 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2014. 
  6. ^ "SoundCloud Music & Audio". Soundcloud HQ. 19 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2017. 
  7. ^ "Uploading requirements". SoundCloud. SoundCloud. 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2016. 
  8. ^ "SoundCloud changed its audio format and users are not happy about it". Fact Magazine. Fact Magazine. 5 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]