Bandcamp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bandcamp
BandcampLogo x320.png
Tip Özel şirket
Kuruluş 2008
Kurucu
  • Ethan Diamond
  • Shawn Grunberger
  • Joe Holt
  • Neal Tucker
Konum Sea Ranch, California, ABD
Önemli kişiler Ethan Diamond (CEO)
Shawn Grunberger (CTO)
Alan Müzik akışı, müzik satın alma
Ana sayfa bandcamp.com
Vikiveri öğesi

Bandcamp, özellikle bağımsız müzisyenlerin, yaptıkları müzikleri satışa çıkarabildikleri veya ücretsiz yayınlayabildikleri müzik akışı ve müzik satın alma servisi.

2008 yılında müzik gruplarının müzikseverlerle kolayca bağlantıya geçerek müziklerini satabilecekleri bir site olması amacıyla kurulmuştur. Siteden müzik dinlemek ve dosya olarak müzik indirmenin yanısıra, fiziksel ürün de satın almak mümkündür. Bandcamp üzerinden yapılan satışların yaklaşık yarısı, fiziksel ürün satışlarından (plak, CD, kaset, t-shirt, poster gibi) gelmektedir.[1]

Bandcamp'te çoğu değişik ülkelerde yerleşik yaklaşık 70 kişi çalışmaktadır. Çalışanlar ABD'nin dışında Kanada, Fransa, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerde yer almaktadırlar. Sitenin editöryal içeriklerini oluşturan Bandcamp Daily bölümü Brooklyn'de, teknik altyapısı ise San Francisco Körfez Bölgesi'nde yer almaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ravens, Chal (25 Haziran 2020). "Good vibrations: how Bandcamp became the heroes of streaming". The Guardian (İngilizce). Erişim tarihi: 17 Temmuz 2020. 
  2. ^ McDermott, Matt (2 Temmuz 2020). "Anti-Algorithmic Music: How Bandcamp Is Helping Artists Beat The Odds". Resident Advisor. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2020. 

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]