İçeriğe atla

Google Gruplar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Gruplar
SahibiGoogle Inc.
Web sitesihttps://groups.google.com

Google Gruplar, (İngilizceGoogle Groups) Google tarafından ücretsiz olarak sağlanan çevrimiçi gruplar ve mail listesi servisi. Google Gruplar kullanarak, ilgi alanlarına göre gruplar bulunabilir ve üye olunabilir. Grup sayfasına mesaj bırakılabildiği gibi, grup mail adresini kullanarak tüm liste üyelerine mail de atılabilir. Ayrıca, isteyen kendi grubunu kurabilir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2006'da Google, Google Gruplar'a yeni birkaç özellik ekledi. Bu özellikler gelişmiş kullanıcı arabirimleri, profiller ve rating postalardı.

Google servisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gruplarda arama yapmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Gruplar, kullanıcıların Google Arama kullanımına olanak sağlar ve kullanıcıların üstte bulunan arama kutusunu kullanarak kolaylıkla gruplarda arama yapabilmelerine yardımcı olur. Arama sonucunda ulaşmak istediğiniz postalar belirlemiş olduğunuz arama kriteri doğrultusunda size ulaştırılacaktır ve eğer arama kriteriniz herhangi bir grup ismi ile eşleşmiş ise arama sonucunda eşleşmiş grupları da arama sonuçlarının üstünde Google Gruplar dizinlerine giden linkler olarak görebileceksiniz.

Yeni bir başlık açarken bu başlığın daha önce yazılmış olabilme ihtimaline karşı online olarak yazdığınız başlığı kontrol edebilirsiniz. Bu özelliği bir kutu içinde bulunan "Have you looked at these messages?" bölümünden kullanabilirsiniz.

Dizinler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hemen hemen tüm Google ve Usenet grupları dizinlere sahiptir. Bazı grup yöneticileri gruplarının dizinlerde görünmesini engellemiş olabilirler. Dizin bu gruplara göre organize edilir.

Profiller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar kendi isimlerinden, takma isimlerinden, bulundukları bölgeden, unvanlarından, çalışma alanlarından, web sitelerinden, blog'larından herkese açık profiller oluşturabilirler. Bu profillerin yanında bulunan "Profil Göster" linkine tıklanarak herkes tarafından görüntülenebilir.

Gruba katılma/üyelik[değiştir | kaynağı değiştir]

Gruba üye olmanız durumunda aşağıdaki avantajlara sahip olacaksınız:

  • Gruba gönderilen postalar üyenin mail adresine gönderilecektir.
  • Çoğu grup, postalara cevap yazabilmeniz için üyelik zorunluluğu koyar. Bazı gruplarda grup üyeliği, arşivlerini okumanız için zorunludur.
  • Üye kendi takma adını seçmekte özgürdür. Bu takma ad gönderilen postaların yanında görünecektir. Eğer kullanıcı, üye olmadan posta gönderirse mail adresi gönderilen postanın yanında görünecektir. Bu durum mail adresini spamcılar için savunmasız bırakacaktır.

Üyelik için 4 seçenek vardır:

  • E-mail: Her zaman gruba gönderilen posta, üyenin mail adresi üzerinden yönlendirilecektir.
  • Özet E-mail: Gruba gönderilmiş olan her 25 adet posta için, üye mesajları içeren bir mail alacaktır.
  • Kısaltılmış E-mail: Grup içindeki aktivitelerin özeti, kaç adet posta ve başlık gönderildiği, en çok ilgi gören başlıkların listesi günlük olarak üyeye gönderilecektir.
  • No E-mail: Üye, gruptan hiçbir mail almayacaktır.

Gruplardaki arşivleri okumak/konuları listelemek[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Gruplar arabirimi ile "Sadece başlıkları göruntüle" özelliğini kullanabilirsiniz. Konuların listesini görüntülemek için iki seçenek vardır. Öntanımlı olarak "Mesaj içeriği ile görüntüle" gelir ve bu seçenek konuların başlığını gösterir. Mesajin ilk birkaç satırı yazar, mesaj sayısı, tarihi ve izlneme oranını gösterir. Konular oluşturulmuş oldukları tarihe göre sıralı olarak gelirler ve en son oluşturulmuş olan konu en üstte belirir. "Sadece başlıkları göruntüle" seçeneği iki adet alt seçenek içerir. İlk seçenek konu oluşturulduğunda başlık, izlenme, mesaj sayısı, yazar ve tarih bilgilerini gösterir. Diğer seçenek ise son zamanlarda oluşturulmuş mesajları tarih sırasına göre sıralar. (Sağdaki ekran çıktısını görebilirsiniz), başlık, rating, mesaj sayısı, her konu için isim ve son eklenen resimler, tarih ve saat bilgisi bütün eklenen mesajlar için gösterilir.

Başlıklara yıldız vermek[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluşturulmuş her konunun yanında yıldız bulunur. Yıldıza tıklandığında rengi sarı olur, konu yıldızlanmış olur ve kullanıcının "Yıldızladığım konular" listesi altında belirir.

Resmi Google Grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Google, servisleri için birçok resmi yardım grupları oluşturmuştur. Bu gruplar içinde, kullanıcı ilgili Google servisi hakkında soru sorabilir ya da cevaplayabilir. Tüm resmi gruplarda, gelen isteklere cevap verilebilmesi amacıyla Google'ın temsilcisi bulunur. Google'ın temsilcilerinin takma isimlerinin içinde yeşil "G" harfi bulunur.

Teknik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir grubun URL ve e-mail adresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni bir grup oluştururken grup ismi belirtmek zorundasınız. Bu grup ismi ayrıca grubun mail adresinin ilk adı olarak kullanılacaktır. Kullanıcı adını sonradan değiştirme hakkınız vardır. (Bakınız: Grupları Yönetmek)

"benimgrubum" isimli bir grup için;

Grubu için link "http://groups.google.com/group/benimgrubum" şeklinde,

grubun mail adresi "benimgrubum@googlegroups.com" şeklinde,

grup için erişim adresi "http://groups.google.com/group/benimgrubum" şeklinde,

grubun mail adresi ise "benimgrubum@googlegroups.com" şeklinde olacaktır.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Gruplar defalarca güvensiz olmakla suçlandı. Spamcılar, hackerlar ve birçok kötü niyetli kişiler Google Gruplar'a katılıp yönetici yetkileri istediler. Sonrasında da tüm yetkili oldukları grupları sildiler. Bu kişiler hakkında devam eden davalar vardır. Bu sorunla mücadele etmek için bir sorun masası kuruldu.

16 Ekim 2003'te, John Wiley & Sons kendisine ait ve telif hakları saklı olan kitabının Google Gruplar'da yayınlandığını ve indirilebilir durumda olduğunu görunce Google Gruplar'a uyarı mektubu gönderdi. Yazarın şikayeti ise Google Gruplar'da Bilgisayar Güvenlikli Yazı Kontrolü uygulanması yönünde idi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Publisher Complains of Computer Security Text on Google Groups - Chilling Effects Clearinghouse". 17 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2006. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]