Chrome OS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Google Chrome icon and wordmark (2011).svg
Geliştirici(ler) Google Inc.
İşletim sistemi ailesi Unix tipi
Kaynak türü Açık kaynak
Lisans Google Chrome OS Hizmet Şartları[1]
Çekirdek türü Monolitik (Linux çekirdeği)
Güncelleme yöntemi Yuvarlanan sürüm
Platform desteği x86, ARM
Programlama dili C, C++
Kullanıcı arayüzü Google Chrome tarayıcısı tabanlı grafiksel arayüz
Paket yöneticisi Portage

Chrome OS, Google tarafından geliştirilen Linux tabanlı, açık kaynak, web uygulamaları ile çalışan bir işletim sistemidir.[2] 7 Temmuz 2009 tarihinde duyurulan Chrome OS, 15 Haziran 2011 tarihinde Chromebook ile piyasaya çıkmıştır.

Chrome OS'u çalıştırmak ve yüklemek için indirmeye sunulmayacak. Bunun yerine, sadece Google ortakları tarafından yayımlanan donanımlarda kurulu olarak gelecek.[3] Kullanıcı arayüzü Chrome tarayıcıda olduğu gibi minimalist bir yapıda. Cihazdaki tek uygulama bir ortam oynatıcı içeren bir tarayıcı olacak, Google Chrome OS vaktinin çoğunu internette geçiren kullanıcılar için tasarlanıyor. 7 aralık 2010'da bir brifing'de, Google cr-43 bilgisayarlarının Chrome işletim sistemiyle çalıştığını duyurdu. Cr-48 bilgisayarları sadece test amaçlı kullanılmakta, halka satılmamaktadır.[4][5]

Chromebooks[değiştir | kaynağı değiştir]

Acer ve Samsung tarafından geliştirilen Chrome OS yüklü ilk notebook'lar 15 Haziran'dan Amerika'da piyasaya sürülmüştür. Şirketlere yönelik aylık kullanım bedeli ödemeli chromebook'lar da piyasaya sürülecektir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]