YouTube Premium

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YouTube Premium logo.svg
Önemli kişiler Susan Wojcicki (CEO), Lyor Cohen
Tip abonelik iş modeli hizmeti
İlk yayınlanma Kasım 2014
Platform(lar) Android, iOS, Sonos, Android TV
Durumu Aktif
İnternet sitesi Sitesi
YouTube Red logosu

YouTube Premium, (önceler YouTube Red) YouTube video platformu tarafından sunulan bir abonelik iş modeli hizmetidir. Hizmet, içeriğe reklamsız erişimin yanı sıra, premium YouTube Originals programına erişim, mobil cihazlarda video indirme, arka planda video oynatma ve YouTube Music müzik akışı hizmetine erişim sağlar.[1] Hizmet 100'den fazla ülkede kullanılır ve her ülkede farklı aylık veya yıllık ücretler var.

Hizmet ilk olarak Kasım 2014'te San Bruno, Kaliforniya'da Music Key olarak başlatıldı ve yalnızca YouTube ve Google Play Müzik'teki katılımcı şirketlerden müzik videolarının reklamsız akışını sundu.[2] Hizmet daha sonra revize edildi, 31 Ekim 2015'te YouTube Red olarak yeniden başlatıldı ve kapsamını yalnızca müzik yerine tüm YouTube videolarına reklamsız erişim sunacak şekilde genişletti.[3]

YouTube, ayrı bir YouTube Müzik abonelik hizmetinin geri dönüşünün yanı sıra 17 Mayıs 2018'de hizmetin YouTube Premium olarak yeniden markalaştığını duyurdu. YouTube'un hizmetle ilişkili orijinal içeriğin bir kısmını reklam destekli olarak kullanıma sunmayı planladığı bildirildi.[4] YouTube Premium aboneliği, kullanıcıların özel YouTube Müzik, YouTube Gaming ve YouTube Kids uygulamaları da dahil olmak üzere web sitesinde ve mobil uygulamalarında reklamsız olarak YouTube'da video izlemelerine olanak tanır. Uygulamalar aracılığıyla, kullanıcılar videoları çevrimdışı görüntüleme için cihazlarına kaydedebilir, seslerini arka planda ve resim içinde resim modunda Android Oreo ve daha yeni sürümlerde oynatabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2020. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]