Google Keep

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Keep
Geliştirici(ler)Google
İlk yayınlanma20 Mart 2013 (11 yıl önce) (2013-03-20)
Güncel sürüm3.2.505.0 / 14 Aralık 2015 (8 yıl önce) (2015-12-14)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiAndroid, iOS, Chrome OS
ErişilebilirlikÇokdilli
TürNot alma
LisansÜcretsiz yazılım
Resmî sitesikeep.google.com

Google Keep Google tarafından geliştirilen bir not alma uygulamasıdır. 20 Mart 2013 tarihinde durdurulmuş Google Notebook'un yerine ilan edildi. Google Keep Android ve iOS mobil işletim sistemleri için bir mobil uygulama ile bir web uygulaması olarak kullanılabilir. Hizmete diğer Google ürünleri gibi, @gmail.com e-posta adreslerini kullanan bir Google Account hesabı ile kaydolmak mümkündür. Eylül 2015 itibarıyla, Google Play'de 50 milyondan fazla kez indirildi.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Keep renk kodlaması notları, görüntüleri ekleme, oluşturma listeleri, geofencing, paylaşılabilir notlar ve renge göre arama dahil olmak üzere çeşitli özelliklere sahiptir.[1] Kullanıcılar zaman ya da notlar için lokasyon bazlı uyarıcılar da ayarlayabilirler. Keep aracılığıyla ayarlanır hatırlatmalar da Google Now gibi diğer Google uygulamaları tarafından erişilebilir.[2] Metin görüntülerden Optik karakter tanıma teknolojisi kullanılarak elde edilebilir. Bununla birlikte, bu sadece İngilizce dili ile çalışır. Keep üzerinden oluşturulan ses kayıtları otomatik olarak yazıya edilir. Google Keep kullanıcılara kontrol listesi içine metin notları dönüştürmeni sağlar.[2]

Google Keep bir hatırlatma, ses, görüntü, ya bir liste olup olmadığında, kullanıcılara notları etiketlerini kullanarak kategorize sağlar ve notlar kendi renklerine göre aranabilir. Android uygulamasında, notları sola veya sağa sürüklemekle, not listesi arşivlenir.[3][4] Arşivlenen notlar Arşiv bölümünde görünür. Keep aynı zamanda kullanıcılara bir notun bir kopyasını (yinelenen) oluşturmalarına olanak sağlar. Kullanıcılar ayrıca web üzerinde Liste Görünümü veya Grid View modları arasında seçim yapabilirler.[5] Android'de, kullanıcılar tek sütunlu görünüm ve çok sütunlu görünümü arasında seçim yapabilirler.

Android versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Keep mobil uygulaması Android sürümü 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) veya sistemde daha yüksek Google tarafından onaylanmış cihazlarda monte edilebilir. Notlar mobil uygulaması aracılığıyla veya Keep web sitesi üzerinden oluşturulabilir ve kullanıcının Google Account aracılığıyla her iki platformlarda eşitlenir. Bu erişim, güncelleme çevrimdışı yanı sıra, kullanıcılara İnternet ile her yerde notlar saklamayı veriyor. Google Keep Android Wear ile uyumludur. Android giyilebilir cihaz başka bir Android cihazla eşleştirilmiş sonra, Keepde ilk 10 ürün otomatik olarak görünür. Kullanıcılar sesli girişini kullanarak yeni notlar oluşturabilir, ekleye ve listelerindeki öğeleri işaretleyebilir, hatırlatmaları ve erteleme bildirimleri görüntüleyebilir. Time 2013 için "Google Keep"i 50 iyi Android Uygulamaları arasında gösterdi.[6]

iOS versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Keep'in bir iOS sürümünü 24 Eylül 2015 tarihinde bıraktı. Bu, hem iPhone, hem de iPad-de ve iOS 8 veya daha sonrası için çalışabilir.[7] Notlar Android sürümü çok benzer şekilde bir kullanıcının Google hesabını kullanarak cihazlar arasında senkronize edilir. Bu uygulama aynı zamanda aynı fotoğraf senkronizasyonu, ses kaydı ve hatırlatma seçenekleri sunuyor, Android sürümü kullanır; hatırlatmalar iOS push bildirimleri aracılığıyla da dahil olmak üzere, tüm oturum açmış cihazlar arasında teslim edilir

Chrome OS uygulama versiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Chrome ve Chrome OS tarayıcısı için Keep uygulaması Google tarafından sağlanan erken ambalajlı uygulamalar biridir. Uygulama yaratma, düzenleme ve notları silme yanı sıra görüntüleri ekleme gibi ekstra özellikler için çevrimdışı çalışır.[8] Google Keep Linuxda yerli Google Drive uygulaması mevcut olmamasına rağmen, Chrome uygulaması da, Microsoft Windows ve Mac yanı sıra Linux işletim sistemlerinde çalışır

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Google Keep Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? - ShiftDelete.Net". ShiftDelete. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  2. ^ a b "Google Keep Nedir, Nasıl Kullanılır? - Tamindir". Tamindir Blog. 4 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  3. ^ "Google Keep'ten Yeni Özellikler - Sosyal Medyal: Dijital Pazarlama Blogu". 16 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
  5. ^ "Google Keep notları konulara göre organize ediyor - Teknoblog". 1 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  6. ^ "Google Keep - 50 Best Android Apps for 2013 - TIME.com". 2 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  7. ^ "Google Keep is now available for iPhone and iPad - The Verge". The Verge. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  8. ^ "Google Keep note-taking comes to Chrome - CNET". CNET. 8 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 

Logolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]