Alphabet (şirket)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alphabet Inc.
TipHalka Açık
TürKonglomerat
Kuruluş2 Ekim 2015
(8 yıl, 147 gün önce.)
KurucuLarry Page
Sergey Brin
Genel merkezi,
Önemli kişilerSundar Pichai
(CEO)
Sergey Brin
(Başkan)
Ruth Porat
(CFO)
Ürün
Gelirartış $257.6 milyar (2021)
Çalışan sayısı187,000 (2021)
Web sitesiabc.xyz

Alphabet Inc. (bilinen ismiyle Alphabet), Google ve Google'a ait diğer şirketleri bir çatı altına almak amacıyla 2015 yılında kurulan çok uluslu konglomerattır.[1][2][3] Merkezi Kaliforniya'da Mountain View'de bulunan şirketin başında Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin bulunmaktadır. 2016 yılı itibarı ile Alphabet şirketinin CEO görevini Page, başkanlık görevini ise Brin üstlenmektedir.[4] Google'ın, Alphabet çatısı altında yeniden örgütlenmesi 2 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşti. Alphabet ağırlıklı olarak teknoloji, araştırma, fen bilimleri, yatırım sermayesi üzerine odaklanmaktadır. Yan kuruluşları arasında Google, Calico, GV (eski adı Google Ventures), CapitalG (eski adı Google Capital), X Development (eski adı Google X), Google Fiber, Google Nest (eski adı Nest Labs), Deep Mind, Intrinsic, Isomorphic Labs, Verily (eski adı Google Life Sciences), Waymo ve Wing bulunmaktadır. Google eski CEO'su Larry Page, Alphabet'in CEO'su olunca yerine Sundar Pichai yeni Google CEO'su oldu.[5]

Google'un borsadaki işlemleri Alphabet adı altına geçse de, hâlen daha borsada Google'a ait GOOG ve GOOGL sembolleri ile temsil edilmektedir. Alphabet, 2020 yılı itibarıyla piyasa değerini 1 Trilyon Dolar'a yükselterek, bir teknoloji firması olarak bu miktara erişen-aşan Apple, Microsoft ve Amazon'un ardından dördüncü şirket olmuştur.[6]

Alphabet'in kuruluş amacı Google'ın amiral gemisi olan "İnternet arama" bölümünün diğer projelerden ayrılarak, daha şeffaf bir yapıya ulaşmasını sağlamak olarak gösterilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Inc., 10 Agustos 2015 tarihinde halka açık yeni bir holding şirketi kurma planları olduğunu duyurdu. Zamanın Google CEO'su Larry Page, Google'ın resmi blogundan paylaştığı bir gönderiyle bunu duyurdu.[5]

Bu duyuru da, Page holding şirketin planını şu şekilde açıkladı.[5][7]

« Alphabet, bir şirketler topluluğudur. Tabii ki Google da bu topluluğun içerisindedir. Bu durum asla Google'ı daraltmak anlamında değil, aksine diğer şirketleri Alphabet içerisinde ana İnternet ürünlerimizden ayırmak içindir. Esasen inanıyoruz ki, bu şekilde daha ölçülebilir bir yönetime sahip olacağız ve yaptığımız işlerde hiçbir bağımlılık hissetmeden daha bağımsız ilerleyebileceğiz. »

Şirket isminin nasıl seçildiğiyle ilgili de şu şekilde bir açıklama söz konusu:

« Alphabet ismini seviyoruz çünkü insanoğlunun en önemli keşiflerinden biri olan alfabe, anlam olarak dili temsil eden bir harfler topluluğudur ki aynen bizim Google indeksleme çekirdeğinin çalışma mantığı gibi. Ayrıca alpha-bet (Alpha, bir yatırımda aktif dönüş ölçümü olarak kullanılıyor.Uygun bir pazara giriş için yatırım kıyaslama performansı gösterir.Bet ise iddia anlamında) bizi gayretlendirdiği için bu ismi seviyoruz. »

Page, yeniden yapılanma motivasyonun ardında Google için daha fazla "şeffaflık ve hesaplanabilir" bir yapıya ulaşacağına dair inançlarının olduğunu belirtiyor.[5][8]

Website / Alan Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alphabet şirketi için Google 2014 yılında aldığı abc.xyz 15 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. alan adı kullanıyor. Çünkü alphabet.com 22 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. domaini BMW ait bir alt şirketin kullandığı alan adıdır. Ayrıca abc.com 6 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. domaini de Amerika merkezli yayın şirketi ABC ait bir alan adıdır. Bu domain de şu anda go.com 16 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. alan adının alt alan adı olarak kullanılıyor.[9][10]

Alhabetin sitesinde Larry Page imzalı bir karşılama yazı bulunuyor. Onun dışında başka bir içerik mevcut değil.[kaynak belirtilmeli]

Şirket Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alphabet Inc. şirket yapısı

Alphabet'in en büyük alt şirketi Google Inc.Bunun dışında Alphabet çatısı altında Calico , GV (eski adı Google Ventures), Google Capital, X (eski adı Google X), Google Fiber, Jigsaw, Sidewalk Labs ve Verily (eski adı Google Lifes Sciences) bulunmaktadır. Eskiden Google'ın parçası olan bu şirketler şimdi Alphabet'in alt şirketi konumuna geçse de Google, Alphabet'in İnternet-ilişkili işlerinin şemsiye şirketi olarak kaldı. Bunlar arasında Android (mobil işletim sistemi), Youtube ve Google Search var.[4][11]

Büyüme[değiştir | kaynağı değiştir]

Eric Schmidt, Internet Association buluşmasında, nihai olarak Alphabet'in 26 dan fazla alt iştirakinin olduğunu söyledi. Ayrıca Alphabet'in alt iştiraklerinin CEO'larına yönelik "Daha fazlasını da göreceksiniz (Alphabet'in alt iştiraklerinin sayısından bahsediyor)" dedi.[12]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Google to be part of new holding company, 'Alphabet'". 3 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2015. 
 2. ^ "Google creates new parent company called Alphabet – CNET". CNET. 15 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2015. 
 3. ^ Reuters (2 Ekim 2015). "Bye bye Google, hello Alphabet". The Express Tribune News Network. The Express Tribune. 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2015. 
 4. ^ a b Womack, Brian (10 Ağustos 2015). "Google Creates New Company Called Alphabet, Restructures Stock". Bloomberg. 18 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2015. 
 5. ^ a b c d Page, Larry. "G is for Google". Google Official Blog. 26 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2015. 
 6. ^ Ramkumar, Amrith. "Alphabet Becomes Fourth U.S. Company to Reach $1 Trillion Market Value". WSJ (İngilizce). 20 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2020. 
 7. ^ "Google's Larry Page explains the new Alphabet – CNET". CNET. 16 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2015. 
 8. ^ Metz, Cade. "A New Company Called Alphabet Now Owns Google". Wired. Condé Nast. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2015. 
 9. ^ Davidson, Lauren. "Google unveils Alphabet... but that's already trademarked by BMW". Daily Telegraph. 19 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015. 
 10. ^ Lardinois, Frederic (10 Ağustos 2015). "Google Is Now Alphabet, But It Doesn't Own Alphabet.com". TechCrunch. AOL Inc. 11 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2015. 
 11. ^ "Google's new Alphabet, from A to Z (pictures) – CNET". CNET. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2015. 
 12. ^ Bergen, Mark. "Eric Schmidt: Get Ready for 'a Lot' More Alphabet Companies". Re/code. Re/code. 16 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alphabet Resmi Sitesi 15 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.