Google Chrome Uygulaması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Chrome Uygulaması
OluşturanJack Conte, Sam Yam
URLSitesi
KayıtGerekli
Kullanılabilir dil(ler)Ingilizce
Başlama tarihi6 Aralık 2010 (13 yıl önce) (2010-12-06)

Google Chrome Uygulaması, Google Chrome web tarayıcısında çalışan bir web uygulamasıdır. Chrome uygulamaları, Google Chrome uzantıları ve temaların yüklenebileceği veya satın alınabileceği Chrome Web Store'den edinilebilir. Barındırılan ve paketlenmiş olan, yürütülebilir dosyalarının farklı konumlarına ve farklı kullanım durumlarını hedefleyen iki tür uygulama vardır.[1]

Google, 19 Ağustos 2016'da, Windows, Mac ve Linux için Chrome uygulamalarını (hem paket hem de barındırılan) 2016 yılının sonuna kadar aşamalı olarak devreye alacağını ve 2018'in başında süreci tamamlayacağını açıkladı. Şirket, bu tür uygulamaların "yakın gelecekte" Chrome OS'da desteklenmeye ve sürdürülmeye devam edeceğini belirtti.[2]

Uygulama türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Chrome uygulamaları barındırılabilir veya paketlenebilir. Barındırılan uygulamalar arka plan web sayfalarını uzaktaki bir sunucuda bulunur ve uygulama bir yer imleri veya kısayol gibi davranır.

Paketlenmiş uygulamalar - 5 Eylül 2013 tarihinde başlatılmıştır. Çevik özellikli (varsayılan olarak) yerel bir masaüstü uygulamasına çok benzer özellikleri vardır, donanım aygıtlarıyla etkileşim kurabilir ve yerel saklama alanına erişebilirler.[3] Paketlenmiş uygulamalar normal Chrome arayüzü ile sınırlı değildir ve klasik bir pencere menüsü ve işletim sistemi kullanıcı arabirimi öğeleri olmadan görüntülenebilir.[4]

Barındırılan uygulamalar - orijinal Chrome uygulamaları türündedir. Bunlar, URL'yi ve uygulama hakkında ek bilgileri içeren tek bir bildirim dosyası içerir.[5] Barındırılan uygulamalar genellikle çevrimdışıdır ve düzenli web sayfası güvenlik kısıtlamalarına tabidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Chromium Blog: From Chrome Apps to the Web". 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  2. ^ "Google will end support for Chrome apps on Windows, Mac, and Linux - The Verge". The Verge. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  3. ^ "What Are Chrome Apps? - Google Chrome". 28 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  4. ^ "Chrome's Native-Like Packaged Apps Come Out Of Dev Preview And Head To The Desktop, Now Called "Chrome Apps" – TechCrunch". TechCrunch. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 
  5. ^ "What Are Chrome Apps? - Google Chrome". Google Developers. 12 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]