İçeriğe atla

Malzeme Tasarımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Material Design sayfasından yönlendirildi)
Material Design
Geliştirici(ler)Google
İlk yayınlanma25 Haziran 2014 (10 yıl önce) (2014-06-25)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiAndroid Lollipop ve daha yeni sistem
TürTasarım dili
Resmî sitesiwww.material.io Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Material Design (kod adı Quantum Paper)[1] Google tarafından 2014 yılında geliştirilen bir tasarım dilidir. Google 2014 Google I/O konferansında, 25 Haziran 2014 tarihinde Materyal Tasarımı açıkladı.[2] Origamiden ilham alan düzen, Microsoft'un "Metro" temasının daha pastel ve kâğıtlaşmış halini andırıyor. Bu, Google Now-da tanıtılan "Kart" motifleri üzerine genişlenir. Materyal Tasarımında grid tabanlı düzenleri, duyarlı animasyonlar ve geçişler, dolgu ve aydınlatma ve gölgeler gibi derinlik etkileri daha liberal kullanır.[3] Tasarımcı Matías Duarte bunu "gerçek kâğıt gibi, dijital malzeme genişletmek ve akıllıca reform olabilir" gibi, belirtti. Malzemenin fiziksel yüzeyleri ve kenarları vardır. Dikişler ve gölgeler dokunmada neler yapabileceğiniz hakkında anlam vermektedir. "Google, yeni tasarım dilinin kâğıt ve mürekkepe dayandığını belirtiyor. Google, Mayıs 2021'de Android 12 sistemini piyasaya sürerken, artırılmış animasyonu, daha büyük düğmeleri ve kullanıcının duvar kağıdından özel UI temalarının oluşturulabilmesini vurgulayan "Material You" olarak bilinen bir konsepti açıkladı.

Materyal Tasarımı, 2009'dan sonra üretilen hemen hemen tüm Android cihazlarda AppCompat v7 kütüphanesi yoluyla API Seviye 21, (Android Lollipop) işletim sistemi ve daha yenilerde kullanılabilir.[4] Materyal Tasarımı yavaş yavaş, Google'ın web ve mobil ürünler dizisi boyunca uzatılacak, bu da tüm platformlar ve uygulamalar arasında tutarlı bir deneyim sağlayacakdır.[5] Üçüncü parti geliştiriciler için tasarım dilini kendi uygulamalarını içine dahil etmek amacıyla Google ayrıca uygulama programlama arabirimleri (API) yayımladı.[6]

Uygulama[değiştir | kaynağı değiştir]

Işık modunda Materyal

2015 yılı itibarıyla Android için Google'ın mobil uygulamalarının çoğu yeni tasarım diline uygulanmıştır, bu uygulamalara Gmail, YouTube, Google Drive, Google Chrome, Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar, Google Haritalar, Google Inbox, tüm Google Play markalı uygulamalar, Android için Google Chrome, Google Keep de dahil idi.[7] Google Drive, Dokümanlar, Slaytlar ve Gelen Kutusu de masaüstü web arayüzleri dahil etmişlerdir.

Material Design kurallı Web uygulama kullanıcı arayüzleri uygulamasına Polimer denir. Bu, Polimer kütüphanesi, tarayıcılar için bir Web Bileşenleri API sağlayan bir "gemi"den oluşur. Bu, Malzeme Tasarım görsel öğelerine sahip "kâğıt elemanları koleksiyonu" da dahil olmak üzere özgün standardı ve bir element katalog, uygulaması değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Exclusive: Quantum Paper And Google's Upcoming Effort To Make Consistent UI Simple". 23 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2016. 
  2. ^ "Google arayüz tasarımcıları için Material Design Lite'ı yayınladı". 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Google Material Design Nedir?". 20 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2016. 
  4. ^ "Material Design ne demek?". 25 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2016. 
  5. ^ "Google Material Design Nedir? Google'dan yeni tasarım dili ve Android L". 19 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2016. 
  6. ^ "Material Design Nedir? Material Design Örnekleri ve Material Design İkonları". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2016. 
  7. ^ "Google's new 'Material Design' UI coming to Android, Chrome OS and the web". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]