Google Developers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Developers
Google Developers text logo.svg
URL developers.google.com
Site türü Yazılım geliştirme
Kullanılabilir dil(ler) Tüm diller
Sahip Google
Başlama tarihi 17 Mart 2005
Geçerli durum Etkin

Google Developers (önceler Google Code) Google'ın yazılım geliştirme araçları ve platformları, uygulama programlama arayüzü (API'ler) ve teknik kaynaklar sitesidir.[1] Site, Google'ın geliştirici ürünlerini kullanan geliştiriciler için tartışma grupları ve bloglar dahil olmak üzere Google geliştirici araçlarının ve API'larının kullanımına ilişkin belgeler içerir. Google Haritalar, YouTube, Google Workspace ve diğerleri gibi Google'ın neredeyse tüm popüler tüketici ürünleri için sunulan API'ler vardır. Google, çoğunlukla web geliştiricileri için web API'leri olmak üzere çeşitli API'ler sunar. API'ler, Google Haritalar, Google Earth, Google AdSense, Adwords (Google AdS), Google Apps ve YouTube dahil olmak üzere popüler Google tüketici ürünlerini temel alır. Google Veri API'leri, programcıların Google hizmetlerinden veri okuyan ve yazan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Şu anda bunlar arasında Google Analytics, Blogger, Google Base, Google Books, Google Takvim, Google Code, Google Earth, Google Notebook API'leri bulunmaktadır.[2]

Sitede ayrıca, geliştiriciler için oluşturulmuş çeşitli geliştirici ürünleri ve araçları bulunmaktadır. Google App Engine, web uygulamaları için bir barındırma hizmetidir. Project Hosting, kullanıcılara açık kaynak kodu için sürüm kontrolü sağlar. Google Web Toolkit (GWT), geliştiricilerin Java programlama dilinde Ajax uygulamaları oluşturmasına olanak tanır.

Site, Open Handset Alliance'tan Android ve OpenSocial Foundation'dan OpenSocial gibi Google'ın dahil olduğu topluluk tabanlı geliştirici ürünleri için referans bilgileri içerir.

Google Developer etkinlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]