İçeriğe atla

Simüle gerçeklik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Simüle gerçeklik, "gerçek" gerçekliğin simülasyonundan ayırt edilemez bir derecede simüle edilebileceğini -belki bilgisayar simülasyonu ile- öne süren şüpheci bir hipotezdir. Bu gerçeklik bir simülasyonun içerisinde yaşadıklarının tam olarak farkında olan veya olmayan bilinçli zihinler içerebilir.

Bu konsept günümüzdeki teknolojik seviyeyle yakalanan sanal gerçeklik konseptinden oldukça farklıdır. Sanal gerçeklik deneyim ile kolayca ayırt edilebilir; katılımcılar asla deneyimledikleri şeylerin doğası hakkında şüpheye düşmezler fakat simüle gerçeklik ile "gerçek" gerçekliği ayırt etmek oldukça zordur.

Bu konu hakkında felsefe alanından bilgisayar alanına kadar geniş bir yelpazede tartışmalar vardır.

Simülasyon çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyin-bilgisayar arayüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyin-bilgisayar arayüzlü simülasyonlarda, her katılımcı simülasyona bilgisayarla beyni arasındaki bağlantıyı kurarak girer. Bilgisayar algısal verileri kullanıcıya iletir ve aynı zamanda kullanıcının istek ve hareketlerini okur ve simüle edilmiş bir dünyada karşılıklı etkileşim içinde bulunurlar. Katılımcılar birkaç farklı sebepten dolayı sanal bir dünyada olduklarını unutabilirler. Simülasyonun içinde katılımcının zihni gerçekte olduğundan farklı görünüşte bir avatar ile de temsil edilebilir.

Sanal varlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanal varlık simülasyonunda, her sakin simüle edilen dünyanın yerli halkıdır. Fiziksel dünyada "gerçek" bir vücutları yoktur. Hepsi simülasyonun kendi kuralları içerisinde farklı bir zihin seviyesini temsil eden simüle edilmiş varlıklardır. Bunlar bir simülasyondan başka bir simülasyona kopyalanabilir veya başka bir zaman tekrar diriltilmek üzere arşivlenebilir. Bu sanal varlık simülasyonun dışında sentetik bir vücuda bile transfer edilebilir.

Göç[değiştir | kaynağı değiştir]

Göç simülasyonunda, beyin-bilgisayar arayüzü simülasyonunda olduğu gibi katılımcı simülasyona bilgisayarlarla etkileşime girerek bağlanır fakat bu biraz daha yüksek seviyede olur. Girişte, katılımcılar zihinsel süreçlerini zihin transferi gibi farklı varsayımsal metotları kullanarak sanal bir varlığa aktarırlar. Simülasyon bittikten sonra, katılımcının zihni yeni hatıra ve deneyimlerle yenilenir.

İç içe geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

İç içe geçmiş simülasyon bilincin iki türünü de destekler: fiziksel dünyadan simülasyona gelen katılımcı ve simülasyonda yaşayan ama fiziksel bir vücuda sahip olmayan sanal varlıklar.

Matrix filminde bu tür bir simülasyona yer verilir: filmde simülasyona girenlerin vücutları dışarıda ama zihinleri simülasyondadır ve aynı zamanda simülasyonda yaşayan fakat gerçekte vücut sahibi olmayan bilgisayar programları vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]