Unity (oyun motoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Unity
Unity Technologies logo.svg
Geliştirici(ler) Unity Technologies
İlk yayınlanma 1.0 / 8 Haziran 2005 (14 yıl önce) (2005-06-08)
Kararlı sürüm 2017.3[1] / 19 Aralık 2017 (19 ay önce) (2017-12-19)
İşletim sistemi [4]
Platform IA-32, x86-64, ARM
Erişilebilirlik İngilizce
Tür Oyun motoru
Lisans Sahipli
Resmî sitesi Resmî site

Unity, öncelikli olarak bilgisayarlar, konsollar ve mobil cihazlar için video oyunları ve simülasyonları geliştirmek için kullanılan ve Unity Technologies[5] tarafından geliştirilen çapraz platform bir oyun motorudur. İlk kez yalnızca Apple'ın 2005'teki Worldwide Developers Conference'da OS X için ilan edildi, bu tarihten itibaren 27 platformu hedeflemek üzere genişletildi.[6][7]

Unity'nin altı ana sürümü yayınlandı. 2006 WWDC gösterisinde Apple, Unity'yi En İyi Mac OS X Grafik Kullanımı kategorisinde birinci olarak seçti.

Unity motoru ile yazılmış oyunlara örnek olarak Battlestar Galactica Online, Firewatch, Unturned, Layers of Fear, Armello, The Long Dark ve Traffic Racer verilebilir. Ayrıca Unity'nin değiştirilmiş sürümünü kullanan Pillars of Eternity ve Tyranny de bu motor kullanılarak yapılan rol yapma oyunlarındandır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Unity; 2B ve 3B grafikleri, sürükleyip bırakma işlevselliğini ve C# ile komut dosyası yazmayı destekleyen çok yönlü bir oyun motorudur. İki programlama dili desteklenmektedir: Unity 5'in yayınlanmasından sonra kullanımı tavsiye edilmeyen Boo[8] ve Unity 2017.1'in piyasaya sürülmesinden sonra Ağustos 2017'de kullanımı tavsiye edilmeyen UnityScript.[9] UnityScript, sözdizimsel olarak JavaScript'e benzeyen tescilli bir betik dilidir. Motor, aşağıdaki grafik API'lerini hedeflemektedir: Windows ve Xbox One üzerinde Direct3D; Linux, macOS ve Windows'ta OpenGL; Android ve iOS'ta OpenGL ES; Web'de WebGL; ve video oyun konsolları üzerindeki sahipli API'ler. Ayrıca; Unity Windows, Xbox One ve Direct3D 12'nin yanı sıra Android, Linux ve Windows'daki iOS ve macOS ve Vulkan'daki düşük seviye API'ler Metal'i destekliyor. Unity, 2B oyunlarda sprite'ların içe aktarılmasına izin verir ve gelişmiş bir 2B dünya derleyici sağlar. 3B oyunlar için Unity, oyun motorunun desteklediği her platform için doku sıkıştırma ve çözünürlük ayarlarının belirtilmesine izin verir[6] ve yumru haritalama (bump mapping), yansıma haritalama (reflection mapping), paralaks haritalama (parallax mapping), ekran uzayı ortam örtmesi (SSAO, screen space ambient occlusion), gölge haritalarını kullanan dinamik gölgeler, doku işleme ve tam ekran rötuş efektleri desteği sağlar.[10] Unity, aynı zamanda geliştiricilere hizmetler de sunmaktadır. Bunlar: Unity Reklamları, Unity Analitik, Unity Sertifikalandırma, Unity Bulut Derlemesi, Unity Everyplay, Unity IAP, Unity Multiplayer, Unity Performans Raporlama ve Unity Collaborate.

Unity, oyunları birden fazla platformda hedefleyebilme özelliğiyle dikkat çekmektedir. Şu anda desteklenen platformlar Android, Android TV, Facebook Gameroom, Fire OS, Gear VR, Google Cardboard, Google Daydream, HTC Vive, iOS, Linux, macOS, Microsoft HoloLens, Nintendo 3DS ailesi,[11][12][13] Nintendo Switch,[14] Oculus Rift, PlayStation 4, PlayStation Vita, PlayStation VR, Samsung Smart TV, Tizen, tvOS, WebGL, Wii U, Windows, Windows Phone, Windows Store ve Xbox One. Unity daha önce kendi Unity Web Player'ını da içeren 7 platformu destekledi. Unity Web Player, yalnızca Windows ve OS X'de desteklenen,[15] WebGL çıktıktan sonra kullanımı sonlandırılan bir tarayıcı eklentisiydi.[3]

Unity, Nintendo'nun Wii U video oyun konsolu platformu için varsayılan yazılım geliştirme kitidir (SDK) ve Nintendo tarafından her Wii U geliştirici lisansı ile birlikte ücretsiz bir kopyası bulunmaktadır. Unity Technologies, bu üçüncü parti SDK paketlemesini "önce endüstri" olarak nitelendiriyor.[16][17]

Lisanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Unity dört lisans seçeneğiyle birlikte gelir.[18] Aşağıda mevcut tüm lisansların ve bunların farklılıklarının listesi verilmektedir:

Lisans Adı Tüm Motor Özellikleri ve Tüm Platformlar Açılış Ekranı Bulutta Derleme Kuyruğu Çoklu Oyuncu Gelir Kapasitesi Performans Raporlama Kaynak Kodu ve Premium Destek Ücret
Personal Evet Made With Unity Standart 20 CCU $100,000 Hayır Hayır Ücretsiz
Plus Evet Özel Animasyon veya Yok Öncelikli 50 CCU $200,000 Evet Hayır Aylık 35$
Pro Evet Özel Animasyon veya Yok Eşzamanlı Derlemeler 200 CCU Sınırsız Evet Evet Aylık 125$
Enterprise Evet Özel Animasyon veya Yok Dedicated Build Agents Özel Çoklu oyuncu Sınırsız Evet Evet Anlaşmalı Fiyatlandırma

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

2012'de VentureBeat, "Unity Technologies olarak bağımsız olarak üretilen oyunların akışı için çok az şirket katkıda bulunuyor... 1.3 milyondan fazla geliştirici; araçları, iOS, Android, konsol ve masaüstü bilgisayarlarında ve web tabanlı oyunlarında harika grafikler oluşturmak için kullanıyor. ... Unity, çok platformlu oyunların motoru olmak istiyor, nokta." dedi.[16]

Avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Unity'nin oyun yapımcılarına sağladığı bir kolaylık Unity ile geliştirilen bir oyunun herhangi bir altyapı değişikliğine gerek olmadan farklı platformlara (PC, Mac, Web, iOS, Android, Windows Phone, Playstation, Xbox vb.) uygun olarak derlenebilmesidir. Bu sayede PC için hazırlanan bir oyun tek tıklamayla Mac içinde çalışır hale getirilebilir.

Unity son derece pahalı diğer gelişmiş oyun motorlarının (Havok, vb.) sunduğu gelişmiş shader yazılımı, fizik motoru, animasyon editörü, occlusion culling gibi özellikleri, uygulama ve oyun geliştiricilerine ücretsiz sunmaktadır.

Unity'nin diğer oyun motorlarından üstün taraflarından biri de oyun geliştirme zamanında geliştiriciye program kodu yazma olanağı vermesidir. Diğer oyun motorlarının ekserisi grafik ile kodu ayırmışken, Unity ile grafik ve kod birlikte çalışmaktadır. Bu çalışma mantığı geliştiriciye esneklik sağlamakta, geliştirme süresini kısaltmaktadır.

Unity bütün bu avantajlarının yanında Unity 3D'de yazılmış oyunlar düşük ve orta seviye bilgisayarlarda (en düşük 1.6 Ghz işlemci, 500 MB ram) rahatlıkla oynanabilmektedir.

Unity oyun hazırlama yanında, eğitim amaçlı simülasyonlar hazırlamaktada kullanılabilmektedir. En son versiyonu ile kişisel kullanımlar için ücretsiz olan yazılım sayesinde daha geniş bir kitleye hitap edecek şekilde bir pazarlama taktiğine yönelmiştir.

Pazarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Unity Technologies Japonya, 16 Aralık 2013'te Unity-chan (ユニティちゃん, Yuniti-chan) adlı gerçek adı Kohaku Ōtori (大鳥 こはく, Ōtori Kohaku) olan (Asuka Kakumoto tarafından seslendirilen) resmi bir maskot karakterinin yeni bir ekran görüntüleri ortaya koydu. Karakter, Tokyo Big Sight'ta Comic Market 85 etkinliğinde temalı eşyaların dağıtılacağı ve ses sanatçısının yer alacağı 29 Aralık - 31 Aralık tarihleri ​​arasındaki sergilendi. Karakterin ilişkili oyun verileri 2014 baharında çıkacaktı.[19][20][21] Bu karakter, Unity Technologies Japonya tasarımcısı "ntny" tarafından açık kaynak kodlu bir kadın kahraman karakter olarak tasarlandı.[22] Şirket, belirli lisanslar altında ikincil projelerde Unity-chan ve ilgili karakterlerin kullanılmasına izin vermektedir.[23] Örneğin, Unity-chan, Runbow'da oynanabilir bir karakter olarak görülebilir.[24] Karakterin popülaritesi, VOCALOID için kendi ses kütüphanesi ve VOCALOID ile Unity adlı Unity Motoru 5.0 sürümüyle çalışmak üzere tasarlanmış VOCALOID'in özel bir uyarlaması da dahil olmak üzere VOCALOID uyarlamalarında ortaya çıkmasını sağladı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Unity 2017.3 is here". Unity Technologies Blog. 11 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "Unity Comes to Linux: Experimental Build Now Available". Unity Technologies Blog. 17 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ a b "Unity Web Player Roadmap". Unity Technologies Blog. 22 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "System Requirements". Unity Technologies. 7 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ Riccitiello, John (October 23, 2014). "John Riccitiello sets out to identify the engine of growth for Unity Technologies (interview)". VentureBeat. Dean Takahashi tarafından görüşme yapıldı. Dean Takahashi. Erişim tarihi: January 18, 2015. 
 6. ^ a b "Unity - Multiplatform". 24 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: August 4, 2015. 
 7. ^ Brodkin, Jon (June 3, 2013). "How Unity3D Became a Game-Development Beast". Dice Insights. 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: August 8, 2017. 
 8. ^ https://unity3d.com/unity/whats-new/unity-5.0
 9. ^ https://blogs.unity3d.com/2017/08/11/unityscripts-long-ride-off-into-the-sunset/
 10. ^ "Using DirectX11 in Unity 4". Unity Technologies. 20 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: February 19, 2013. 
 11. ^ "UNITY TO SUPPORT NEW NINTENDO 3DS AND NEW NINTENDO 3DS XL". Unity Technologies. April 13, 2015. 27 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: May 6, 2015. 
 12. ^ P, Jenna (April 13, 2015). "Unity Support is Heading to the New Nintendo 3DS". IGN. 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: May 6, 2015. 
 13. ^ "Unity Europe Announces New 3DS Details". NintendoWorldReport. August 13, 2015. 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: August 16, 2015. 
 14. ^ "Unity devs shine on Switch". 
 15. ^ "Unity Web Player". 1 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 16. ^ a b Helgason, David (November 2, 2012). "Game developers, start your Unity 3D engines". GamesBeat. Dean Takahashi tarafından görüşme yapıldı. Dean Takahashi. VentureBeat. Erişim tarihi: July 13, 2014. 
 17. ^ McElroy, Griffin (August 20, 2013). "Unity for Wii U opens up GamePad hardware and more to developers". Polygon. 5 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: August 4, 2014. 
 18. ^ "New Unity products and prices launching soon". blogs.unity3d.com. Unity. May 31, 2016. 4 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: September 26, 2016. 
 19. ^ "ユニティ・テクノロジーズ・ジャパン、開発者向けに無償利用可能なキャラクター『ユニティちゃん』を発表 コミックマーケット85にも出展、3Dモデルデータなどを来春提供予定". 31 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 20. ^ ""Unity"開発者向けに無償利用可能なキャラクター"ユニティちゃん"が来春デビュー!". 31 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 21. ^ "Meet Unity-chan, the Unity Engine's New Mascot in Japan". 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 22. ^ "Unity Japan Introduces Their Mascot, Unity-Chan, And How She Was Made". 31 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 23. ^ "DATA DOWNLOAD-Guideline - UNITY-CHAN! OFFICIAL WEBSITE". UNITY-CHAN! OFFICIAL WEBSITE. 3 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: November 27, 2015. 
 24. ^ "Exclusive: Check Out Runbow's Complete Cast of Colourful Crossover Characters". Nintendo Life. 31 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: November 27, 2015. 

Harici bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]