İçeriğe atla

Bulgaristan Devlet Demiryolları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulgaristan Devlet Demiryolları
Български държавни железници
TürDevlet şirketi
Kuruluş1885
Genel merkeziSofya, Bulgaristan
Önemli kişilerGeorgi Drumev
SahibiBulgaristan hükûmeti
Çalışan sayısı17,867
Web sitesiwww.bdz.bg
Desiro hattı

Bulgaristan Devlet Demiryolları (BulgarcaБългарски държавни железници (БДЖ) Bılgarski dırjavni jeleznitsi), Bulgaristan'ın devlete ait Demiryolu hizmetlerini işleten kurumdur. Şirket, 1885 yılında kurulmuş olup ülkedeki demiryolu taşımacılığından sorumludur.[1] Merkezi Sofya'da yer almaktadır.

Bulgaristan, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) üyesidir. Bulgaristan için UIC Ülke Kodu 52'dir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan üzerinde ilk demiryolu hattı Osmanlı döneminde ingiliz politikacı William Gladstone tarafından inşa edilen 223 km uzunluğundaki Rusçuk - Varna hattı, 1864 yılında hizmete girdi. 1870'te ise Baron Maurice de Hirsch, İstanbul - Belovo demiryolu hattının yapımına başladı ve üç yıl sonra inşaat tamamlandı.

1885'te Ulusal Meclis, Bulgaristan'daki demiryollarını kamulaştırılacağı ve devlet tarafından işletileceği duyurulan Demiryolu Yasasını kabul etti. 1888'de Stefan Stambolov hükûmeti Vakarel - Belovo demiryolu hattını kamulaştırdı ve işletmeye başladı. 1 Ağustos'ta Tsaribrod (Dimitrovgrad, Sırbistan ) - Sofya - Belovo demiryolu hattının tamamı uluslararası trafiğe açıldı. Devlet, Ruse - Varna demiryolu hattını satın aldı ve 10 Ağustos'ta işletmeye başladı. Bu nedenle Bulgar Devlet Demiryolları, Tsaribrod - Sofya - Belovo ve Ruse - Varna omurgasına dayalı olarak kuruldu. Bağımsız bir Demiryolları, Postaneler ve Telgraf Bakanlığı 1912'de kuruldu, ardından 1923'te Devlet Demiryolu Okulu kuruldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Railway Gazette: BDZ becomes holding company". 22 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]