İthal filmlerin Türkçe adlandırılması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1936 tarihli film serisi "Flash Gordon" un biri İngilizce ikisi Türkçe üç sinema afişi bir arada görülüyor. "Flash Gordon" Türkiye'de "Baytekin" olarak biliniyordu.

İthal filmlerin Türkçe adlandırılması, bu maddede Türkiye'de gösterime giren yabancı filmlere verilen Türkçe adların baştan beri özgün adlarının anlamlarından daha farklı olması durumu örneklerle aktarılmış ve bu uygulamanın sadece Türkiye'ye özgü olmadığı da vurgulanmıştır.

Arka plân[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk filmler Türkiye'ye ithal edilmeye başlandığından beri genelde filmlerin özgün isimleri ile Türkçe afiş isimleri farklılıklar gösterdiler. Bunda ticari kaygıların yeri çok fazladır kuşkusuz. Filmin ismini hitap edeceği potansiyel kitleye uygun, daha akılda kalıcı bir isimle değiştirmek anlaşılabilir bir davranış olabilir. Ama bunda zaman zaman aşırıya kaçıldığı da görülmüştür. Bazen "Yabancı bir isme halkın dilinin dönmeyeceği" bahanesine sığınılır (Ör: "Junior Bonner", "Vahşi Sürücü" olmuştur). Bazen de "Çevirisi bu şekilde yapıldığında bize daha yakın, daha sıcak ve benimsenebilir bir film ismi olacağı" varsayılır (Ör: "The Undefeated", "Batının Devleri" olmuştur). Bazen de "Filmin bu isimle daha kalıcı bir yeri olacağına" inanılır. Ve bazen öyle de olmuştur, örneğin Billy Wilder'ın Jack Lemmon 'lu filmi "Avanti" o yıllarda "Dokunma Gıdıklanırım" adıyla gösterilmişti, ve çok da tuttu. 1936 yapmı Charlie Chaplin filmi "Modern Times" çoğunlukla o zaman kullanılan dildeki ismi ile hatırlanır, yani "Asri Zamanlar" ismiyle. "Asri" kelimesi (Modern, çağdaş anlamındadır) günümüzde artık kullanılmıyor, ancak bu çok özel Şarlo filmini hala bu ismiyle hatırlamaktayız. 1948 Michael Powell filmi The Red Shoes "Kırmızı Ayakkabılar" değil Kırmızı pabuçlar olarak anılmalıdır. (Bu film için Periler Dünyası adı da kullanılmış)"

İthalatçı firma Akün Film'in getirttiği ve 1971-1972 mevsiminde sinemalara dağıtımını yapacağını ilan ettiği MGM filmlerinin toplu listesi. Filmlerin Türkiye'de gösterilecekleri adlarının da bulunduğu bu resimli ilan dergi ve gazeteler için hazırlanmıştı. Filmlerin özgün adlarının nasıl değişikliğe uğradıkları bu ilanda da açıkça görülüyor.

Bazen de film sinemalardan yıllar sonra TV'de gösterildiği zaman yakıştırılmış uydurma bir isim filmin sinema ismi yerine kullanılmış olabiliyordu. Örneğin Alfred Hitchcock'un 1972 tarihli Frenzy filmi Türkiye'de sinemalarda "Cinnet" adı ile gösterilmişti. Film yıllar sonra TRT Televizyonu'nda "Kravat" ismiyle gösterildiğinde 'TRT'nin bu garip tutumu' eleştirmenlerin tepkisini çekmişti[1][2].

Tuhaf bir biçimde bazı ithal filmlere Türkçe ad yerine başka bir yabancı dilde ad verildiği de olmuştur. Buna örnek olarak Amerikalı yönetmen Don Siegel'ın 1970'te çektiği Two Mules for Sister Sara (Türkçede "Rahibe Sara'ya İki Katır" anlamına geliyor) filmidir. Bu film iki yıl sonra Türkiye'de sinemalarda İspanyolca bir ad olan El Torida adıyla gösterilmiştir[3].

Birtakım filmler farklı kaynaklarda farklı Türkçe adlarla da karşımıza çıkıyor. Örneğin sinema yazarı Atilla Dorsay, 100 Yılın 100 Yönetmeni adlı kitabında Vincente Minnelli'nin 1963 tarihli The Courtship of Eddie's Father adlı filminin Türkiye'de Babamı Arıyorum adıyla gösterildiğini belirtmiş.[4] Oysa filmin ithalatçısı Akün Film'in 1971 yılında Sinematek'in yayın organı olan Film 71 dergisine verdiği ve söz konusu filmle birlikte getirttiği 26 MGM filmini toplu olarak tanıttığı resimli ilanında filmin Türkçe adı Annem Kim Olacak? şeklinde yazılmış.[5] Bu gibi durumlarda her iki Türkçe isme de listede birlikte yer verildi.

Atilla Dorsay ithal filmlerin Türkiye'deki adlarının değişkenliğinden yakındığı "100 Yılın 100 Yönetmeni" kitabının önsözünde şu örneği de vermiş: "Stanley Donen'ın Charade adlı filmi ülkemizde sinemalarda "Öldüren Şüphe" adıyla gösterilmişken, önce TRT bunu "Saklambaç" olarak yayınlamış, sonra Star "Saklı Servet", HBB "Tören" ve nihayet ATV "Gölge Oyunu" yapmıştı.[4]

Bunlara bir örnek de Roman Polanski'nin Rosemary's Baby (1968) filmidir. Sinema eleştirmeni Biltin Toker 1972 yılında Devir Dergisi'nde bu filmin Türkiye'de "Yezidî propagandası yaptığı gerekçesiyle yasaklandığı" notunu düştükten sonra Türkçe adını Bebek olarak belirtmiş, Yeni Sinema dergisi 1970 30. sayısında Şeytanın Bebeği, Yedinci Sanat dergisi Temmuz 1973 Sayısında yine sansür yasağından bahsederek Şeytanın Yavrusu adını zikretmişlerdir. Nijat Özön ise Sinema, Uygulayımı - Sanatı - Tarihi adlı kitabının 1985 baskısında filmin adını Rozmari'nin Çocuğu olarak not düşmüştür. Bu örnekte dört farklı Türkçe adın olmasının nedeni açıktır: Filmin Türkiye'de gösteriminin yasaklanmış olması ve getirecek firmanın henüz Türkçe bir isim tasarlamamış olması.

Bazen de filmlerin Türkçe isimlendirmelerinde tıpkı dublaj ve altyazı çevirilerinde de sıklıkla yapıldığı gibi askeri rütbelerde (veya polis rütbelerinde) değişiklik yapılması cihetine gidilmiştir. Örneğin Sam Peckinpah'ın 1965 tarihli western filmi Major Dundee (özgün adının anlamına uygun olarak Binbaşı Dundee olarak çevrilmeliydi)'ye Türkçe isim aranırken başrol oyuncusu Charlton Heston binbaşı olamayacak kadar genç bulunmuş olmalı ki filmin Türkçe isminin Kahraman Yüzbaşı olmasına karar verilmiştir (Gerçi filmin Türkiye'de "Kahraman Binbaşı" adıyla da gösterildiğine dair bazı kayıtlar mevcuttur)[6][7]

DVD'nin ve dev televizyon ekranların, hatta video ve renkli televizyonun bile insanların günlük yaşantısına henüz girmemiş olduğu zamanlarda (Çok eski değil, 1970'li yıllar) film izleyicisinin filmlere ulaşmak için sinema salonlarından başka bir alternatifi mevcut değildi. Film afişlerinin, dolayısı ile afiş isimlerin de film seçiminde çok baskın bir etkisi vardı. Film ithalatçıları da getirttikleri filmler için bunları göz önüne alarak yeni isimler ürettiler. Bu isimlerden bazıları çok absürd isimlerdi ve yıllarca alay konusu edilenler bile oldu. Bazılarını olduğu gibi Türkçeye çevirdiler, bunlar da tuttu. Bazılarına da kendi uydurdukları isimleri verdiler ki bu isimler orijinal isimler ile tam örtüşmüyordu. Bazı filmler son yıllarda televizyonlarda gösterildiklerinde veya DVD baskıları çıktığında, seyrek de olsa o zaman verilmiş olan o çok tutmuş olan Türkçe isimleri ile sunulmaktadırlar. Bunun dışındaki çoğunluğunda ise yeni türetilmiş Türkçe isimleri kullanılmaktadır.

Türkçe dışındaki dillerde durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer duruma diğer ülkelerde de rastlanıyor. Örneğin 1986 yapımı Fransız filmi "37°2 le Matin"(anlamı:"Sabah 37.2°C") İngilizce konuşulan ülkelerde "Betty Blue" ismi ile tanınmıştı. "Amores Perros" için "Love's a Bitch" isimi uygun görülmüştü. George Cukor 'un 1949 yapımı "Adam's Rib" filmi çekildiği ülke ABD 'de bile ikinci bir isimle de sunulmuştu ; "Man and Wife". Bu film Türkiye'de "İki Ateş Arasında" ismi ile sinemalarda gösterildi. Sergio Leone 'nin 1971 'de çektiği İtalyan filmi "Giù La Testa", ABD 'de İtalyanca anlamını çağrıştıran bir isimle piyasaya verilmişti; "Duck, You Sucker" ("Siper al, enayi" anlamına gelir) Aynı film İngiltere 'de "A Fistful of Dynamite" (Bir Avuç Dinamit) adıyla gösterildi. Ayrıca ABD'de tekrar başka bir adla, "Once Upon a Time... the Revolution" adıyla tekrar pazarlandı. Yine kendi ülkesi İtalya'da tekrar başka bir isimle bir daha piyasaya verildi; "C'era una volta la rivoluzione". [1] Türkiye'de ise o yıllarda afişlerde Yabandan Gelen Adam adı kullanılmıştı. Bu şekilde örnekler çoğaltılabilir.

Amaç[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın zamanlarda televizyonlarda gösterilen veya DVD formatında basılan bazı eski filmlerin tamamen yeni Türkçe isimlerinin olduğu görülüyor. Bunların sinemalarda gösterildiği tarihlerdeki afişlerinde bulunan isimleri genelde göz ardı ediliyor. Oysa belli bir kuşak ve sinema ile daha yakından ilgilenen bir kitle bu filmleri o zamanki isimleri ile hatırlamaktadırlar. Bu bilgiler gerçi dağınık bir şekilde gazete kupürlerinde ve bazı kitaplarda yer almaktadırlar. Ancak burada sade ve toplu bir liste ve referans kaynağı oluşturmak amacı güdüldü.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada özgün isimleri ile çeviri isimleri arasında fazlaca anlam farklılıkları olan çarpıcı örnekler alfabetik sıra ile listelenmiştir.Özgün isimleri ile anlamları aynı olanlar liste dışı bırakılmıştır.
Bazı filmlerin yıllar sonra televizyon kanallarında gösterilirken kanalların yayın editörleri tarafından sonradan verilen Türkçe isimlere seyrek olarak yer verilmiş, daha çok sinemalarda gösterime girdikleri tarihte afişlere basılan ve literatüre girmiş olan isimler tercih edilmişlerdir. Kaynaklar bölümünde adı geçen literatürde doğrulatılamayan isimlere yer verilmemiştir.

  • Sütunlardaki düğmelere tıklayarak her bir sütunu alfabetik sıraya sokabilirsiniz.
    Şu anda listede 621 film var
Filmin Özgün İsmi Türkiye'deki İsmi Filmin Yönetmeni Yapım Yılı
3 Godfathers Çöl Yavrusu John Ford 1948
3:10 to Yuma (1957) Gönüllü Katil Delmer Daves 1957
5 Card Stud Kumar ve Ölüm Henry Hathaway 1968
100 Rifles Ölümden Korkmayanlar Tom Gries 1969
A Man Called Horse Vahşi Kahraman Elliot Silverstein 1970
A Man Called Sledge Kurt Gibi Vic Morrow 1970
A Fine Madness Çılgın Ada Irvin Kershner 1966
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum Aptallar Şehri Richard Lester 1966
A Hard Day's Night (film) Gençlerin Sevgilisi Richard Lester 1964
A Kid for Two Farthings Güreşçinin Sevgilisi Carol Reed 1955
A Patch Of Blue Sevgili Arkadaşım Guy Green 1965
A Place in the Sun İnsanlık Suçu George Stevens 1951
A Song Is Born Samba Kralı Howard Hawks 1948
A Summer Place Yaz Aşıkları Delmer Daves 1959
A Touch Of Class Yastık Kavgası Melvin Frank 1973
A Tree Grows in Brooklyn Bir Genç Kız Yetişiyor Elia Kazan 1945
Absence of Malice Yanlış Karar Sydney Pollack 1981
Accident Kaza Gecesi Joseph Losey 1967
Across 110th Street Kirli Sokaklar Barry Shear 1972
Ace in the Hole Büyük Karnaval Billy Wilder 1951
Adam's Rib İki Ateş Arasında George Cukor 1949
Adventures of Robin Hood, The Vatan Kurtaran Aslan Michael Curtiz 1938
Affair in Trinidad Macera Kadını Vincent Sherman 1952
Agony and the Ecstasy, The Mikelanj'ın Maceraları/Acı ve İlham Carol Reed 1965
Albatros, L' Acı Mücadele Jean-Pierre Mocky 1971
Alfredo, Alfredo Çapkın Damat Pietro Germi 1972
All About Eve Perde Açılıyor Joseph L. Mankiewicz 1950
All That Heaven Allows Her Şey Senin İçin Douglas Sirk 1955
Amanti (A Place for Lovers) Tehlikeli Arzular Vittorio De Sica 1968
American History X Geçmişin Gölgesinde Tony Kaye 1998
Anchors Aweigh Gönül Kimi Severse George Sidney 1945
Andromeda Strain, The Andromeda Esrarı ("Gerilim", TV adı) Robert Wise 1971
Angel Face Muhteris Ruhlar Otto Preminger 1952
Anzio Büyük Çıkarma Edward Dmytryk 1968
Apache (film) Asi Cengaver Robert Aldrich 1954
Appaloosa, The Batıda Vuruşanlar Sidney J. Furie 1966
April Fools Bana Sevdiğini Söyle Stuart Rosenberg 1969
Arabesque Casuslar Stanley Donen 1966
Arrangement,The Kader Değişmez Elia Kazan 1969
Arsenic and Old Lace (film) Ahududu / Arsenik Kurbanları Frank Capra 1944
Asphalt Jungle,The Elmas Hırsızları John Huston 1950
Assassination of Trotsky, The Meksika'da Cinayet Joseph Losey 1972
Autumn Leaves Son Aşk/Sonbahar Yaprakları Robert Aldrich 1956
Avanti! Dokunma Gıdıklanırım Billy Wilder 1972
Baby Maker, The Yarım Kalan Mutluluk James Bridges 1970
Bad and the Beautiful, The Çıplak Ruhlar Vincente Minnelli 1952
Bad Day at Black Rock Zafer Madalyası ("Kasabanın Sırrı" TV adı) John Sturges 1955
Ballad of Cable Hogue,The Çöl Şeytanı Sam Peckinpah 1970
Band Wagon, The Asrî Aşıklar Vincente Minnelli 1953
Bathing Beauty Su Perileri George Sidney 1949
Battle of the Villa Fiorita, The Köşkteki Mücadele Delmer Daves 1965
Beau Geste Gönüllü Kahramanlar William A. Wellman 1939
Beguiled Kadın Affetmez Don Siegel 1971
Bellboy, The Garsonun Marifetleri Jerry Lewis 1960
Bend of the River Fedailer Kervanı/Gaip Kervan Anthony Mann 1952
Bhowani Junction Hint Yıldızı George Cukor 1956
The Big Heat Ölüm Korkusu Fritz Lang 1953
Big Lift, The İşgal Ordusu George Seaton 1950
Big Red One, The Ölüme Koşanlar Samuel Fuller 1980
Big Sleep, The Birleşen Kalpler / Büyük Uyku Howard Hawks 1946
Bigger Than Life Tehlikeli Arzular Nicholas Ray 1956
Billy Rose's Jumbo Büyük Oyun Charles Walters 1962
Black Rose, The Gök Bayrak Henry Hathaway 1950
Blind Date Kaderin Cilvesi Joseph Losey 1959
Blind Date Kör Talih Blake Edwards 1987
Bliss of Mrs. Blossom, The Benim Güzel Günlerim Joseph McGrath 1968
Blithe Spirit Ben Çağırmadım David Lean 1945
Blow Up Cinayeti Gördüm Michelangelo Antonioni 1966
Blue Lagoon, The (1949) Aşk Gölü Frank Launder 1949
Blue Max,The Öldürme Emri/Ölüm Emri John Guillermin 1966
Boccaccio '70 Üç Aşkın Hikayesi Vittorio De Sica/Federico Fellini/Mario Monicelli/Luchino Visconti 1962
Boom Aşkı Arayan Kadın Joseph Losey 1968
Boomerang! Geri Tepen Silah Elia Kazan 1947
Born to Win Damgalı Adam Ivan Passer 1971
Boulevard de Rhum Yasak Yol/Sevişmek Robert Enrico 1971
Bowfinger Çatlak Yönetmen Frank Oz 1999
Boxcar Bertha Soygun ve Aşk Martin Scorsese 1972
Brave One,The İçindeki Yabancı Neil Jordan 2007
Breakfast at Tiffany's Çılgınlar Kraliçesi Blake Edwards 1961
Brewster McCloud Sirk'te Cinayet (Sirk'te yazılmıştır) Robert Altman 1970
Bright Leaf Şahane İntikam Michael Curtiz 1950
Bringing Up Baby Tehlikeli Bebek Howard Hawks 1938
Buck and the Preacher Kızgın ve Sakin Sidney Poitier 1972
Bullitt Gangsterin Kaderi Peter Yates 1968
Butch Cassidy and the Sundance Kid Sonsuz Ölüm George Roy Hill 1969
Bye Bye Birdie Telefonda Aşk George Sidney 1963
C'era una volta... (More Than a Miracle) Bir Masal Gibi Francesco Rosi 1967
C'era una volta il West (Once Upon A Time İn The West) Batıda Kan Var Sergio Leone 1969
Caccia Alla Volpe (After the Fox) Sevimli Mahkum Vittorio De Sica 1966
Caddy, The Golf Şampiyonu Norman Taurog 1953
Caine Mutiny, The Denizde İsyan Edward Dmytryk 1954
Call me Bwana Maceralar Yolu Gordon Douglas 1963
Call Northside 777 Geciken Adalet Henry Hathaway 1948
Capricorn One Hükmedenler Peter Hyams 1978
Carmen Jones Siyah Carmen Otto Preminger 1954
Carnal Knowledge İlk Defa Mike Nichols 1971
Carnival Story Aşk Karnavalı Kurt Neumann 1954
Carpetbaggers (film) Korkunç İhtiras Edward Dmytryk 1964
Carrie (1952) Sefahat Kurbanı William Wyler 1952
Casanova '70 Kazanova'nın Maceraları Mario Monicelli 1965
Castle Keep Tek Gözlü Kahraman Sydney Pollack 1969
Cat Ballou Kanunsuz Silahşör Elliot Silverstein 1965
Catch-22 Barışa Giden Yol Mike Nichols 1970
Charade Öldüren Şüphe Stanley Donen 1963
Charge of the Light Brigade, The Keşif Alayı Michael Curtiz 1936
Charme Discret de la Bourgeoisie, Le Sahte Kibarlar Luis Buñuel 1972
Chase, The Kaçaklar Arthur Penn 1966
Chato's Land Devler Ülkesi Michael Winner 1972
Cheaper by the Dozen Demokrat Aile Walter Lang 1950
Cheyenne Autumn Baharda Hücum John Ford 1964
China Gate Çin Seddi Samuel Fuller 1957
China Syndrome, The Dünyanın Kaderi James Bridges 1979
Cincinnati Kid Kumarbazlar Kralı Norman Jewison 1965
Cloak and Dagger Zafer Yaratan Casus Fritz Lang 1946
Close Encounters of the Third Kind Tehlikeli İlişkiler Steven Spielberg 1977
Cluny Brown Aşka Dönüş Ernst Lubitsch 1946
Come September Sonbahar Hatıraları Robert Mulligan 1961
Cool Hand Luke Parmaklıklar Arkasında Stuart Rosenberg 1967
Cotton Comes to Harlem Kara Tehlike Ossie Davis 1970
Courtship of Eddie's Father, The Annem Kim Olacak?/Babamı Arıyorum Vincente Minnelli 1963
Covered Wagon, The Batı Kervanı James Cruze 1923
Creatures the World Forgot İlkel Aşk Don Chaffey 1971
Cromwell (1970) Ölmeyen Kahraman Ken Hughes 1970
Cross of Iron Şeref Madalyası Sam Peckinpah 1977
Culpepper Cattle Co.,The Kovboylar(Vahşi Kumpanya) Dick Richards 1972
Damned Don't Cry, The Günah Kadını Vincent Sherman 1950
Darker Than Amber İntikam Robert Clouse 1970
Day of the Evil Gun Şeref Kurşunu Jerry Thorpe 1968
Day the Earth Stood Still, The Uçan Dairenin Esrarı Robert Wise 1951
Deadline - U.S.A. Gazeteciler Savaşı Richard Brooks 1952
Deadly Affair, The Öldüren Kim Sidney Lumet 1966
Death Wish Yara Michael Winner 1974
Deep in my Heart Gönül Hazinesi Stanley Donen 1954
Defector, The Hileli Tuzak Raoul Lévy 1966
Defiant Ones, The Kader Bağlayınca Stanley Kramer 1958
Delicate Delinquent, The Yaman Hafiye Don McGuire 1957
Demetrius and the Gladiators Kaplanların Pençesinde Delmer Daves 1954
Designing Woman Aşk Arzuları Vincente Minnelli 1957
Desirée Napolyon'un Sevgilisi Henry Koster 1954
Desperate Journey Büyük Sefer Raoul Walsh 1942
Detective, The Vahşi Hakikat/Korkunç Hakikat Gordon Douglas 1968
Detective Story Karakolda William Wyler 1951
Devotion Gönül Yaraları Curtis Bernhardt 1946
Dial M for Murder Cinayet Var Alfred Hitchcock 1954
Diamond Mercenaries,The Çöl Şeytanları Val Guest 1976
Dirty Dancing İlk Aşk, İlk Dans Emile Ardolino 1987
Dirty Dingus Magee Çıldırtan Takip Burt Kennedy 1970
Dirty Dozen,The 12 Kahraman Haydut Robert Aldrich 1967
Disorderly Orderly,The Jerry Lewis Gönüllü Doktor Frank Tashlin 1964
'Doc' Çirkin Kahraman Frank Perry 1971
Dog Day Afternoon Köpeklerin Günü Sidney Lumet 1975
Dollars ($) Soygun/Büyük Vurgun Richard Brooks 1971
Donovan's Reef Çılgınlar Batakhanesi John Ford 1963
Don't Look Now Karanlığın Gölgesi Nicolas Roeg 1973
Don't Raise the Bridge, Lower the River Jerry Gider Tersine Jerry Paris 1967
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (film, 1941) İki Ruhlu Adam Victor Fleming 1941
Duel Belâ Steven Spielberg 1971
Duel in the Sun Kanlı Aşk King Vidor 1946
East of Eden (film) Cennet Yolu Elia Kazan 1955
East Side, West Side (1949) Gönül Fırtınaları Mervyn LeRoy 1949
Ehi amico... c'è Sabata, hai chiuso! Sabata Vadiler Hakimi Gianfranco Parolini 1969
Elephant Walk İntikam Geçidi William Dieterle 1954
Emperor of the North Pole Ölüm Treni Robert Aldrich 1973
End of the Affair, The (1955) Gizli Bağlar Edward Dmytryk 1955
Enforcer, The (1951) Öldürülecek Kadın Bretaigne Windust 1951
Eva Aldatan Kadın Joseph Losey 1962
Everybody Does It Büyük Ateş Edmund Goulding 1949
Executioner, The Öldüren Takip Sam Wanamaker 1970
Executive Suite İhtiras Çemberi/Zirvedekiler Robert Wise 1954
Eyewitness (film, 1970) Küçük Şahit John Hough 1970
Fahrenheit 451 Değişen Dünyanın İnsanları François Truffaut 1966
Fail-Safe Dönüşü Olmayan Nokta Sidney Lumet 1964
Fallen Idol, The Meşum Kadın Carol Reed 1948
Fantastic Voyage Esrarengiz Yolculuk/Fantastik Yolculuk Richard Fleischer 1966
Far from the Madding Crowd Bir Aşk Yetmez John Schlesinger 1967
Fat City Boksörün Dünyası John Huston 1972
Fixer, The Kiev'deki Adam John Frankenheimer 1968
Flame and the Arrow, The Aslanlar Kralı Jacques Tourneur 1950
Flight of the Phoenix, The (1965) Sonsuz Uçuş/Anka Kuşu Robert Aldrich 1965
Fools' Parade Merhametsizler Andrew V. McLaglen 1971
Fort Apache Kan Kalesi John Ford 1948
Fortune Cookie, The Büyük Tasarı Billy Wilder 1966
Fountainhead, The Yaratılan Dünya King Vidor 1949
Four Days of Naples, The Savaş Günleri Nanni Loy 1962
Four Feathers, The (1929) Namusum İçin Merian C. Cooper 1929
Four Feathers, The (1939) Kahramanlar Destanı Zoltan Korda 1939
Four Feathers, The (2002) Dört Cesur Arkadaş Shekhar Kapur 2002
Fourth Victim/La última señora Anderson Havuzdaki Ceset Eugenio Martín 1971
Fracture Cinayet Gecesi Gregory Hoblit 2007
French Cancan Paris Eğleniyor Jean Renoir 1954
French Connection,The Kanunun Kuvveti William Friedkin 1971
Freud Gizli Hakikatler John Huston 1962
Fright (film, 1971) Şehvetli Dakikalar Peter Collinson 1971
Frighteners, The Sevimli Hayaletler Peter Jackson 1996
Friendly Persuasion Kan Dökmeyeceksin William Wyler 1956
From Here to Eternity İnsanlar Yaşadıkça Fred Zinnemann 1953
From the Terrace Aşk Bahçeleri Mark Robson 1960
Funny Face Şahane Macera Stanley Donen 1957
Fuzz Büyük Kavga Richard A. Colla 1972
Galia Serbest Kızlar Georges Lautner 1966
Gambit Harika Hırsız (sinema) / Büyük Oyun (televizyon) Ronald Neame 1966
Gaslight Işıklar Sönerken George Cukor 1944
Getaway, The Sonsuz Firar Sam Peckinpah 1972
Genevieve Kocamın Sevgilisi Henry Cornelius 1953
Gervaise Sen Bir Melektin René Clément 1956
Giant Devlerin Aşkı George Stevens 1956
Gilda Şeytanın Kızı Gilda/Şeytan Kadın Charles Vidor 1946
Giù la testa (Duck, You Sucker) Yabandan Gelen Adam Sergio Leone 1971
Goodbye, Columbus Kucak Dolusu Larry Peerce 1969
Goodfellas Sıkı Dostlar Martin Scorsese 1990
Gone to Earth Dişi Tilki Michael Powell Emeric Pressburger 1950
Graduate, The Aşk Mevsimi Mike Nichols 1967
Grand Jeu, La Yanık Kalpler Jacques Feyder 1934
Grande illusion, La Harp Esirleri veya (Büyük Aldanış) Jean Renoir 1937
Grand Prix Ölümle Yarışanlar John Frankenheimer 1966
Grande Vadrouille,La Şahane Oyun Gérard Oury 1966
Låt den rätte komma in (Let the Right One In) Gir Kanıma Tomas Alfredson 2008
Grasshopper, The Kucaktan Kucağa Jerry Paris 1970
Great Battle (Osvobozhdenie) Tankların Savaşı Yuri Ozerov 1969
Greatest Show on Earth, The Harikalar Sirki Cecil B. DeMille 1952
Green Berets, The Son Hücum John Wayne 1968
Grissom Gang, The Ölüm Çetesi Robert Aldrich 1971
Guess Who's Coming to Dinner Beklenmeyen Misafir Stanley Kramer 1967
Gunfight at the O.K. Corral Vahşi Mücadele John Sturges 1957
Gunga Din Fedailer Alayı George Stevens 1939
Guns of Diablo Kötü Adam Boris Sagal 1965
Guys and Dolls Gönül Yolu Joseph L. Mankiewicz 1955
Gypsy and the Gentleman, The Kanlı Çingene Joseph Losey 1958
Gypsy Moths, The Korkusuz Kahramanlar John Frankenheimer 1969
Hair Bırak Güneş İçeri Girsin Milos Forman 1979
Halls of Anger Siyah Öğretmen Paul Bogart 1970
Hanging Tree, The Vahşi Aşk Delmer Daves 1959
Hard Contract Cinayet Anlaşması S. Lee Pogostin 1969
Harder They Fall, The Şöhretin Sonu Mark Robson 1956
Harper Hedefi Arıyorum ("Oyunun Sonu" TV Adı) Jack Smight 1966
Has Anybody Seen My Gal? Sonradan Görmeler Douglas Sirk 1952
Hatari! Vahşi Avcı Howard Hawks 1962
Heaven Knows, Mr. Allison Beyaz Rahibe John Huston 1957
Hell and High Water Denizaltı Cehennemi Samuel Fuller 1954
Hell in the Pacific Cehennemde İki Adam John Boorman 1968
Heller in Pink Tights Korkunç Kumpanya George Cukor 1960
Hello Dolly Cici Kız Gene Kelly 1969
High Noon Kahraman Şerif Fred Zinnemann 1952
His Majesty O'Keefe Adalar Kralı Byron Haskin 1954
Histoires Extraordinaires Şeytanın Kurbanları Federico Fellini/Louis Malle/Roger Vadim 1968
Hit the Deck Aşık Denizciler Roy Rowland 1955
Hook, The Vur Emri George Seaton 1963
Hotel Paradiso Çapkınlar Oteli Peter Glenville 1966
Houseboat Dadının Şansı Melville Shavelson 1958
How the West Was Won Batının Zaferi John Ford/Henry Hathaway/George Marshall/Richard Thorpe 1962
How to Marry a Millionaire Milyoner Avcıları Jean Negulesco 1953
Hombre Asi Kabadayı Martin Ritt 1967
Homo Eroticus Erkek Dediğin Marco Vicario 1973
Hud Çılgınların Günahı Martin Ritt 1963
Hudsucker Proxy, The Bir Şirket Komedisi Joel Coen 1994
Human Desire İnsan Ruhlu Şeytan Fritz Lang 1954
Hush...Hush, Sweet Charlotte Sus Sevgilim Robert Aldrich 1964
Hustler, The Bilardocu Robert Rossen 1961
I Start Counting Tehlikeli Yaş David Greene 1969
I Vitelloni Aylaklar Federico Fellini 1953
I Walk the Line Sevgilimin Oyunu John Frankenheimer 1970
Ice Station Zebra Kutup Harekatı John Sturges 1968
Il Bidone Kalpazanlar Çetesi Federico Fellini 1955
Images Görüntü ve Hayal Robert Altman 1972
Imitation of Life Zehirli Hayat Douglas Sirk 1959
In a Lonely Place Tehlike İşareti Nicholas Ray 1950
In Like Flint Kâinatı Kurtaran Adam Gordon Douglas 1967
In the Cool of the Day Güzel ve Günahkar Robert Stevens 1963
In This Our Life At Yarışı John Huston 1942
In Which We Serve Denizler Hakimi David Lean 1942
Indiana Jones and the Last Crusade Indiana Jones Son Macera Steven Spielberg 1989
Indiscreet Sonsuz Aşk Stanley Donen 1958
Interlude Acı Aşk Douglas Sirk 1957
Ipcress File, The Ani Tehlike Sidney J. Furie 1965
Iron Petticoat, The Dış İlişkiler Ralph Thomas 1956
It Should Happen to You Şöhret Delisi George Cukor 1954
It Started in Naples Macera Böyle Başladı Melville Shavelson 1960
It's Always Fair Weather Can Yoldaşları Stanley Donen, Gene Kelly 1955
Ivanhoe Kara Şövalye Richard Thorpe 1952
Jassy Yakut Gözlü Kız Bernard Knowles 1947
Jaws Denizin Dişleri Steven Spielberg 1975
Jeremy Gençlik Duyguları Arthur Barron 1973
Jo Sandıktaki Ceset Jean Girault 1971
Joe Kidd Bela Arayan Adam John Sturges 1972
Joanna Çılgınlar Michael Sarne 1968
John and Marry İki Sevgili Peter Yates 1969
Johny Eager Gangsterin Hilesi Mervyn LeRoy 1942
Jubal Korkusuz Kahraman Delmer Daves 1956
Jumping Jacks Canciğer Kardeşler Paraşütçü Norman Taurog 1952
Junior Bonner Vahşi Sürücü Sam Peckinpah 1972
Keeping the Faith Aramızdaki Sarışın Edward Norton 2000
Kelly's Heroes Çılgın Savaşçılar Brian G.Hutton 1970
Killer Elite, The Katil Sam Peckinpah 1975
Killer on a Horse (Welcome to Hard Times) Ölüm Sıra Bekliyor Burt Kennedy 1967
Killing, The Kanundan Kaçılmaz Stanley Kubrick 1956
Kim Hint Casusu Victor Saville 1950
King, Queen, Knave/Herzbube Yaklaş Ama Soyunma Jerzy Skolimowski 1972
Klute Fahişe Alan J. Pakula 1971
Knock on Any Door Cinayet Mahkemesi Nicholas Ray 1949
Kotch Son Aşk Jack Lemmon 1971
L'Atalante Gelip Geçen Çatana Jean Vigo 1934
L'Eclisse Batan Güneş Michelangelo Antonioni 1962
L'héritier Amansız Mücadele Philippe Labro 1973
L'Homme de Rio Rio Macerası Philippe de Broca 1964
La Red Ağa Düşen Kadın Emilio Fernández 1953
Lady and the Tramp Leydinin Aşkı Clyde Geronimi, Wilfred Jackson 1955
Lady L Macera Kadını Peter Ustinov 1965
Las Vegas Story, The Bir Gerdanlık Hikayesi Robert Stevenson 1952
Last Time I Saw Paris, The Son Hatıra/Paris'i Son Gördüğümde Richard Brooks 1954
Last Wagon, The Prangalı Mahkum Delmer Daves 1956
Latigo Belalı Kasaba Burt Kennedy 1971
Legend of the Lost Çöl Melikesi Henry Hathaway 1957
Les Girls Üç Dünya Güzeli George Cukor 1957
Les Grandes Manoeuvres Hileli Aşk René Clair 1955
Liberation of L.B. Jones, The Zalimler William Wyler 1970
Life and Death of Colonel Blimp, The Kahraman Subay Michael Powell/Emeric Pressburger 1943
Life and Times of Judge Roy Bean, The Kanunun Bekçisi John Huston 1972
Light Touch, The Şeytan ve Melek Richard Brooks 1952
Lipstick Ilık Dudaklar Lamont Johnson 1976
Little Foxes, The Öldürünceye Kadar William Wyler 1941
Long, Hot Summer, The Aşk Mevsimi Martin Ritt 1958
Longest Yard, The Buldozer Robert Aldrich 1974
Lost (film, 1956) Evlâdımı Kaçırdılar Guy Green 1956
Lost Weekend, The Yaratılan Adam Billy Wilder 1945
Love me or Leave Me Öldüren Aşk Charles Vidor 1955
Lucky Me Talih Revüsü Jack Donohue 1954
Lust for Life Ölmeyen İnsanlar/Yaşama Tutkusu Vincente Minnelli 1956
Lusty Men, The Dehşet Meydanı Nicholas Ray 1952
Luv Evlenmek İstiyorum Clive Donner 1967
M M - Bir Şehir Katilini Arıyor Fritz Lang 1931
Ma Pomme Serseri Milyarder Marc-Gilbert Sauvajon 1950
Macomber Affair, The Kocamı Ben Öldürdüm Zoltan Korda 1947
Mad Max 2 Savaşçı George Miller 1981
Madeleine Hüküm Günü David Lean 1950
Magic Christian,The Para Babası Joseph McGrath 1969
Major and the Minor, The Küçük Kız Billy Wilder 1942
Major Dundee Kahraman Yüzbaşı/Kahraman Binbaşı Sam Peckinpah 1965
Make Mine Music Renkli Besteler Bob Cormack 1946
M.A.S.H. Cephede Eğlence Robert Altman 1970
Man from Dakota, The Taş Yürekli Adam Leslie Fenton 1940
Man from Laramie,The İntikam Kanunu Anthony Mann 1955
Man Who Shot Liberty Valance,The Kahramanın Sonu/Öldüren Adam John Ford 1962
Man Without a Star Ovalar Kaplanı King Vidor 1955
Manchurian Candidate, The (1962) Casuslara Karşı John Frankenheimer 1962
Mandingo Zincirli Köle Richard Fleischer 1975
Manhattan Murder Mystery Bir Cinayet Sırrı Woody Allen 1993
Mara Maru Öldüren Hazine Gordon Douglas 1952
Marnie Hırsız Kız Alfred Hitchcock 1964
Marooned Fezada Kaybolanlar ("Boşlukta" TV adı) John Sturges 1969
Marrying Kind, The Anneme Dönüyorum George Cukor 1952
Maya (1966) Maceralar Beldesi John Berry 1966
McKenzie Break, The Zorlu Firar Lamont Johnson 1970
McVicar Büyük Soygun Tom Clegg 1980
Meet John Doe Cihan Hakimi Frank Capra 1941
Melody Küçük Sevgili Waris Hussein 1971
Mélodie en Sous-sol Vurgun Henri Verneuil 1963
Message,The Çağrı - İslamiyetin Doğuşu Moustapha Akkad 1976
Message in a Bottle Aşk Mektubu Luis Mandoki 1999
Mildred Pierce Ömre Bedel Kadın Michael Curtiz 1945
Mind of Mr. Soames, The Aklını Arayan Adam Alan Cooke 1970
Miracle Worker Karanlığın İçinden Arthur Penn 1962
Mirage Katil Kim Edward Dmytryk 1965
Misery Ölüm Kitabı Rob Reiner 1990
Missouri Breaks, The Bozgun Arthur Penn 1976
Mo'Better Blues İki Kadın Arasında Spike Lee 1990
Moby Dick (1956) Deniz Ejderi/Beyaz Balina John Huston 1956
Modesty Blaise Dişi James Bond Joseph Losey 1966
Monkey Business Maymun Aklı Howard Hawks 1952
Monte Walsh Kahramanın Sonu William A. Fraker 1970
Moonfleet Korsan Tuzağı Fritz Lang 1955
Morituri Korkusuzlar Bernhard Wicki 1965
Mr. Arkadin Ölüm Raporu Orson Welles 1955
Mr. Klein Kaderi Arayan Adam Joseph Losey 1976
Mr. Moto's Gamble Mr. Moto'nun Yemini James Tinling 1938
Mrs.Doubtfire Müthiş Dadı Chris Colombus 1993
Mrs. Pollifax-Spy Beklenmeyen Macera Leslie H. Martinson 1971
Music Lovers Yalnız Kalpler Ken Russell 1970
Mutiny on the Bounty Deniz Ejderi Frank Lloyd 1935
Mutiny on the Bounty Denizde İsyan Lewis Milestone 1962
My Darling Clementine Kanun Harici John Ford 1946
My Foolish Heart Meş'um Hata Mark Robson 1949
Naked City,The New York Esrarı Jules Dassin 1948
Naked Spur,The İdam Mahkumu Anthony Mann 1953
Nanny Diaries,The Dadım Aşık Shari Springer Berman 2007
Ned Kelly (film, 1970) Kardeşler Çetesi Tony Richardson 1970
Neither the Sea Nor the Sand Kumsaldaki Çığlık Fred Burnley 1972
Neptune's Daughter Denizlerin Sevgilisi Edward Buzzell 1949
Never Say Goodbye (1956) Anne Sevgisi Jerry Hopper 1956
Never Say Never Again İnsan Gibi Yaşa Irvin Kershner 1983
Never So Few Parlayan Süngüler ("Ateş Altında" TV adı) John Sturges 1959
New Centurions,The Kırkikinci Hücre Richard Fleischer 1972
Night of the Hunter Caniler Avcısı Charles Laughton 1955
Ninotchka Gülmeyen Kadın Ernst Lubitsch 1939
No Blade of Grass Ölümü Beklerken Cornel Wilde 1970
No Man of Her Own Ölüm Yolcuları Mitchell Leisen 1950
No Way Out Can Düşmanı Joseph L. Mankiewicz 1950
Nobody's Fool Yaşamın İçinden Robert Benton 1994
North by Northwest Gizli Teşkilat Alfred Hitchcock 1959
North to Alaska Alaska Fedaileri Henry Hathaway 1960
North West Mounted Police Zafer Ordusu Cecil B. DeMille 1940
Notorious Landlady, The Ateşli Dilber Richard Quine 1962
Notorious Aşktan da Üstün Alfred Hitchcock 1946
Notting Hill Aşk Engel Tanımaz Roger Michell 1999
Nun's Story, The İnsanlık Uğruna Fred Zinnemann 1959
Nutty Professor, The (1963) Aşk Hocası Jerry Lewis 1963
Ocean's Eleven (1960) Soyguncular Lewis Milestone 1960
Odd Man Out Ölümden Kuvvetli Carol Reed 1947
Of Human Bondage Aşk Kadını Ken Hughes 1964
Offence, The Şüphe Peşinde Sidney Lumet 1972
Oklahoma Crude Kara Altın Stanley Kramer 1973
Oliver Masum Melekler Carol Reed 1968
On the Town Denizciler Geliyor Stanley Donen 1949
One-Eyed Jacks Aşk ve İntikam Marlon Brando 1961
One More Time Tuz,Biber ve Elmas Jerry Lewis 1970
One Potato, Two Potato Kızımı Vermem Larry Peerce 1964
Once a Thief (film, 1965) Doğru Yoldan Ayrılanlar Ralph Nelson 1965
Only Game in Town, The Kadın ve Kumar George Stevens 1970
Operation Petticoat Donanmanın Melekleri Blake Edwards 1959
Other, The İblisin Kurbanları Robert Mulligan 1972
Out of Africa Benim Afrikam Sydney Pollack 1985
Over Her Dead Body Sevgilimin Kazara Bu Dünyadan Göçmüş Eski Nişanlısıyla Tanıştığım Gün Jeff Lowell 2008
Paint Your Wagon İki Kabadayı Joshua Lohan 1969
Pajama Game, The Pijamalı Güzeller George Abbott Stanley Donen 1957
Panic in Needle Park, The Esrar Bitti Jerry Schatzberg 1971
Paradine Case, The Celse Açılıyor Alfred Hitchcock 1947
Parrish Vadide Sevişenler Delmer Daves 1961
Party, The Tatlı Budala Blake Edwards 1968
Party Girl Gangsterin Sevgilisi Nicholas Ray 1958
Patsy, The Artist Bozuntusu/Jerry Lewis Kurnaz Kapıcı Jerry Lewis 1964
Payback Gününü Göreceksin Brian Helgeland 1999
Peeping Tom Kadın Katili Michael Powell 1960
Pépé le Moko Cezayir Batakhaneleri Julien Duvivier 1937
Percy Ben Bir Erkeğim Ralph Thomas 1971
Pilgrim, Rhe Şarlo Kaçak Charles Chaplin 1923
Pirate,The Kara Şeytan Vincente Minnelli 1948
Pocketful of Miracles Elmacı Kadın Frank Capra 1961
Point Blank Dönüşü Olmayan Yol John Boorman 1967
Pork Chop Hill Mücadele Tepesi Lewis Milestone 1959
Prime of Miss Jean Brodie, The Genç Kızlar Ronald Neame 1969
Prince of Foxes Devler Savaşı Henry King 1949
Prudence and the Pill Bilmediğin Hapı Yutma Fielder Cook/Ronald Neame 1968
La Pupa Kiralık Kızlar Giuseppe Orlandini 1963
Quai des brumes, Le Son Buse veya Sisler Rıhtımı Marcel Carné 1938
Quatermass and the Pit Beş Milyon Yıl Roy Ward Baker 1967
Quattro dell'Ave Maria, I (Ace High) Bize Trinita Derler Giuseppe Colizzi 1968
Quiet Man, The Kadın Satılmaz John Ford 1952
Quiz Show Şike Robert Redford 1994
R.P.M. Bunalım Stanley Kramer 1970
Rachel,Rachel Yasak Aşk Paul Newman 1968
Raiders of the Lost Ark Kutsal Hazine Avcıları Steven Spielberg 1981
Rain People, The Buhranlı Yıllar Francis Ford Coppola 1969
Rains of Ranchipur Hint Rüyası Jean Negulesco 1955
Rancho Notorious Yaylaların Fahişesi / Kulübe Fritz Lang 1952
Rebel Without a Cause Asi Gençlik Nicholas Ray 1955
Red Badge of Courage, The Kanlı Zafer/Cesaret Nişanı John Huston 1951
Red Shoes, The Kırmızı Pabuçlar/Periler Dünyası Michael Powell 1948
Reivers, The Zaferin Bedeli Mark Rydell 1969
TheReturn of Frank James Sevimli Haydutun İntikamı Fritz Lang 1940
La Règle du Jeu Kocası ve Aşığı (veya Oyunun Kuralı) Jean Renoir 1939
Rio Bravo Kahramanlar Şehri Howard Hawks 1959
Rio Grande Kahramanlar Diyarı John Ford 1950
Rio Lobo Son Darbe Howard Hawks 1970
Robe, The Zincirli Köle Henry Koster 1953
Robin Hood: Men in Tights Salaklar Prensi Robin Hood Mel Brooks 1993
Rocambole Kibar Hırsız Bernard Borderie 1963
Rocco e I Suoi Fratelli ( Rocco and His Brothers ) Düşman Kardeşler Luchino Visconti 1960
Rock-a-Bye Baby Üç Bebekli Gelin Frank Tashlin 1958
Roma Bene Romalı Dilberler Carlo Lizzani 1971
Romancing the Stone Amazon'da Fırtına Robert Zemeckis 1984
Rome Adventure Romalı Aşıklar Delmer Daves 1962
Rope Ölüm Kararı Alfred Hitchcock 1948
Rope of Sand Memnu Mıntıka William Dieterle 1949
Rosemary's Baby Bebek/Şeytanın Yavrusu/Şeytanın Bebeği/Rozmari'nin Çocuğu Roman Polanski 1968
Royal Wedding Zaferden Zafere Stanley Donen 1951
Ruby Gentry Kaza Kurşunu King Vidor 1952
Rumble Fish Siyam Balığı Francis Ford Coppola 1983
Ruthless People Karımı Kaçırdılar Jim Abrahams 1986
Ryan's Daughter İrlandalı Kız David Lean 1970
Salome Çıplak Rakkase William Dieterle 1953
Samouraï, Le Kiralık Katil Jean-Pierre Melville 1967
Sand Pebbles, The Macera Gemisi/Düşman Denizler Robert Wise 1966
Sandpiper Ümitsiz Aşk Vincente Minnelli 1965
Sapho ou La fureur d'aimer/Sappho/Saffo Aşk Kadını Georges Farrel 1971
Sapphire Meçhul Kadın Basil Dearden 1959
Scaramouche İntikam Kılıcı / Korkak Soytarı (televizyon) George Sidney 1952
Scarlet Street Kırmızı Fener Fritz Lang 1945
Searchers, The Çöl Aslanı John Ford 1956
Senso Günahkâr Gönüller Luchino Visconti 1954
Sergeant Rutledge Masum Suçlu John Ford 1960
Sergeant Ryker Kahraman Çavuş Buzz Kulik 1968
Sergeant York Aslan Yürekli Çavuş Howard Hawks 1941
Servant, The Genç Hizmetçiler Joseph Losey 1963
Set-Up, The Demir Yumruk Robert Wise 1949
Seven Days in May Heyecanlı Günler John Frankenheimer 1964
Seven Year Itch, The Yaz Bekarı Billy Wilder 1955
Shane Vadiler Aslanı George Stevens 1953
Sheltering Sky, The Çölde Çay Bernardo Bertolucci 1990
Short Cuts Sosyeteden İnsan Manzaraları Robert Altman 1993
Show Boat Kumarbazın Karısı George Sidney 1951
Sign of the Pagan Attila'nın Damgası Douglas Sirk 1954
Silent Movie Deli Dolu Mel Brooks 1976
Simba Mau Mauların İşareti Brian Desmond Hurst 1955
Skin Deep Çapkın Blake Edwards 1989
Sleep, My Love Katil Ruhlar Douglas Sirk 1948
Sleeper 200 Yıl Sonra Woody Allen 1973
Slender Thread, The Seni Yaşatacağım Sydney Pollack 1965
Sleuth (1972) Kanlı Şaka/ Hafiye (televizyon) Joseph L. Mankiewicz 1972
Sleuth Ölümcül Oyun Kenneth Branagh 2007
Snake Pit, The Talihsizler Yuvası Anatole Litvak 1948
Some Came Running Aşk Uğruna Vincente Minnelli 1958
Something of Value İnsan Avcıları Richard Brooks 1957
Sons of Katie Elder, The Kötü Evlat Henry Hathaway 1965
Sound of Music, The Neşeli Günler Robert Wise 1965
South Pacific Pasifik Şarkısı Joshua Logan 1958
Spanish Main, The Korsanlar Kıralı Frank Borzage 1945
Spellbound Öldüren Hatıralar Alfred Hitchcock 1945
Spencer's Mountain Sevimli Aile Delmer Daves 1963
Splendor in the Grass Aşk Bahçesi Elia Kazan 1961
Split, The Beş Çılgın Adam Gordon Flemyng 1968
Spy Who Came in from the Cold, The Utanç Duvarında Casusluk Martin Ritt 1965
Stage Fright Kanlı Sahne/Sahne Korkusu Alfred Hitchcock 1950
Stagecoach (1939) Cehennemden Dönüş John Ford 1939
Stagecoach (1966) Belalılar Postası Gordon Douglas 1966
Stalking Moon, The Görünmeyen Düşman Robert Mulligan 1968
State of the Union Aday Frank Capra 1948
Sterile Cuckoo, The (Pookie) Bahar Rüzgarı Alan J. Pakula 1969
Sting, The Belalılar George Roy Hill 1973
Strangler Of Rillington Place (10 Rillington Place) Londra Canavarı Richard Fleischer 1971
Streets of Laredo Kanun Fedaileri Leslie Fenton 1949
Suddenly, Last Summer Bir Yaz Macerası Joseph L. Mankiewicz 1959
Summer Stock Şen Yıldızlar Charles Walters 1950
Summertime Venedik Tatili David Lean 1955
Susan Slade Acı Hatıralar Delmer Daves 1961
Sweet Bird of Youth Yaralı Kadın Richard Brooks 1962
Swimmer, The Aşıklar Frank Perry 1968
Take Her She's Mine Kızımın Macerası Henry Koster 1963
Taking Off Bir Başka Dünya Milos Forman 1971
Tamarind Seed, The Ateşle Oynayan Adam Blake Edwards 1974
Tammy and the Bachelor Masum Aşk Joseph Pevney 1957
Tarnished Angels, The Şafak Bekçileri/Şafak Devriyesi Douglas Sirk 1958
Task Force Deniz Ejderleri Delmer Daves 1949
Tell Them Willy Boy is Here Ya Sen,Ya Ben Abraham Polonsky 1969
Teresa Temiz Ruhlar Fred Zinnemann 1951
There Was a Crooked Man Cezanı Çekeceksin Stuart Burge 1960
They Died with Their Boots On Sayılı Kahramanlar Raoul Walsh 1941
They Live by Night Dönülemeyen Yol Nicholas Ray 1948
They Shoot Horses, Don't They? Son Gerçek Sydney Pollack 1969
Thomas Crown Affair,The Kibar Soyguncu Norman Jewison 1968
Those Daring Young Men in Their Jaunty Jalopies Montekarlo 1904 Ken Annakin 1969
Those Magnificent Men in Their Flying Machines Cesur Pilotlar Ken Annakin 1965
Thieves' Highway Uçurum Yolcuları Jules Dassin 1949
This Property Is Condemned Lanetli Kadın Sydney Pollack 1966
Three Little Words Dudaktan Dudağa Richard Thorpe 1950
Tick,Tick,Tick Kara Şerif Ralph Nelson 1970
Time Without Pity Oğlum Öldürmedi Joseph Losey 1957
Tin Star, The Kanunsuz Vadi Anthony Mann 1957
To Catch a Thief Kelepçeli Aşık Alfred Hitchcock 1955
To Find A Man Arkadaşlık Uğruna Buzz Kulik 1972
To Sir, with Love Sevgili Öğretmenim James Clavell 1967
Toast of New Orleans, The Amerika Yıldızı Norman Taurog 1950
Too Late the Hero Kahramanlar Alayı Robert Aldrich 1970
Too Many Thieves Bir Hırsız Aranıyor Abner Biberman 1966
Torch Song Yaralı Gönül Charles Walters 1953
Torn Curtain Esrar Perdesi Alfred Hitchcock 1966
Tortilla Flat Yukarı Mahalle Victor Fleming 1942
Touch of Evil Bitmeyen Balayı Orson Welles 1958
Tovarich Düşes Petrovna Anatole Litvak 1937
Tragedy of Macbeth, The Kanlı Saltanat Roman Polanski 1971
Treasure of the Golden Condor Kanlı Define Delmer Daves 1953
Tripoli Bingazi Korsanları Will Price 1950
Troubleman (Mr. Troubleman olarak yazılmış) Kara Mafya İvan Dixon 1972
True Grit İz Peşinde Henry Hathaway 1969
Twilight's Last Gleaming Başkanın Adamları Robert Aldrich 1977
Twinky Çirkin ve Mağrur Richard Donner 1970
Two Flags West Zafer Meydam Robert Wise 1950
Two for the Road Aşk Yolu Stanley Donen 1967
Two Mules for Sister Sara El Torida Don Siegel 1970
Two Weeks in another Town Karanlık Yol Vincente Minnelli 1962
Two Weeks with Love Aşk Uyanıyor Roy Rowland 1950
Two Years Before the Mast Mahkûmlar Gemisi John Farrow 1946
Un éléphant ça trompe énormément Damdaki Çapkın Yves Robert 1976
Una breve stagione (Brief Season) Bir Mevsimlik Aşk Renato Castellani 1969
Under Capricorn Kapri Aşıkları Alfred Hitchcock 1949
V.I.P.s, The Aşk Mücadelesi Anthony Asquith 1963
Valachi Papers, The Mafia'yı Satan Adam Terence Young 1972
Valentino Siyah Peçeli Kadın Lewis Allen 1951
Vanina Vanini Aşk Kadını Roberto Rossellini 1961
Vera Cruz İstiklal Kahramanları Robert Aldrich 1954
Vera Drake Hemşire Mike Leigh 2004
Vertigo Ölüm Korkusu Alfred Hitchcock 1958
Von Ryan's Express Fedailer Birliği Mark Robson 1965
Wagon Master Vahşiler Hücum Ediyor John Ford 1950
Walkabout Sonsuz Çöl Nicolas Roeg 1971
Walking My Baby Back Home Bütün Şehir Dansediyor Lloyd Bacon 1953
Western Union Çöl Devleri Fritz Lang 1941
What a Way to Go! Şahane Kadın J. Lee Thompson 1964
What's New Pussycat Evlenmekten Korkuyorum Clive Donner 1965
What's Up, Doc? Aşka Vakit Yok Peter Bogdanovich 1972
When Dinosaurs Ruled the Earth Çıplak İlahe Val Guest 1970
When Eight Bells Toll Gemi Soyguncuları Etienne Périer 1971
Where the Sidewalk Ends Korkusuz Kadın Otto Preminger 1950
Who'll Stop The Rain/Dog Soldiers En Büyük Suç Karel Reisz 1978
Who's Minding the Store? Aptal Tezgahtar Frank Tashlin 1963
White Christmas Eğlenceler Oteli Michael Curtiz 1954
White Witch Doctor Vahşiler Pençesinde Henry Hathaway 1953
Wicked Lady, The (1945) Yılan Kadın Leslie Arliss 1945
Wild Bunch, The Vahşi Belde Sam Peckinpah 1969
Wild One, The Kanlı Hücum Laslo Benedek 1953
Wizard of Oz, The Billur Köşk / Oz Büyücüsü Victor Fleming 1939
Wonder Man Kahkahalar Tufanı H. Bruce Humberstone 1945
Written on the Wind Aşk Rüzgârları Douglas Sirk 1956
Wrong Man, The Lekeli Adam Alfred Hitchcock 1956
Wuthering Heights Ölmeyen Aşk William Wyler 1939
You Can't Win 'Em All Paralı Askerler Peter Collinson 1970
You Only Live Once Günahsız Katiller Fritz Lang 1937
Young Lovers, The Firari Aşıklar Anthony Asquith 1954
Young Philadelphians, The Cemiyet Kurbanı Vincent Sherman 1959
Youngblood Hawke Sevişenler Delmer Daves 1964
Z Ölümsüz Costa-Gavras 1969
Zardoz Taş Tanrı John Boorman 1973
Zee and Co. Gizli İlişkiler Brian G. Hutton 1971
Ziegfeld Follies Güzeller Revüsü Lemuel Ayers 1946

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cumhuriyet, Gazetesi (21 Aralık 1984). "Hitchcock'un Son Filmlerinden Kravat (Frenzy)". 
  2. ^ Milliyet, Gazetesi (21 Aralık 1984). "Bu Geceki Filmin 30 Dakikasını TRT Makasladı, "Kravat"". s. 4. Erişim tarihi: 10 Nisan 2012. 
  3. ^ "23 Ocak 1972". Milliyet Gazete Arşivi. 17 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2012. 
  4. ^ a b Dorsay, Atilla (1995). 100 Yılın 100 Yönetmeni. Remzi Kitabevi. ss. sayfa 10. 
  5. ^ Film 71 Yıl: 1971, Sayı: 6 Sayfa: 14-15
  6. ^ Dorsay, Atilla (1977). Mitos ve Kuşku. Görsel yayınlar. ss. sayfa 300.  Türkçe isim için referans
  7. ^ "Milliyet Gazetesi Arşivi". milliyet.com.tr. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]