İçeriğe atla

Arsenik Kurbanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arsenik Kurbanları
Arsenic and Old Lace
YönetmenFrank Capra
YapımcıFrank Capra
Jack L. Warner
SenaristJoseph Kesselring (oyun)
Julius J. Epstein
Philip G. Epstein
OyuncularCary Grant
Josephine Hull
Jean Adair
Raymond Massey
DağıtıcıWarner Bros.
CinsiSinema filmi
TürüKomedi
RenkSiyah-beyaz
Yapım yılı23 Eylül, 1944, ABD
Süre118 dakika
Dilİngilizce

Arsenic and Old Lace, başrollerde Cary Grant, Josephine Hull ve Jean Adair'in rol aldığı 1944 yapımı bir komedi filmidir. Frank Capra yönetmenliğindeki film, Joseph Kesselring'in aynı adlı oyunundan Julius J. Epstein tarafından senaryolaştırılarak sinemaya uyarlanmıştır.

Capra, bu filmi 1941'de çekmişti; ancak film gösterime girmek için 1944'ü bekleyecekti; çünkü yapım şirketi filme olan ilgiyi etkileyebileceği için, aynı adlı oyunun Broadway'deki gösterimleri sona erene bu dek filmin gösterime girmesini istememişti.

Filmin ana karakteri Mortimer Brewster rolü için önce Bob Hope düşünülmüş; ancak onun Paramount'la olan sözleşmesi bitmediği için bu plan gerçekleşmemişti. Capra rol için Jack Benny ve Ronald Reagan'ı da düşünmüşse de son aşamada Cary Grant ile anlaşılmıştır. Boris Karloff' a benzeyen Jonathan Brewster rolü sahne oyununda gerçekten de Karloff tarafından oynanırken, filmde bu rolü Raymond Massey canlandırmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Evliliğe karşı fikirleriyle bilinen oyun yazarı Mortimer Brewster (Cary Grant), yanında büyüdüğü teyzelerinin kapı komşusu olan Elaine Harper (Priscilla Lane) ile gizlice evlenir. Hâlâ Brooklyn'deki eski evlerinde yaşayan teyzeleri ve onlarla yaşayıp kendini Theodore Roosevelt sanan kardeşi Teddy'ye bu haberi vermeyi ve ardından karısıyla birlikte balayına gitmeyi planlar. Ancak gittiği evde bulduğu ceset onun tüm planlarını altüst eder.

Mortimer kısa bir zamanda çevrede yardımseverlikleri ile bilinen teyzelerinin, yalnızlık çeken yaşlı adamları kiracı olarak eve aldıklarını ve şaraba ekledikleri arsenikle onları zehirleyip öldürdüklerini anlar. Teyzeler bu işi gayet iyi niyetlerle yapmakta ve yalnız insanları sıkıntılı yaşamlarından kurtardıklarını düşünmektedirler. Mortimer, yaşlı kadınların bu durumu bir hayır işi olarak gördüklerini ve o zamana dek on üç kişiyi bodruma gömdüklerini fark edince işin içinden nasıl çıkacağını düşünmeye başlar. Mortimer'ın yıllardır kayıplara karışmış olan katil ruhlu kardeşi Jonathan' ın doktor arkadaşı Einstein (Peter Lorre) ve gömülecek bir ceset eşliğinde eve gelmesiyle işler iyice sarpa sarar. Jonathan nefret ettiği Mortimer'ı öldürmeye karar verir. Jonathan tanınmamak için estetik cerrah olan arkadaşı Einstein tarafından ameliyat edilmiş ama doktorun sarhoş anına denk geldiğinden yanlılıkla Boris Karloff'a benzemiştir.

Eve polislerin gelmesi ve Jonathan' ın kendisini Karloff'a benzeten polislere sinirlenip saldırması ile işler Mortimer için çözümlenebilir hale gelir. Jonathan tutuklanır, doktor kaçar. Mortimer kardeşi Teddy'i bir akıl hastanesine yatırmanın yolunu bulur ve teyzeleri ondan ayrılmak istemeyip onunla birlikte hastaneye yerleşmeye karar verirler. Zaten bodrumda on üç ceset olduğunu iddia ettikleri için polisler ve hastane müdür onların deli olduğunu düşünmüştür. Mortimer son anda teyzelerinden bir evlatlık olduğunu, yani gerçek bir Brewster olmadığını öğrenir ve bu kadar olayın ardından bir tüm üyelerinde bir gariplik bulunan Brewster ailesinin bir ferdi olmadığına sevinerek karısının yanına gider.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Actor Role
Cary Grant Mortimer Brewster
Josephine Hull Abby Brewster, Teyze
Jean Adair Martha Brewster, Teyze
Raymond Massey Jonathan Brewster
Peter Lorre Dr. Herman Einstein
Priscilla Lane Elaine Harper Brewster
John Alexander Teddy Brewster
Jack Carson Patrick O'Hara, Polis
John Ridgely Sanders, Polis
Edward McNamara Brophy, Polis
James Gleason Rooney, Komiser
Edward Everett Horton Mr. Witherspoon

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]