James Clavell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
James Clavell
Doğum10 Ekim 1924(1924-10-10)
Sidney, Avustralya
Ölüm7 Eylül 1994 (69 yaşında)
İsviçre
MeslekYazar, Senarist, Yönetmen
Milliyetİngiliz
Dönem1958–1993

James Clavell, (10 Ekim 1924 – 7 Eylül 1994) Amerikalı romancı, senarist ve film yönetmeni. Aynı zamanda II. Dünya Savaşı gazisi ve savaş tutsağıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğum adı Charles Edmund Dumaresq Clavell olan yazar, Kraliyet Donanmasında görevli kumandan Richard Clavell'in oğluydu. Babası kraliyet ordusu tarafından, Avustralya'da özel bir görevle Avustralya Deniz Kuvvetleri'nde görevlendirildi. 1940'ta Portsmouth Grammar School'da ikinci eğitimini tamamladı.

II. Dünya Savaşı'nın, 16 yaşındayken, patlak vermesi hem de aile geleneğini izlemek için Britanya Kraliyet Topçu Okuluna katıldı. Malaya'ya Japonlarla savaşması için gönderildi, makineli tüfek kurşunuyla yaralandı ve Japonlar tarafından yakalandı. Java'da Japon bir savaş esiri kampına yollandı. Sonra, Singapur'da Changi hapishanesine transfer edildi.

Clavell kendisini esir eden Japonların birçok sıkıntısını çekti. Chagi yoksul yaşam bir sürdüğü için adından söz ettiriyordu. King Rat isimli kitabının giriş kısmına göre, Clavelin kızı Michaela tarafından yazıldı, Chagi'ye giren mahkûmların %90'ından fazlası asla yürüyerek çıkamazdı. Söylenilenlere göre Clavell bağışlandı, tam bir taburla beraber, savaş bittikten sonra Amerikalı bir mahkûm King Rat için ilham oldu.

1946'a kadar kaptanlık rütbesine yükselmişti ama bir motosiklet kazası, O'nun askeri kariyerini sonlandırdı. Birmingham Üniversitesine kaydını yaptırdı ve o sırada tanıştığı oyuncu April Stride ile 1951 yılında evlendi.

Peter Marlowe[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Marlowe Clavell'in King Rat ve Noble House romanlarının ana karakteridir ve Whirlwind romanında Andrew Gavallan'ın arkadaşı olarak bahsedilir. Belirgin olarak, II. Dünya Savaşı sırasında Changi Hapishanesi'nde Uzakdoğu savaş esiri olan, bu İngiliz karaktere King Rat romanında daha fazla ağırlık verilir. Noble House'de, iki yıl sonra Hong Kong hakkında bir kitabı araştıran yazar olarak okuyucunun karşısına çıkar. Peter Marlowe karakterinin atalarından diğer Clavell romanlarında bahsedilir.

Film endüstrisi[değiştir | kaynağı değiştir]

1953 yılında Clavell ve eşi Birleşik Devletlere, Hollywood'un güneyine taşındılar. Burada korku bilimkurgusu kabul edilen The Fly'ı ve bir savaş filmi olan Five Gates to Hell'i yazdı. The Great Escape filmiyle 1963 yılında Yazarlar Birliği en iyi senaryo ödülü aldı. 1967 yılında senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği, gişe hasılatı olan, başrolünde Sidney Poitier'in oynadığı To Sir, With Love filmini yaptı.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Romancı[değiştir | kaynağı değiştir]

Clavell'in ilk romanı, King Rat, Chagi Hapishanesinde edindiği tecrübeleri yansıtan yarı kurgusal bir türdü. Bu kitabı 1962'de yayınlandı, hemen sonrasında en çok satılalar arasına girdi ve üç yıl sonra beyaz perdeye uyarlandı. Bir sonraki romanı Tai-Pan Jardine-Matheson şirketinin Hong Kong'da şöhretli yükselişini ele alıyordu. Romanın kahraman modeli Dirk Struan'dı. Struan'ın torunları neredeyse onun tüm kitaplarında yaşamaktadır.

Bu kitabı 1975'te yazdığı Shogun takip etti, roman 1600'lü yıllarda Japonya'ya yerleşmiş ingiliz denizcileri hikâye ediyordu. Roman 1980'de yapımcılığını Clavell'in üstlendiği TV dizisine uyarlandı, yayınlandığı tarihte 120 milyonun üzerinde izleyiciyle ikinci en yüksek raitinge sahip oldu. 1981 yılında dördüncü romanı Noble House'yi yayımladı, o yıl en çok satanlar listesinde bir numaraya ulaştı. Noble House'nin başarısından sonra 1986'da Whirlwind'i, 1993'te Gai-Jin'i bunların yanında 1981'de The Children's Story ve 1985'te Thrump-o-moto'yu yazdı.

Romanları[değiştir | kaynağı değiştir]

The Asian Saga altı romandan oluşmaktadır:

Clavell'in kitaplarından birkaçı filme ya da TV dizilerine uyarlandı. Shōgun aynı zamanda bir interaktif kurgu olarak bilgisayar oyununa uyarlandı.

Diğer kitapları:

Politik görüşü ve sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Politik olarak Clavell bireyciliğin coşkulu bir savunucusu, antifaşist ve müdahaleci olmayan kapitalizm yandaşıdır, birçok romanının kahramanı bunu örnekler. Felsefede Objektivist ekolün kurucusu Ayn Rand'ı takdir eder. 1981'de yazdığı Noble House'un bir kopyasını ona gönderir ve "Bu Ayn Rand içindir, kendisi bu dünyada birçok kişi için gerçek yeteneklerden biridir, çok teşekkürler. James C. New York, 2 Eyl. 81" diye yazar.

1963 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından vatandaşlığa kabul edildi. 1994'te İsviçre'de, 70. doğum gününden bir ay önce, kanserden öldü. Dul eşinin cömert desteğiyle, The Royal Artillery Müzesi'nin kütüphanesinin ismi onun şerefine James Clavell Kütüphanesi olarak değiştirildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]