Tehlikeli Bebek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tehlikeli Bebek
Bringing Up Baby
YönetmenHoward Hawks
Yapımcı
Senarist
Hikâye (eser)Hagar Wilde
UyarlamaBringing Up Baby
1937'de Collier's dergisinde yayımlanan kısa hikaye
–Hagar Wilde
Oyuncular
Müzik
Görüntü yönetmeniRussell Metty
KurguGeorge Hively
StüdyoRKO Radio Pictures
DağıtıcıRKO Radio Pictures
Çıkış tarih(ler)i16 Şubat 1938 (1938-02-16) (Golden Gate Theatre)
23 Kasım 1938 (1938-11-23) ( ABD)
Süre102 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe$1.1 milyon
Hasılat$1.1 milyon

Tehlikeli Bebek, Howard Hawks tarafından yönetilen, Katharine Hepburn ve Cary Grant'in başrollerini paylaştığı, screwball komedisi türünde 1938 yapımı bir Amerikan filmidir. RKO Radio Pictures tarafından dağıtımı yapılmıştır. Film, bir paleontologun, aklı bir karış havada zengin bir kadın ve Bebek adında bir leoparı da içeren çıkmazlarla dolu hikâyesini anlatıyor. Senaryo, Dudley Nichols ve Hagar Wilde tarafından, ilk olarak 10 Nisan 1937'de Collier's Weekly dergisinde yayınlanan Wilde'ın kısa öyküsünden uyarlandı.[1]

Senaryo özellikle Hepburn için yazılmış ve onun kişiliğine göre uyarlanmıştır.[2] Çekimler Eylül 1937'de başladı ve Ocak 1938'de tamamlandı; önceden belirlenen zaman çizelgesini ve bütçeyi aştı.[3] Çekimler, Hepburn ve Grant arasındaki kahkaha krizleri nedeniyle sık sık ertelendi.[4] Hepburn, komedi oyunculuğunda zorlandı ve filmde yer alan bir başka oyuncu, aynı zamanda eski vodvil oyuncusu Walter Catlett, Hepburn'e oyuncu koçluğu yaptı. [5][6] Çekimlerde evcil bir leopar kullanıldı. Terbiyecisi, leoparın tüm sahneleri için elinde bir kamçı ile sahne dışında bekledi. [7] Aslında filmde panter kullanılacaktı ama filme uygun panter bulunamadığı için daha önce başka filmlerde de rol almış Nissa adlı eğitimli leopar filme dahil edildi.[8]

Tehlikeli Bebek, piyasaya sürüldüğünde ticari açıdan başarısız oldu, ancak 1940'ların başında yeniden piyasaya sürüldükten sonra küçük bir kar elde edebildi.[9] Filmin galasından kısa bir süre sonra Hepburn, Bağımsız Amerikan Sinema Salonu Sahipleri başkanının yazdığı bir makalede "gişe zehri" olarak etiketlendi [10] ve kariyeri iki yıl sonra çekilen The Philadelphia Story filmine kadar düzelmedi. Tehlikeli Bebek'in popülaritesi 1950'lerde televizyonda ilk defa gösterilmesiyle artmaya başladı.

1990 yılında, Tehlikeli Bebek, Kongre Kütüphanesi'nin Ulusal Film Arşivinde "kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli"[11][12] olduğu için korunmak üzere seçildi ve birçok "en iyi filmler" listesinde yer aldı, Amerikan Film Enstitüsü'nün tüm zamanların en iyi 100 Amerikan filmi listesinde 88. sırada yer buldu.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

David Huxley (Cary Grant) yumuşak huylu bir paleontologdur. Dört yıldır, bir Brontosaurus iskeletini oluşturmaya çalışmaktadır ama bir kemik eksiktir: "kaburgalar arası köprücük kemiği ". Eksik kemiğin getirdiği stresin üstüne bir de asık suratlı nişanlısı Alice Swallow (Virginia Walker) ile yaklaşan evliliği ve müzesine milyon dolarlık bir bağış yapmayı düşünen Elizabeth Random'ı (May Robson) etkileme ihtiyacının yarattığı stres vardır.

David, düğününden bir gün önce golf sahasında, Susan Vance ( Katharine Hepburn) ile Susan onun topuyla oynadığında şans eseri tanışır. Susan özgür ruhlu, biraz dağınık zihinli, genç bir hanımefendidir. Bu nitelikler çok geçmeden David'i birkaç sinir bozucu olaya karıştırır.

Susan'ın erkek kardeşi Mark ona Brezilya'dan Bebek (Nissa) adında evcil bir leopar göndermiştir. Leopar, "Sana Sevgiden Başka Hiçbir Şey Veremem, Bebek" şarkısını duyunca uysallaşmaktadır. Susan, David'in bir zoolog olduğunu düşünür ve David'i, leoparı Connecticut'taki çiftliğine götürürken ona eşlik etmesi için manipüle eder. Susan'ın David'e aşık olması karmaşalara yol açar ve Susan, David'in yakında gerçekleşecek evliliğini önlemek için onu olabildiğince uzun süre evinde tutmaya çalışır, hatta David'in kıyafetlerini saklar.

Cary Grant and Katharine Hepburn hapishane hücresinde
David ve Susan hapiste.

David'in değerli köprücük kemiği gelir, ancak Susan'ın teyzesinin köpeği George (Skippy) kemiği alır ve bir yere gömer. Susan'ın teyzesi eve geldiğinde, David'i sabahlıkla görür. David, teyzenin potansiyel bağışçı Elizabeth Random olduğu ortaya çıkınca şok olur. Mark'tan gelen ikinci bir mesaj leoparın, her zaman bir leoparı olmasını istemiş olan Elizabeth'e gönderildiğini açığa çıkarır. Bebek ve George kaçar. Hayvanat bahçesi görevlileri, Bebek'i yakalamaya yardım etmeleri için çağrılır. Susan ve David, hayvanat bahçesi görevlilerinden önce Bebek'i bulmak için zamana karşı yarışır ve yakınlardaki bir sirke ait başka bir leoparı Bebek sanıp kafesinden çıkarırlar. David ve Susan, Dr. Fritz Lehman'ın (Fritz Feld) evinde, Bebek sandıkları sirk leoparını yakalamaya çalışırken tuhaf davrandıkları için kafası karışan polis memuru Slocum (Walter Cattlet) tarafından nezarete atılır. Slocum Susan ve David'in anlattığı hikâyeye inanmayınca, Susan ona "Leopar Çetesi"nin üyeleri olduklarını söyler; Sonunda, Alexander Peabody (George Irving) gelir ve herkesin kimliğini doğrular. Polis sorgusu sırasında bir pencereden kaçan Susan, farkında olmadan çok sinirlenmiş sirk leoparını kendisiyle birlikte hapishaneye sürükler. David sandalyeyle leoparı bir hücreye kışkışlayarak Susan'ı kurtarır.

Bir süre sonra Susan, onun yüzünden Alice tarafından terkedilen David'i yüksek bir platformda brontosaurus iskeleti üzerinde çalışırken bulur. Susan, teyzesinin köpeği George'u üç gün boyunca takip ederek bulduğu kayıp kemiği ona gösterdikten sonra, David'in uyarılarına rağmen, ona daha yakın olmak için dinozorun yanındaki uzun bir merdivene tırmanır. David'e teyzesinin kendisine milyon dolarları verdiğini ve bunu müzeye bağışlamak istediğini söyler, ancak David, Susan'la geçirdiği günün hayatının en güzel günü olduğunu anlatmak istemektedir. Susan merdiveni bilinçsizce bir yandan diğer yana sallarken birbirlerine olan aşklarını itiraf ederler. Merdivenin sallandığını fark eden ve korkan Susan iskelete tırmanır ve iskelet çöker. David, Susan'ın elini düşmeden tutar. Birkaç saniye sallandıktan sonra David onu platforma çeker. David kaoslarla dolu geleceğini kabullenir ve Susan'a sarılır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

David ve Susan

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Bringing Up Baby (1938)". www.filmsite.org. 4 Şubat 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 2. ^ Leaming 1995, s. 348.
 3. ^ McCarthy 1997, s. 253.
 4. ^ McCarthy 1997, s. 251.
 5. ^ McCarthy 1997, ss. 250-251.
 6. ^ Mast 1988, s. 261.
 7. ^ McCarthy 1997, s. 252.
 8. ^ Mast 1988, s. 7.
 9. ^ Mast 1988, s. 14.
 10. ^ Eliot 2004, ss. 180-1.
 11. ^ Gamarekian (19 Ekim 1990). "Library of Congress Adds 25 Titles to National Film Registry". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 18 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2020. 
 12. ^ "Complete National Film Registry Listing | Film Registry | National Film Preservation Board | Programs at the Library of Congress | Library of Congress". Library of Congress, Washington, D.C. 20540 USA. 17 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2020. 

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Eliot, Marc (2004), Cary Grant: A Biography, New York: Harmony Books, ISBN 978-0-307-20983-2 
 • Leaming, Barbara (1995), Katharine Hepburn, New York: Crown Publishers, Inc, ISBN 978-0-87910-293-7 
 • Mast, Gerald (1988), Bringing Up Baby. Howard Hawks, director., New Brunswick ve Londra: Rutgers University Press, ISBN 978-0-8135-1341-6 
 • McCarthy, Todd (1997), Howard Hawks: The Grey Fox of Hollywood, New York: Grove Press, ISBN 978-0-8021-3740-1 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]