İçeriğe atla

Geçmişin Gölgesinde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Geçmişin Gölgesinde
American History X
Geçmişin Gölgesinde film posteri
YönetmenTony Kaye
YapımcıJohn Morrissey
SenaristDavid McKenna
OyuncularEdward Norton
Edward Furlong
MüzikAnne Dudley
Görüntü yönetmeniTony Kaye
KurguJerry Greenberg
Alan Heim
StüdyoThe Turman-Morrissey Company
DağıtıcıNew Line Cinema
TürüDram, suç
RenkRenkli
Siyah beyaz (flashback sahneleri)
Yapım yılı1998
Çıkış tarih(ler)i30 Ekim 1998
Süre119 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$20 milyon
Hasılat$23.875.127

Geçmişin Gölgesinde ya da özgün adı ile American History X, 1998 yılı yapımı, senaryosunu David McKenna'nın yazdığı ve Tony Kaye'nin yönettiği bir dram filmidir.

McKenna, San Diego'da bir çocukken yaşadığı olaylardan etkilenerek filmin senaryosunu yazdı ve sonra senaryoyu, senaryodan çok etkilenen New Line Cinema'ya sattı. Filmin yönetmeni Tony Kaye, bu filme kadar hiç uzun metrajlı bir film yönetmemişti. Filme $20 milyon bütçe ayrıldı ve 1997'de çekimler yapıldı. Filmin çıkışından önce yapımcı şirket ve Tony Kaye, kurgu hakkında anlaşmazlıklar yaşadı. Yapımcı şirketin istediği şekilde yapılırsa film, Kaye'in istediğinden çok daha uzun olacaktı. Kaye de bunu kabul etmedi ve filmden çekildi. Bu olay Kaye'in yönetmenlik kariyerini kötü yönde etkilemiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 1990'lı yılların ortasında, Venice Beach'te yaşayan Derek Vinyard'ın (Edward Norton) hikâyesini anlatmaktadır. Derek çok zeki bir öğrencidir. İtfaiyeci babası siyahi bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra beyninde neonazist fikirler büyümeye başlamıştır ve bu da onun okuldaki performansını düşürmeye başlamıştır. Derek, bir süre sonra Venice Beach'teki Neonazi çetesinin liderinin sağ kolu olmuştur. "The Disciples of Christ" (İsa'nın Hizmetkarları), aynı bölgelerde yaşayan azınlıklardan ve beyaz olmayanlarda karşı koruma sağlamak amacıyla, genç beyazlara yardım eli uzatmıştır. Çetenin lideri Cameron Alexander, bir Nazi sempatizanıdır.

Bir gece üç siyahi, Vinyardlar'ın evinde durur ve Derek'in babasından kalan arabasını çalmaya çalışır. Bunu öğrenen Derek, silahı ile dışarı çıkar. Siyahilerden bir tanesini silahıyla öldürür, diğerinin ağzını kaldırıma dayayıp kafasını ezer ve diğerinin kaçmasına engel olamaz. Bir süre sonra polisler gelir ve Derek'i tutuklarlar. Bu sırada küçük kardeşi Danny (Edward Furlong), olayın şokunu üstünden atamaz. Derek iki siyahinin ölümüne sebep olması nedeniyle 3 yıl hapise mahkûm edilir. Bu zaman içerisinde kardeşi de onun gibi olmaya başlar. Derek hapse girer ve hapiste bazı gerçeklerle karşılaşır. Hapisten çıktığında artık bambaşka biridir. Geçmişinden ve yaptıklarından utanç duyar ve kardeşi Danny'in kendisiyle aynı sonu paylaşmaması için çabalar.

Film kısa sürede sinema tarihinin efsaneleri arasına girmiştir. Edward Norton, filmde sergilediği performans sayesinde En İyi Erkek Oyuncu dalında bir Oscar Ödülü'ne aday gösterilmiştir fakat ödülü alamamıştır. Eleştirmenler, filmde çok fazla gereksiz vahşet içeriği olduğunu söylerek filmi eleştirmiştir. IMDb'nin en iyi 250 film listesi içinde 38. sıradadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter
Edward Norton Derek Vinyard
Edward Furlong Danny Vinyard
Beverly D'Angelo Doris Vinyard
Avery Brooks Dr. Bob Sweeney
Jennifer Lien Davina Vinyard
Ethan Suplee Seth Ryan
Stacy Keach Cameron Alexander
Fairuza Balk Stacey
Elliott Gould Murray
Guy Torry Lamont
William Russ Dennis Vinyard
Alex Sol Mitch McCormick

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]