Frank Oz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frank Oz
DoğumRichard Frank Oznowicz
25 Mayıs 1944 (79 yaşında)
Hereford, Birleşik Krallık
EvlilikRobin Garsen (1979-)

Richard Frank Oznowicz (d. 25 Mayıs 1944, Hereford), Büyük Britanya doğumlu Amerikalı film yönetmeni, oyuncu ve kuklacıdır.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank Oz, İngiltere'nin Hereford kentinde her ikisi de kuklacı olan Frances (kızlıksoyadı: Ghevaert) ve Isidore Oznowicz'in oğlu olarak doğdu. Ailesi Almanya ve Hollanda arasındaki savaştan sonra İngiltere'ye sığındı. Frank Oz, beş yaşındayken anne ve babası ile Kaliforniya, Amerika'ya taşındı. Orada Oakland Şehir Koleji'ne yazıldı.

Frank Oz daha çok Jim Henson'ın Muppetlar'ındaki performansıyla tanınır. Ayrıca George Lucas'ın Yıldız Savaşları serisindeki filmindeki Yoda karakterindeki perfonması ile de bilinir. Oz, Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator, Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü, Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike filmlerinde Yoda'yı kukla olarak kontrol etti ve seslendirdi. Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı ve Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı'nda Yoda, bilgisayar teknolojisi ile yaratıldı. Ama Yoda'yı yine Frank Oz seslendirdi. Frank Oz'un Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filmindeki performansından çok etkilenen George Lucas, onun En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü elde etmesi için çalıştı.

Yönetmenlik de yapan Frank Oz, arasında Küçük Korku Dükkânı, Komplo ve Stepford Kadınları adlı filmlerin de bulunduğu bazı filmleri yönetti.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]