Edmund Goulding

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Edmund Goulding
Edmund Goulding helping two actors kiss 1927.jpg
Doğum 20 Mart 1891
Feltham, Middlesex, İngiltere
Ölüm 24 Aralık 1959
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Milliyet İngiliz
Meslek film yönetmeni, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni

Edmund Goulding (d. 20 Mart 1891, Feltham, Middlesex, İngiltere - ö. 24 Aralık 1959, Los Angeles, Kaliforniya, ABD) İngiliz film yönetmeni, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni.

Goulding, sinema sektörüne girmeden önce Londra tiyatrolarında oyuncu, yönetmen ve oyun yazarlığı yaptı. Film yönetmenliğinde; 1932 yapımı Greta Garbo ve Joan Crawford'un rol aldığı Grand Hotel filmi, 1939 yapımı Bette Davis'in rol aldığı Dark Victory filmi, 1946 yapımı Gene Tierney ve Tyrone Power'ın rol aldığı The Razor's Edge filmi başarılı bulunduğu filmler oldu.

1947 yapımı Tyrone Power ve Joan Blondell'in rol aldığı Nightmare Alley filmi Goulding'in kendine özgü sahneleri ile hatırda kaldı. Goulding aynı zamanda başarılı bir şarkı sözü yazarı, besteci ve yapımcı idi. Goulding, Britanyalı dansçı Marjorie Moss ile 1931 yılından 1935 yılında ölümüne değin evli kaldı.

2004 yılında Goulding'in biyografisi Matthew Kennedy tarafından Edmund Goulding's Dark Victory adındaki kitapla okuyucuya aktarıldı. Yazar, bu kitapta yönetmenin Hollywood çevresinde biseksüel olarak bilindiğini yazdı.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]