İçeriğe atla

Hırsız Kız (film, 1964)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hırsız Kız
Marnie
YönetmenAlfred Hitchcock
YapımcıAlfred Hitchcock
SenaristJay Presson Allen
OyuncularTippi Hedren
Sean Connery
Diane Baker
Martin Gabel
MüzikBernard Hermann
KurguGeorge Tomasini
StüdyoWarner Bros.
DağıtıcıUniversal Pictures
CinsiSinema filmi
Yapım yılı22 Temmuz 1964, ABD
Ocak 1966, Türkiye (Atlas, Konak Sinemaları)
Süre130 dakika
Dilİngilizce,

Hırsız Kız, 1964 ABD yapımı gerilim filmidir. Özgün adı Marnie olan film Ocak 1966'da Türkiye'de sinemalarda gösterilmiştir.[1]

Alfred Hitchcock'un yönettiği filmin başrollerinde Tippi Hedren ve Sean Connery oynamışlardır. Film, Winston Graham'ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Marnie Hitchcock'un Kuşlar filminin ardından Tippi Hedren ile çektiği ikinci filmdir; fakat gişede Kuşlar kadar başarılı olmamış ve beklenen hasılatı getirmemiştir.

Hitchcock bu filmde cameo'sunu filmin başında yapar. Tippi Hedren oteldeki odasına giderken, o da odalardan birinden çıkmaktadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]


Marnie Edgar, (Tippi Hedren) erkeklere karşı büyük bir güvensizlik besleyen; gökgürültüsü ve kırmızı renge karşı normalin ötesinde korku duyan biridir. Aynı zamanda becerikli bir hırsızdır; etkileyiciliğini kullanarak şirketlerde iş bulmakta ve ilk fırsatta onları soyup kaçmaktadır. Baltimore'da oturan, iyi bir işte çalıştığı ve iyi para kazandığına inandırdığı annesine düzenli olarak para yollar.

Son işinde ise Sidney Strutt'u (Martin Gabel) çekiciliği ile etkilemiş ve referanssız kabul edildiği bu şirketi soyup kaçmıştır. Marnie yeni bir av bulmak için Mark Rutland' ın (Sean Connery) şirketine iş başvurusunda bulunur. Onu Strutt'un şirketinde daha önce görmüş olan Mark, Marnie'nin niyetini anlar; fakat işe alınmasını sağlar. Karısını bir yıl önce kaybetmiş olan Mark, Marnie'den hoşlanır. Marnie daha öncekiler gibi Mark'ı da soyup kaçar ama Mark onu bulur. Mark, Marnie'yi kendisi ile evlenmeye mecbur eder ve balayına giderler. Mark, Marnie'nin cinsellikle ilgili ciddi sorunları olduğunu fark eder. Mark ona zaman tanımaya çalışır ama Marnie'nin ona karşı sert ve soğuk tavrı karşısında kontrolünü kaybedip onunla zorla birlikte olur. Marnie ertesi sabah intihara teşebbüs edince geziyi yarıda kesip geri dönerler.

Mark, Marnie'yi yakından tanıdıkça Marnie'deki kleptomani ve cinsel soğukluğunun patolojik kökenleri olduğunu anlar. Onun davranışlarının ardında yatan sebebi bulmak istese de Marnie'den bir şey öğrenemez. Bu nedenle Marnie'nin gerçek yaşamını araştırması için bir dedektif tutar ve onun geçmişini öğrenir. Buna göre Marnie'nin annesi Bernice, Marnie küçükken hayatını fahişelikle kazanan biridir. Mark Marnie'yi alıp annesinin evine götürür ve annesine gerçekleri anlattırır. Aslında durum Mark'ın dedektiften öğrendiklerinin daha ötesindedir. Marnie, annesinin evinde, annesi ve Mark'ın anlattıklarının etkisi ile unuttuğu kötü olayları hatırlamaya başlar. Buna göre fırtınalı bir gecede Bernice'in müşterisi olan bir denizci, o zamanlar 6 yaşında olan Marnie'yi gökgürültüsünden korktuğu için sarılıp sakinleştirmeye çalışmış, denizciden hoşlanmayan Marnie'nin ağlaması ile Bernice kızına sarkıntılık ettiğini düşündüğü denizciye saldırmıştır. Bernice denizciyle boğuşurken annesini korumaya çalışan Marnie, denizcinin kafasına demir bir çubuk vurarak onu öldürmüştür. Denizcinin akan kanı, Marnie'de kırmızı renge karşı hastalıklı bir korku oluşturmuştur. Bu olay sırasında bacağı sakatlanan Bernice, suçu üzerine almış ve mahkemede meşru müdafaadan beraat etmiştir. Marnie bu olayın şokunu kaldıramayıp hafızasını kaybetmiş, annesi de onun bu olayı hatırlamamasından faydalanıp onlar için yeni ve erkeklerden tamamıyla uzak bir hayat kurmuştur. Filmin sonunda Mark'ın yardımları ile kabuslarının sebebini öğrenen Marnie, kendisini seven Mark ile yeni bir hayat kurmak için umutlanır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfred Hitchcock'un 1964 tarihli Marnie adlı bu filmi, Türkiye'de Ocak 1966'da Hırsız Kız adıyla gösterilmişti. Bu ilan 17 Ocak 1966'da Milliyet Gazetesi'nde yayımlanmıştır.
Aktör/Aktris Karakter
Tippi Hedren Marnie Edgar
Sean Connery Mark Rutland
Diane Baker Lil Mainwaring, Mark'ın baldızı
Louise Latham Bernice Edgar, Marnie'nin annesi
Martin Gabel Sidney Strutt
Alan Napier Mr. Rutland, Mark'ın babası
Bruce Dern Denizci
Bob Sweeney Bob, Mark'ın kuzeni

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Milliyet Gazetesi Arşivi". milliyet.com.tr. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]