İçeriğe atla

Nicholas Ray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nicholas Ray
DoğumRaymond Nicholas Kienzle
7 Ağustos 1911(1911-08-07)
Wisconsin, ABD
Ölüm16 Haziran 1979 (67 yaşında)
New York, ABD
MilliyetAmerikalı
MeslekFilm yönetmeni

Nicholas Ray (7 Ağustos 1911, Wisconsin - 16 Haziran 1979, New York), Amerikalı sinema yönetmenidir.

Chicago Üniversitesi 'nde mimarlık öğrenimi gördü. Üniversiteden sonra radyo oyunları yazdı ve kimilerinin yönetmenliğini yaptı. Çeşitli tiyatrolarda yönetmen ve oyuncu olarak çalıştı. 1945'te Elia Kazan 'ın çektiği A Tree Grows in Brooklyn (Brooklyn'de Bir Ağaç Büyüyor) adlı filmde yönetmen yardımcılığı yaptı. Kısa bir süre televizyonda çalıştıktan ve birkaç filmde daha yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra The Twisted Road/They Live By Night (Dönülmeyen Yol, 1948) adlı filmini çekti.

Filmlerinde esas olarak gençliğin ergenlik dönemindeki sorunları ve huzursuzlukları ve şiddet temaları üzerinde durdu. Tüm filmlerinde aynı temayı işlemesi ve kişisel üslubuyla Amerikan sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri oldu. Ancak toplumsal sorunlara yaklaşma biçimi tutucu çevreleri rahatsız ettiği için The True Story of Jasse James adlı filmini tamamlaması, koşullar ileri sürülerek engellendi. Ray, bunun üzerine ülke dışına giderek çalışmalarını sürdürmeyi denediyse de istediği başarıyı tutturamayınca 1963'te sinemayı bıraktı.

Görünürdeki huzurlu yaşamın ardında saklı iletişimsizliği ve Amerikan toplumundaki şiddeti anlattığı Rebel without a Cause (Asi Gençlik, 1955), adlı filmi kişisel üslubunun tüm özelliklerini taşıması ve kendinden sonraki gençlik konulu filmleri ve birçok yönetmeni etkilemesi bakımından bir başyapıttır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]