Kanunsuz Silahşör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kanunsuz Silahşör
Cat Ballou
YönetmenElliot Silverstein
Oyuncular
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema
RenkRenkli
Yapım yılı1965, ABD
Süre96 dakika
Dilİngilizce
Hasılat20 milyon dolar

Kanunsuz Silahşor (Cat Ballou) 1965 yapımı bir Amerikan western filmidir. Müzik ve komedi unsurlarının da kullanıldığı film iki farklı karakteri canlandıran Lee Marvin’e oskar ödülü kazandırmıştır. Yönetmeni Elliot Silverstein’dır. Filmin çeşitli sahnelerinde şarkıcı Nat King Cole olayı özetleyen şarkılar söylemektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftlik sahibi Frank Ballou'nun kızi olan ve kısaca Cat olarak anılan Katharine Ballou eğitimden sonra trenle babasının çiftliğine dönmektedir. Yolda eski bir silahşor olan Kid Shelleen’in maceralarını okumaktadır. Bu sırada sonradan sığır hırsızı olduğu anlaşılan Clay Boone ve onun amcası olan ve rahip kıyafeti giyen Jed ile de arkadaş olur. Cat babasının çiftliğine gelince babası Frank’ı güç durumda bulur. Babasının arazisine demiryolu mafiası göz koymuştur ve babası tehditler almaktadır. Babasına destek olan sadece üç kişi vardır . Karşılarında ise ünlü bir kiralık katil olan Tim Stawn vardır. Cat hayran olduğu silahşor Kid Shelleen’i kendilerini korumak için davet eder. Ama Kid tam bir düş kırıklığıdır. Silahşorluğu bırakmış, ayyaş olmuştur ve hiç kimseyi koruyacak durumda değildir. Nitekim Frank’in Tim tarafından öldürülmesine engel olamaz. Demiryolculari destekleyen kasaba halkı Tim'in yargılanmasını bile engeller.

Cat kendilerini korumak için arkadaşlarıyla Cat Ballou adlı küçük bir çete kurar ve demiryolcuların ücretlerini çalarak intikam alır. Ancak artık soyguncu olarak arandığı için işi zordur. Bu sırada Kid kendinden bekleneni veremediği için mahcup olmuştur. İçkiyi bırakır, spor yapar ve forma girer. Sonunda Tim ile karşılaşır ve onu öldürür. Cat ise demiryolu şirketi başkanı Harry’nin ölümüne sebep olur ve idama mahkûm olur. Fakat onu bu durumdan Jed kurtaracaktır.[1]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IMDB". 23 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2020.