İçeriğe atla

Salaklar Prensi Robin Hood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salaklar Prensi Robin Hood
Robin Hood: Men in Tights
"Salaklar Prensi Robin Hood " filminin afişinde Robin Hood'u canlandıran Cary Elwes efsanedeki gibi 6 oku aynı anda fırlatıyor.
YönetmenMel Brooks
YapımcıMel Brooks
SenaristMel Brooks
J.D. Shapiro
Evan Chandler
OyuncularCary Elwes
Patrick Stewart
Dom DeLuise
Isaac Hayes
Mel Brooks
MüzikHummie Mann
Mel Brooks
Görüntü yönetmeniMichael D. O'Shea
KurguStephen E. Rivkin
StüdyoBrooksfilms (ABD)
Gaumont (Fransa)
DağıtıcıTwentieth Century-Fox
Columbia TriStar Film
CinsiSinema filmi
TürüKomedi, parodi
RenkRenkli
Yapım yılı1993
Çıkış tarih(ler)i28 Temmuz 1993, ABD
Süre104 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Fransa Fransa ortak yapımı
Dilİngilizce
Diğer adlarıSalaklar Prensi Robin Hood (Türkiye)
Sacré Robin des bois (Fransa)
Robin Hood: un uomo in calzamaglia (İtalya)
Las locas, locas aventuras de Robin Hood (İspanya)
Robin Hood - Helden in Strumpfhosen (Almanya)

Salaklar Prensi Robin Hood , 1993 ABD Fransa ortak yapımı bir parodi filmdir. Özgün adı Robin Hood: Tayt Giymiş Adamlar anlamına gelen Robin Hood: Men in Tights dır. Film Türkiye'de televizyon kanallarında gösterilmiştir.[1]

Parodi filmlerinin kralı olarak anılan Amerikalı komedyen Mel Brooks'un yönettiği, yapımcılığını üstlendiği ve oynadığı "Robin Hood: Men in Tights", 12. yüzyıl İngiliz halk hikâyelerinde anlatılan ve zenginlerden çaldığını fakirlere dağıttığı söylenen efsanevi Robin Hood'un maceralarını konu alan filmlerin bir parodisidir. Bu tür parodi filmlerinin formatına uygun olarak da sıkça günümüzün olaylarına göndermeler yapılır.

Haçlı Seferleri'nden yurdu İngiltere'ye dönen Robin Hood, Kral'ın yokluğundan yararlanan kardeşi Prens John'ın 'Rottingham' Şerifi'nin de yardımıyla tahtı ele geçirmiş olduğunu görür. Halkı ezen bu zalim hükümdara karşı bir grup vatanseveri örgütleyerek mücadeleye başlayan Robin Hood, tahtın gerçek sahibi olan Kral Richard'ı tekrar başa geçirmeye çalışır. Ama filmin diğer Robin Hood filmleriyle olan tek benzerliği bu kadardır. Filmin asıl dayanağı bu temel efsane üzerine eklenmiş sayısız parodidir.

Filmde, aralarında Cary Elwes, Patrick Stewart, Dom DeLuise, Isaac Hayes, Mel Brooks ve Tracey Ullman'ın da bulunduğu geniş bir oyuncu kadrosu yer almıştır. Görüntülerini Michael D. O'Shea'nın çektiği filmin müzikleri Hummie Mann'e aittir.

Bugün artık herkes tarafından ayrıntılarıyla bilinen Robin Hood efsanesine dayanan filmlerin bir parodisi olan "Salaklar Prensi Robin Hood" da en başta karakterlerin isimleri parodi isimlerle değiştirilmiştir. Örneğin Nottingham Şerifi 'Rottingham' Şerifi yapılmıştır (İng. rot=zırva, çürüme). Büyücü Latrine'in adı 'helâ" anlamına gelmektedir. Hikâyedeki Keşiş Tuck karakterini canlandıran Mel Brooks'un bu filmdeki adı 'Haham Tuckman' dır (Mel Brooks Musevi asıllıdır). Isaac Hayes'in oynadığı karakter Asneeze (İng. sneeze=aksırık)'in oğlunun adı da Ahchoo (İng. atishoo=Hapşırma sesi)'dur. Bu tür parodi filmlerinin yapısı gereği de bolca anakronizm'e başvurulur. Örneğin filmin başında 12. yüzyıl kıyafetlerindeki 5 zenci anlatıcı rap müzik yaparak hikâyeyi özetlerler. Robin Hood'un esir olarak getirildiği Kudüs'teki zindanın İngiliz aksanıyla gayet kibar konuşan bir zindan şefi (Maitre d') vardır ve mahkûmları adeta lüks bir lokantaya kabul eder gibi merasimle içeri alır vb. Zaten filmin özgün adı da Robin Hood: Külotlu çorap (tayt) giymiş adamlar anlamına gelen "Robin Hood: Men in Tights" tır. Konunun geçtiği yüzyılda giyilen ve bacakları saran pantolonlarla dalga geçilmiştir. Bu arada filmde tilkilerin ulak ularak kullanıldığı bir mesaj servisinin adı "12th Century-Fox" (İng. Fox=Tilki)'tur filmin yapımcısı 20th Century-Fox'a da bir gönderme yapılır.[2]

Filmin müziği

[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin müziğini Hummie Mann yapmıştır. Ayrıca filmde işitilen 5 parçanın dördünün sözlerini filmin yönetmeni Mel Brooks yazmıştır. Filmle aynı adı taşıyan filmin tema müziğinin bestesi de Mel Brooks'a aittir. Bu tema şarkısını "Merry Men Singers" rap grubu seslendirip oynamıştır. Filmin şarkıları şunlardır:

  • "Men In Tights" - Söz ve müzik: Mel Brooks. Filmde canlı olarak seslendirenler: Grup "Merry Men Singers" (Steve Lively, Randy Crenshaw, Kerry Katz, Geoff Koch, Rick Logan)
  • "Marian" - Sözler: Mel Brooks Müzik: Hummie Mann. Bakire Marian'ın söyler gibi yaptığı şarkıyı aslında Debbie James seslendiriyor.
  • "Sherwood Forest Rap" - Sözler: Mel Brooks Müzik: Hummie Mann. Filmde canlı olarak seslendirenler: Kevin Dorsey ve Grup "Merry Men Singers"
  • "The Night Is Young And You're So Beautiful" - Sözler: Billy Rose and Irving Kahal. Beste: Dana Suesse. Filmde canlı olarak seslendirenler: Arthur Rubin ve Grup "Merry Men Singers"
  • "Marian" (filmin sonundaki yazılarda işitilen versiyon) - Sözler: Mel Brooks Müzik: Hummie Mann. Performans: Cathy Dennis ve Lance Ellington
12. yüzyılda geçen filmde sıkça rastlanan anakronizme bir örnek. Mızrak eğitiminde kullanılan mankenlerin kafa zırhları 20. yüzyıl konserve kutularından yapılmış.
Oyuncu Rolü
Cary Elwes Robin Hood (Loxleyli Robin)
Richard Lewis Prens John
Roger Rees Rottingham Şerifi
Isaac Hayes Asneeze (aksırık)
Tracey Ullman Büyücü Latrine (helâ)
Patrick Stewart Kral Richard
Dom DeLuise Don Giovanni
Dick Van Patten Baş rahip
Mel Brooks Haham Tuckman
Amy Yasbeck Bagelli Bakire Marian
Dave Chappelle Ahchoo (hapşu)
Mark Blankfield Blinkin, kör uşak
Eric Allan Kramer Küçük John
Matthew Porretta Will Scarlet O'Hara
Megan Cavanagh Broomhilde, dadı
Brian George Zindanın Maitre d' si
David DeLuise Köylü

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Salaklar Prensi: Robin Hood CNBC-e". arsiv.sabah.com.tr. 7 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2010. 
  2. ^ "Robin Hood: Men in Tights/Review" (İngilizce). www.allmovie.com. 13 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2010. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]