Francesco Rosi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Francesco Rosi: portre - Augusto De Luca

Francesco Rosi (15 Kasım 1922, Napoli, İtalya - 10 Ocak 2015), İtalyan sinema yönetmeni. Bireyin sorunlarına toplumsal kökenleriyle birlikte eğildiği filmleriyle uluslararası alanda adını duyurmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hukuk öğrenimi gördü. Bir ara kitap ressamlığı ve radyo muhabirliği yaptı. İki yıl tiyatroda çalıştıktan sonra Luchino Visconti'nin yardımcısı olarak sinemaya geçti. Bir süre senaryo yazarı ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı; La terra trema (1948; Yer Sarsılıyor), Bellissima (1951) ve Senso (1954; Günahkar Gönüllüler) filmlerinde Visconti'nin asistanlığını yaptı.

1952'de ilk filmi Camicie rosse'yi (Kırmızı Gömlekliler) yönetti. Bunu bir Robin Hood benzeri kişiliğiyle yola çıkan, mafya ile işbirliğine giden ve tartışmalı bir kişilik olan eşkiya Salvatore Giuliano'nun yaşam öyküsünün anlatıldığı Salvatore Giuliano[1] (1962) ve Napoli kentini fon olarak kullandığı Le mani sulla città (1963; Kentin Üzerindeki Eller) izledi. İlk dönem filmlerinde Yeni Gerçekçilik akımına bağlı kalan Rosi, C'era una volta... (1967; Bir Masal Gibi...) adlı filminden sonra, dönemin toplumunu sorgulayan ve bireyin sorunlarına eğilen güçlü yapıtlar verdi. 1972'deki Il caso Mattei (Mattei Olayı) ve 1973'teki Lucky Luciano 'da (Talihli Gangster) bir gazeteci tavrıyla yeraltı dünyasına eğildi.

Kurmaca bir öyküden yola çıkan, Cadaveri eccelenti ise (1976; Şahane Cesetler) mafya-devlet-polis ilişkileri üzerine uyarıcı bir filmdi. 1979 tarihli Cristo si è fermato a Eboli (İsa Eboli'de Durdu) ve 1981'de çektiği Tre fratelli'de (Üç Kardeş) bireyin yaşamla ve toplumsal siyasal kimliğiyle hesaplaşmasına ağırlık verdi. 1984'te özüne dokunmadan Carmen operasını değişik bir yorumla perdeye aktardı. 1986'da Gabriel García Márquez'in Cronaca di una morte annunciata (Kırmızı Pazartesi) filmleştirdi.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen ve senarist[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi senaryoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]