Sonsuz Ölüm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sonsuz Ölüm
Butch Cassidy and the Sundance Kid
"Sonsuz Ölüm" (Butch Cassidy and the Sundance Kid) filminin özgün sinema afişi
Yönetmen George Roy Hill
Yapımcı John Foreman
Senarist William Goldman
Oyuncular Paul Newman
Robert Redford
Katharine Ross
Müzik Burt Bacharach
Görüntü yönetmeni Conrad L. Hall
Kurgu John C. Howard
Richard C. Meyer
Stüdyo Campanile Productions
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Türü Western, macera, dram
suç, biyografi
Renk Renkli ve
Monokrom(sepya)bölümler
Yapım yılı 1969
Çıkış tarih(ler)i 24 Eylül 1969, New York
Aralık 1971, Türkiye
Süre 110 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce, İspanyolca
Bütçe $6 Milyon
Hasılat $96,7 Milyon
Devam filmi Butch and Sundance: The Early Years (1979)
Diğer adları Sonsuz Ölüm (Türkiye)
Butch Cassidy et le Kid (Fransa)
Butch Cassidy (İtalya)
Dos Hombres y un Destino (İspanya)
Zwei Banditen (Batı Almanya, Avusturya)
Butch Cassidy und Sundance Kid (Batı Almanya)

Sonsuz Ölüm[1] 1969 ABD yapımı western macera filmidir. Özgün adı Butch Cassidy and the Sundance Kid olan film Aralık 1971'de Türkiye'de sinemalarda gösterime girmiştir.

Senaryosunu William Goldman'ın yazdığı filmi George Roy Hill yönetmiş, önemli rollerinde Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross ve Strother Martin oynamışlardır. Yapımcılığını John Foreman'ın üstlendiği filmin müzikleri Burt Bacharach 'a aittir.

Tarihte gerçekten yaşamış olan banka ve tren soyguncusu Butch Cassidy (Paul Newman) ve ortağı The Sundance Kid'in (Robert Redford) 20. yüzyıl'ın hemen başında vahşi batıda ve Bolivya topraklarında geçen maceraları anlatılmaktadır. Film tarihi gerçeklere fazla bağlı kalmamış, uzak batının bu efsanevi suç ikonlarını günümüz seyircisine sevimli ve sempatik göstermiştir.

Film 4 Oscar ödülünün yanı sıra BAFTA ve Altın Küre dahil çeşitli yarışmalarda 17 ödül daha kazanmıştır. Filmin tema müziği olan Raindrops Keep Falling on My Head, Burt Bacharach 'a Oscar ve Grammy ödülleri başta olmak üzere birçok yarışmada ödül getirmişti. Müzik dışında "En İyi Senaryo" ve "En İyi Görüntü Yönetimi" dallarında da Akademi Ödülleri bu filme verilmişti. Yine bir ödüllü western olan Sam Peckinpah'ın Vahşi Belde (The Wild Bunch) filmi ile aynı yıl gösterime girmesine rağmen, "Sonsuz Ölüm"ün alaycı ve alışılagelmişin dışında kalan mizahi yapısı, Peckinpah'ın vahşi ve şiddet içeren filmi karşısında daha çok puan topladı. Butch Cassidy ve Sundance Kid mecbur kalmadıkça öldürmüyorlar, ölüme giderken bile espri yapabiliyorlardı.

"Sonsuz Ölüm", 2003 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2007 yılında Amerikan Film Enstitüsü (AFI), filmi "tüm zamanların en iyi filmleri" sıralamasında 73.cü sırada ilan etmiştir.
  • 1969 yılında henüz ünlenmemiş olan Sam Elliott'un (d.1944) da filmde çok küçük bir rolü var. Filmin başında kumar oynayanlardan birini canlandırıyor. Sinemadaki ikinci filmi.
  • "Sonsuz Ölüm" filmindeki çetenin adı gerçekte "Wild Bunch" (Türkçesi:Vahşi çete) idi. Ancak birkaç ay önce Sam Peckinpah'ın Vahşi Belde (The Wild Bunch) isimli western filmi gösterime girmişti. Karışıklığı önlemek için filmdeki çetenin adı "Hole in the Wall Gang" olarak değiştirildi. "Hole in the Wall" Wyoming'de çetelerin sığınağı olan bir geçidin adıdır.
  • Film 9 dalda birden BAFTA ödüllerini kazanmıştı. Bu BAFTA ödülleri tarihinde bugüne kadar kırılamamış bir rekordur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.imdb.com/title/tt0064115/releaseinfo 6 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Türkçe isim için referans

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Polonya'da basılmış esprili bir afişi.
Ödüller
Önce gelen:
Midnight Cowboy
BAFTA En İyi Film Ödülü
1971
Sonra gelen:
Sunday Bloody Sunday