Çılgınlar Kraliçesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çılgınlar Kraliçesi
Breakfast at Tiffany's
"Tiffany'de Kahvaltı" Filminin özgün sinema afişi
YönetmenBlake Edwards
YapımcıMartin Jurow
Richard Shepherd
SenaristGeorge Axelrod
Truman Capote 'nin romanından
OyuncularAudrey Hepburn
George Peppard
Patricia Neal
MüzikHenry Mancini
Görüntü yönetmeniFranz Planer
KurguHoward A. Smith
StüdyoJurow-Shepherd
DağıtıcıParamount Pictures
CinsiSinema filmi
TürüKomedi,dram,aşk
RenkRenkli Technicolor
Yapım yılı1961
Çıkış tarih(ler)i5 Ekim 1961, ABD
10 Şubat 1963, Türkiye (Yeni Melek ve Site Sinemaları)
Süre115 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Dilİngilizce
Bütçe2,5 Milyon $
Hasılat14 Milyon $
Diğer adlarıÇılgınlar Kraliçesi (Türkiye,sinemalar)
Tiffany'de Kahvaltı (Türkiye,bazı TV kanalları)
Diamants sur canapé (Fransa)
Frühstück bei Tiffany(Almanya)
Colazione da Tiffany (İtalya)
Desayuno con diamantes (İspanya)

Çılgınlar Kraliçesi 1961 ABD yapımı romantik filmdir. Özgün adı Breakfast at Tiffany's olan film Türkiye'de bazı TV kanallarında özgün adının tam çevirisi olan Tiffany'de Kahvaltı adı ile de gösterilmiştir. (Tiffany, New York'ta bulunan ünlü ve eski bir mücevherat mağazasının adıdır). Film Türkiye'de ilk kez 10 Şubat 1963 tarihinde gösterime girmiştir.[1]

Senaryosunu Truman Capote'nin 1958 yılında yazdığı aynı adlı kısa romanından George Axelrod'un uyarlayıp yazdığı filmi Blake Edwards yönetmiş, önemli rollerinde Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam ve Mickey Rooney oynamışlardır. Filmin müziklerini Henry Mancini yapmıştır.

Filmde New York sosyetesinin renkli siması, ayrıksı, saf, pervasız, neşeli, çılgın, acayip ama herkesin sevgilisi Holly Golightly (Audrey Hepburn) ile apartman komşusu genç yazar Paul Varjak (George Peppard) arasındaki romantik ilişki anlatılmaktadır. Filmde bohem hayatı sürdüren ve aldığı armağanlarla geçinen çılgın sosyetik kız vardır.. Varjak ise filmde jigololuk yaparak geçimini sağlamaktadır.

Filmde bizzat Audrey Hepburn tarafından seslendirilen Moon River adlı duygusal romantik şarkıyı Henry Mancini bestelemiş, sözlerini ise Johnny Mercer yazmıştı. Bu şarkı Mancini ve Mercer'a "En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü"'nü kazandırdı. Ayrıca Henry Mancini'ye bir de "En İyi Özgün Müzik Akademi Ödülü" verildi. Mancini aynı yıl bu müzik için Grammy ödülünü de aldı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Piyasada tutunmaya çalışan çiçeği burnunda bir yazar olan Paul Varjak (George Peppard), New York'ta eski bir apartman dairesine taşınır. Buradaki güzel ama tuhaf davranışları olan komşusu Holly Golightly (Audrey Hepburn) onun ilgisini çekmeye başlar. Holly taşradan gelmiştir, mutsuz bir çocukluğun ardından 14 yaşında evlendirilmiş, aktris olmak için Hollywood'a kaçmış, sonra da New York'a gelmiştir. Burada geçimini sağlayan paranın kaynağı pek açık değildir. Holly'nin çelişkili yaşam tarzı, sadece tek bir roman yazmış ve kendine güven sorunları olan Paul Varjak'ı hem şaşırtır hem de onda hayranlık uyandırır. Toplum içindeyken, seksi ve kaşarlanmış tavırlarıyla dışadönük bir kişilik yapısı sergileyen Holy, Varjak'la yalnız kaldığında savunmasız, yumuşak, tatlı, çocuksu ve vesveseli bir insan haline gelmektedir.

Filmin adı nereden geliyor[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatta tutunamamış iki kaybeden insanın dokunaklı aşk hikâyesinin anlatıldığı "Tiffany'de Kahvaltı", aslında yüzeydeki öforinin neşe ve havailiğin altında yatan derin bir mutsuzluğu örttüğü karamsar bir öyküdür. Film/roman adını New York'ta bulunan ünlü ve tarihi bir mücevher dükkânı olan Tiffany's den alır. Filmin/romanın kahramanı Holly ne zaman karamsarlığa kapılsa, günün hangi saatinde olursa olsun, soluğu bu mücevhercinin vitrininin önünde alır, ayaküstü kahvesini içip sandviçini yerken pırlantaları seyreder. Böylelikle depresyonundan kurtulmaya çalışır. Bu mağaza temsil ettiği zenginlik ve dinginlikle Holly'e sükûnet veren tek şey olmuştur artık (daha önce uyuşturucuyu bile denemiş faydası olmamıştır).

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Blake Edwars'ın 1961 tarihli filmi "Breakfast at Tiffany's" Türkiye'de 1963'te Çılgınlar Kraliçesi adıyla gösterime girmişti. İlân 4 Şubat 1963 tarihli Milliyet gazetesine verilmiştir.
Aktör/Aktris Rolü
Audrey Hepburn Holly Golightly
George Peppard Paul 'Fred' Varjak
Patricia Neal 2-E (Bayan Failenson)
Buddy Ebsen Doc Golightly
Martin Balsam O. J. Berman
Mickey Rooney Mr. Yunioshi

Filmin şarkısı "Moon River"[değiştir | kaynağı değiştir]

Audrey Hepburn ve George Peppard filmin final sahnesinde.

Filmde bizzat Audrey Hepburn tarafından seslendirilen, filmin unutulmaz şarkısı "Moon River"ı Henry Mancini bestelemiş, sözlerini ise Johnny Mercer yazmıştı. Mancini şarkıyı özellikle Audrey Hepburn için yazdığını belirtmiştir. Hepburn müzik eğitimi almadığı için vokaller özellikle onun kolay söyleyebilmesi için bir oktav aralığında düzenlenmişti. Post-prodüksiyon toplantılarından birinde bir stüdyo yetkilisi şarkıyı aptalca bulup filmden çıkartmaya kalkınca Hepburn'ün direnişiyle karşılaşmış ve böylelikle şarkı filmde kalmıştı. Oysa filmi unutulmaz yapan ögelerden birinin de bu şarkı olduğu kesindir. Bu şarkı Mancini ve Mercer'a En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü'nü kazandırdı.Ayrıca Henry Mancini'ye bir de "En İyi Özgün Müzik Akademi Ödülü" verildi. Mancini aynı yıl bu müzik için Grammy ödülünü de aldı. Zaten filmin aday gösterildiği ve aldığı ödüllerin büyük bir kısmı müziği ile ilgilidir.[2]

Filmin Müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin soundtrack albümü kapağı

Filmin müziğini Henry Mancini yapmıştır. Filmin soundtrack albümünde yer alan parçalar şunlardır:

 1. Moon River - Sözler:Johnny Mercer Yorumlayan Audrey Hepburn
 2. Something For Cat
 3. Sally's Tomato
 4. Mr. Yunioshi
 5. The Big Blow Out
 6. Hub Cap & Tail Lights
 7. Breakfast At Tiffany's
 8. Latin Golightly
 9. Holly
 10. Loose Caboose
 11. The Big Heist
 12. Moon River Cha Cha - Sözler:Johnny Mercer

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Milliyet Gazetesi Arşivi". milliyet.com.tr. 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2010. 
 2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 12 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]