Ölüm Treni (film, 1973)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ölüm Treni
Emperor of the North Pole
"Ölüm Treni" (Emperor of the North Pole) filminin Fransızca bir sinema afişi
Yönetmen Robert Aldrich
Yapımcı Stanley Hough
Senarist Christopher Knopf
Jack London 'ın kısa hikâyesinden
Oyuncular Lee Marvin
Ernest Borgnine
Keith Carradine
Müzik Frank DeVol
Görüntü yönetmeni Joseph F. Biroc
Kurgu Michael Luciano
Stüdyo 20th Century Fox
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Türü Aksiyon,macera,dram
Renk Renkli (DeLuxe)
Yapım yılı 1973
Çıkış tarih(ler)i 23 Mayıs 1973, ABD
21 Aralık 1973, İstanbul (Yeni Melek, Site, İpek, Güneş sinemaları)
Süre 118 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce
Diğer adları Emperor of the North
L'Empereur du Nord (Fransa)
L'Imperatore del Nord (İtalya)
El Emperador del Norte (İspanya)
Ein Zug für zwei Halunken (Almanya)

Ölüm Treni [1], 1973 ABD yapımı filmdir. Özgün adı Emperor of the North Pole olan film Emperor of the North adı ile de gösterime sunulmuştur. Senaryosunu Christopher Knopf'un, Jack London'ın 1907 tarihli "The Road" (yol) adlı kısa hikâyesinden uyarlayarak yazdığı filmin yönetmeni Robert Aldrich'tir. Baş rollerinde Lee Marvin, Ernest Borgnine ve Keith Carradine oynamışlardır. ABD'de 1930'larda yaşanan "Büyük Ekonomik Bunalım" sırasında trenle bedava seyahat etmek isteyen evsiz serserilerle, sadist bir tren kondüktörü arasındaki vahşi mücadele konu edilir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Film ABD'de Büyük Ekonomik Bunalım'ın yaşandığı 1930'lu yıllarda Oregon eyaletinde geçer. Ülke evsiz barksız ve işsiz birçok serseri ile dolup taşmaktadır. Bu aylak insanlar iş aramak üzere bir yerden bir yere giderlerken yük trenlerine gizlice binip parasız seyahat etmektedirler. Bu tehlikeli, yasak ve bazen ölümcül olabilen riskli eylemde "A No.1" lâkaplı serseri (Lee Marvin), adı gibi bir numaradır ve binemiyeceği trenin olmadığı söylenmektedir. Bu konuda efsane haline gelmiş "A No.1" ın bir de çömezi vardır; "Cigaret" (Keith Carradine). Ama karşı tarafta da adı efsane olmuş biri vardır; serserileri trenlerden uzak tutmakla görevli kondüktör Shack (Ernest Borgnine). Sadist bir adam olan Shack görevini yaparken çok sert yöntemler uygulamaktan çekinmez. "A No.1" ve "Cigaret" hiç kimsenin binmeye cesaret edemediği "Shack"ın trenine binmek için iddiaya girerler.

Oyuncu Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lee Marvin filmin bir sahnesinde.

Film Hakkında Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Filmi önce Sam Peckinpah 'ın yönetmesi planlanıyordu,ancak anlaşma olmayınca proje Robert Aldrich 'e verildi.Daha önce de Martin Ritt yönetmen olarak düşünülmüştü.
  • Robert Aldrich 'in düşüncesine göre filmdeki karakterlerden "Shack" (Ernest Borgnine) 'yerleşik düzen'i ,"A No.1" (Lee Marvin) 'düzene başkaldırı'yı ve 'Cigaret' (Keith Carradine) ise o günün gençliğini temsil etmekteydi.
  • Filmde kullanılan müzik parçası "A Man and a Train" 'in sözlerini Hal David yazmıştır.Bestesi Frank De Vol 'e ait olan şarkıyı Marty Robbins seslendirmişti.Filmin herhangi bir "Soundtrack albümü" çıkmamıştır.
  • Amerikalı yazar Jack London (d.1876-ö.1916) ünlü olmadan önce birçok farklı işte çalışmış,hatta bir zamanlar filmde konu edilen karakterler gibi işsiz ve evsiz olarak yıllarca serseri hayatı yaşamıştı.1907 yılında kaleme aldığı The Road adlı hikâyesi bu avare yıllarının gözlemlerine dayanmaktadır.Bu film London'ın bu hikâyesinden uyarlanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]