Disney XD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Disney XD
Disney XD - 2015.svg
Tam adı Disney Xtreme Digital
Kuruluş 13 Şubat 2009
Şirket Disney-ABC Television Group
Sahibi The Walt Disney Company
Resim formatı 480i (SDTV)
720p (HDTV)
Ülke  ABD
Genel merkez Disney Studios, Burbank, Kaliforniya
Eski adı Toon Disney (ABD'de)
Jetix (ABD dışında)
Kardeş kanal(lar) Disney Channel
Disney Junior
Websitesi http://disneyxd.disney.com/
İzlenebilirlik
Uydu yayını
Digiturk 166. kanal

Disney XD, The Walt Disney Company'e ait bir çocuk kanalı. Kanal önceden ABD'de Toon Disney, ABD dışında ise Jetix olarak yayın yapmıştır.

Walt Disney Company'nin bu kanalı özellikle 10 ile 14 yaş arası erkek çocuklara hitap etmektedir. Disney XD, erkek çocuklara yönelik keşif, başarı, spor, macera, müzik ve mizah içerikli aksiyon ve animasyon programlarındandan oluşan yayın yapmaktadır.

Walt Disney Company'den yapılan açıklamaya göre kanal, Disney markalı canlı aksiyon filmleri, yeni ve kitaplıktan animasyon programlar ve yerel alımlar vasıtasıyla çeşitlendirilecek.

Disney Channels Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Maciej Bral yaptığı açıklamada, "Disney XD'nin özel yeni içeriği daha geniş bir izleyici kitlesine hitap ederken, Disney markasıyla farkındalık ve değer yaratacak. Kanal, Türkiye'de ve dünyanın her yerinde lider eğlence platformu haline gelmek için, şirketteki tüm aktif varlıklardan faydalanacak." dedi. 1 Haziran 2015'te bütün uluslararası Disney XD kanalları ile birlikte logo değişikliğine gidilmiştir.

2009'dan 2015'e kadar kullanılan Disney XD logosu

Uluslararası yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'de 13 Şubat 2009'da yayına başlamıştır.

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Disney XD (Türkiye) Disney-ABC Televizyon Group'a ait olan Türkiye’de yayın yapan çocuk televizyon kanalıdır. 3 Ekim 2009 tarihinde Türkiye'de yayın yapmaya başlamıştır. Reklam destekli kanal, Türkiye'de Digiturk abonelerine açık mevcut Disney program grubuna stratejik bir ilave niteliğinde kanaldır. 3 Ekim 2018 tarihinde 24 saat yayına geçmiştir.

Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]