Eşitleme (ses)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Audient ASP8024 Mikser Konsolu. Üstteki kısım yüksek ve alçak 'shelving' eşitleyiciden oluşmakta, alttaki kısım ise tamamen parametrik bir eşitleyiciden oluşmaktadır.

Ses işlemede eşitleme bir ses örneğinin frekans zarfını değiştirme işlemidir. Sesi elektronik ortamda akustik olarak şekillendiren devredir.

Etimolojik olarak, bir sinyalin frekans cevabını düzeltmek, eşitlemek anlamına gelmektedir. "Eşitleyici" (Ekolayzır) terimi genellikle yanlış olarak ses filtresi anlamında kullanılmaktadır. DJ mikser ekipmanı ve yüksek duyarlılıklı ses bileşenleri genellikle bu türden grafik eşitleyicilerine sahiptir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanal kaydında ve ses güçlendirici devrelerde, her bir kanal estetik bir amaç güderek eşitlenebilir, fakat tüm bu kanallar birleştirildikten sonraki yapılan eşitleme işlemi pratik bir amaç gütmektedir. Her akustik alanda bazı frekanslar diğerlerinden daha güçlü duyulacaktır. Bunun nedeni,alanın büyüklüğü, bu alandaki materyaller ve objelerin oluşturduğu kararlı dalgalardır. Eşitleme, bu tutarsızlıkları telafi etmek için kullanılabilir. İdeal olarak bir ses sistemi düz bir frekans cevabı verir. Bir odanın frekans cevabı bir spektrum çözümleyicisi ve genellikle bir grafik eşitleyici ile kontrol edilir, eşleşen frekans bantları belirlenir, ve bu banttaki cevap odaya göre ayarlanıp telafi edilir. Bu her ses kayıt stüdyosu, konser ses sistemleri ve bazı yüksek duyarlılıklı ses sistemlerinde yapılan rutin bir işlemdir.


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]