HDR

Vikipedi, özgür ansiklopedi
HDR tekniğini kullanılarak çekilen New York'un gece manzarası (üç expoture ve iki stop fotoğrafından yaratıldı.)
HDR tekniği kullanılarak çekilmiş olan Newcastle'dan bir manzara. Bulutlar HDR fotoğraflarda tercih edilen öğelerdir.

HDR (High Dynamic Range) ya da yüksek dinamik aralık, fotoğraf sanatında çekilmiş fotoğrafa uygulanan bir tekniktir.

Ne işe yarar?[değiştir | kaynağı değiştir]

En az üç adet çekilmiş aynı kadraja ait farklı pozlanmış fotoğraflar yazılım sayesinde karanlık ve aydınlık yerleri belli bir mantık dahilinde yeniden değerlendirilerek dördüncü ve göze hitap eden bir fotoğraf oluşturulur. 0 poz değerinde; karanlık çıkan yerler + pozlanmış kareden, aydınlık çıkan yerler - pozlanmış kareden alınır. Böylece ışık dengesizliklerinin olduğu ve detayların kaybolduğu fotoğraflardan tüm detayları barındıran HDR uygulanmış kare elde edilir.

Uygulanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç kareden HDR uygulanacaksa fotoğraf örneğin 0 +2, -2 pozlama değerleri ile üç kare çekilir.[1] Makinenin düşük gürültü oluşturduğu ASA değerlerinde çekilmesi oluşacak fotoğrafın kalitesini etkileyecektir. İyi bir sonuç için doğru çekilmiş fotoğraflara, doğru şekilde bu teknik uygulanmalıdır. Çekilen fotoğraflar bilgisayarda HDR hazırlamakta kullanılan yazılımlara aktarılarak HDR görüntü oluşturulabilir.

RAW'dan yapılan HDR[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğrafta hareketli alanların olduğu durumlarda, tripod gibi sabitleyici olmadığı gibi durumlarda HDR uygulanacak kompozisyon tek bir fotoğraftan oluşabilir. Tek bir fotoğrafa HDR uygulanmasına RAW'dan yapılan HDR denir.[2] RAW formatında çekilen fotoğraflarda tek kareden HDR yapmak mümkündür. Bu uygulamada karlanma problemi ortaya çıkabilir.

HDR uygulama alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğrafa bilgisayarda HDR uygulandıktan sonra

HDR her fotoğrafa uygulanmaz. Özellikle bulutlu havalarda veya iç mekanda çekilen fotoğraflarda iyi sonuç verecektir.[3]

İyi bir HDR için uzun pozlama ile çalışılıyorsa üç ayak, düşük asalı ve üç tane (0, +Poz, -Poz) çekilmiş fotoğraf ve bunlardan HDR'yi oluşturmak için yazılım gerekmektedir. Günümüzde gelişmiş bazı DSLR'lerde ve kimi akıllı cep telefonlarında (Örn: Oppo Find 5[4]) makine içinden fotoğraf çekilirken veya çekim sonrasında(Pentax K20D) yazılımla HDR yapılabilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "HDR fotoğraf Nasıl Çekilir ve Çekim Teknikleri". www.fotopanorama360.com. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2015. 
  2. ^ "Yalancı HDR Nasıl Yapılır?". www.mmistanbul.com. 27 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2015. 
  3. ^ Usta, Hüseyin. "Photoshop ile HDR Fotoğraf İşleme". www.photoshopmagazin.com. 14 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2015. 
  4. ^ Oppo resmi sitesi firma tanıtımı: "Dünyanın donanımsal HDR içeren ilk telefonu"[1] 11 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]