Disney Channel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Disney Channel
Disney Channel logosu.png
Tam adı The Disney Channel
Kuruluş 18 Nisan 1983 (ABD)
29 Temmuz 2007 (Orta Doğu)
12 Ocak 2012 (Türkiye)
Sahibi Disney-ABC Television Group
(The Walt Disney Company)
Resim formatı 480i (SDTV)
720p (HDTV)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Genel merkez Burbank, Kaliforniya
Kardeş kanal(lar) Disney Junior
Disney XD
Websitesi Disney Channel
İzlenebilirlik
Uydu yayını
Türksat 4A 12423 H 30000 3/4
Türksat TKGS 116. kanal
D-Smart 130. kanal
Digiturk 167. kanal
Kablo yayını
Teledünya 169. kanal
ADSL ile IPTV
Tivibu 120. kanal

Disney Channel, ABD'den 24 saat yayın yapan televizyon kanalı. Kanal çizgi film, film ve diziler yayınlamaktadır. Hedef kitlesi ilk kurulduğunda 7 yaş grubu çocuklar olsa da zamanla değişmiş; programların içeriği değiştikçe, izleyen kesimin yaş ortalaması da artmıştır. Kanalın sahibi Walt Disney şirketidir.

Uluslararası yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Doğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Arap Devletleri ve Yunanistan'da yayın yapan kanal, 29 Nisan 2007'de kuruldu. Yayında Arapça ve Yunancanın yanında İngilizce dilinde de seslendirme ve alt yazı bulunmaktadır.

2 Mayıs 2011'de kanal logosunu değiştirmiştir. 17 Aralık 2011'de logosunu yarı saydam mavi renkli logoyu kullanmaya başlamış, sonra tekrar saydam logoya dönmüştür.

12 Ocak 2012'de Türkiye yerel kanalı açılana kadar Türkiye'ye de Digitürk, Teledünya ve Tivibu'da yayın yapmıştır; yayına diğer dillerle birlikte Türkçe ses ve alt yazı seçenekleri bulunmaktaydı.

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2011'de, Türkiye için yerel bir kanal açılacağı duyuruldu ve Disney Televizyon Yayıncılık A.Ş. olarak 21 Aralık 2011 tarihinde test yayınına başlandı. 12 Ocak 2012 tarihinde ise Türksat 2A üzerinden ücretsiz yayına başlamıştır.[1] Türkiye, İspanya'dan sonra Disney Channel'ın ücretsiz yayına başladığı ikinci ülkedir. Bu döneme kadar Türkiye'de, Disney Channel'ın Orta Doğu kanalı üzerinden Digitürk,Teledünya ve Tivibu'da yayın yapmıştır. Kanalda ilk olarak turkuaz-sarı yarı saydam Disney Channel logosu kullanılmış, daha sonra 27 Ocak 2012'de tanıtımlarda kullanılan mavi-sarı logo kullanılmaya başlanmıştır. Ardından 16 Haziran 2014 tarihinde ekranın sol üst köşesinde kullanılan mavi kenarlıklı beyaz Disney Channel yazılı logo kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye kanalının açılmasıyla birlikte Türksat 4A başta olmak üzere, D-Smart, Digiturk, Teledünya ve Tivibu ve Netd platformlarından izlenebilmektedir.

Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi[değiştir | kaynağı değiştir]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]