İçeriğe atla

"Caracalla" sayfasının sürümleri arasındaki fark

imla
(imla)
[[Dosya:Sestertius-Caracalla-Circus Maximus-RIC 0500a.jpg|thumb|300px|sol|Caracalla Sikkesi. arka yüz , [[Circus Maximus]], obelisk'le ve İmparator tarafından restore ettirilen ''spinae'' ile.]]
 
Caracalla zamanla etkin bir askeri diktatör haline geldi ve bunun sonucu olarak da askerler hariç herkesin gözünden düştü. Bir İroni olarak, [[Edessa]]'dan [[Pers İmparatorluğu|Pers]] topraklarına doğru, çıkan savaş için seyahat ettiği sırada yol kenarında çişini yaparken bir suikast sonucu [[8 Nisan]] [[217]]'de [[Harran]]'da Julius Martialis isimli bir imparatorluk muhafız subayı tarafından öldürüldü. [[Herodian]], Martialis'in kardeşinin Caracalla tarafından ispatlanmamış bir saldırı yüzünden birkaç gün önce öldürüldüğünü söyler; öte yandan [[Cassius Dio]], Martialis'in [[centurion]]'da terfi ettirilmediği için kızgın olduğunu söyler. İmparatorluk muhafızı Martialis'e yardımcı oldu ve o' da Caracalla'yı tek bir kılıç darbesiyle öldürdü. Atla kaçmaya çalışırken bir muhafız okçu tarafından öldürüldü. Caracalla'nın ölümünün ardından ona karşı kurulan komplonun içinde olduğu neredeyse kesin olan ''Praetorian'' muhafız lideri [[Macrinus]] yerine geçti.
 
== Takma Adının ([[Cognomen]]) kaynağı ==
 
[[Cognomen]] Caracalla takma adı [[Aurelius Victor]]'un ''Epitome de Caesaribus'' adlı kitabına göre, [[Lucius Septimius Bassianus]]'un Gallilere ait bir pelerin olan ''Caracalla'' <nowiki/>'yı kişisel bir tarz olarak benimseyip ordusuna ve sarayına yaymasıyla ortaya çıkmıştır.
 
== Britanya'nın Efsanevi kralı ==
Anonim kullanıcı