İçeriğe atla

Julia Domna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Julia Domna

Julia Domna (170-217) Roma İmparatoru Lucius Septimius Severus'un karısı, Roma İmparatoriçesi, Severus hanedanı mensubu ve Publius Septimius Geta ve Caracalla'nın annesidir. Julia Domna'nın yaşamı boyunca yönetimde önemli bir rol aldığı iddia edilmektedir.

Julia Domna, Suriye kökenli bir kadın olup, tıpkı kız kardeşi Julia Maesa gibi, o da Roma yönetimi altındaki Suriye Emasa'nın hamisi güneş tanrısı Heliogabalus'un rahibi Julius Bassianus'un kızıdır.

180'lerin sonunda, Julia Domna geleceğin imparatorlarından Septimius Severus ile evlendi. Efsaneye göre, Gallia Lugdunensis valisi Severus, falında çıkan ve Domnanın ileride bir kraliçe olacağına dair öngörüye dayanarak, Julia ve ailesinin kim olduğunu bile bilmeden, ondan özellikle gelini olmasını istemiştir. Severus karısına ve onun politik fikirlerine, çok iyi bir okuyucu olmasından ve felsefe üzerine yetkin olmasından dolayı saygı duyardı. Evliliklerinden, 188'de Lucius Septimius Bassianus (Caracalla) ve 189'da Publius Septimius Geta doğmuştur.

Severus 193'te imparator olduğu zaman, onu rakipleri Pescennius Niger ve Clodius Albinus'a karşı bir iç savaş bekliyordu. Julia Domna ona Doğudaki mücadelesinde, diğer Romalı kadınların yaptığının aksine, Roma'da kocasını beklemek yerine ona yardımcı olmak için eşlik etti.

Julia, bu olaydan sonra Roma İmparatorluğunun işleyişinde kritik bir rol oynamaya başladı. Birçok Romalı, Septimius Severus savaşta iken onun tahtta hüküm sürmesinden rahatsız olmuştu. Hakkında asılsız zina ve bir suikast sebebiyle vatana ihanet suçlamaları olsa da senato onu resmi evrak olarak görmeye devam etti.

İmparatoriçe olarak Julia, birçok kez kendisini zina ve vatana ihanetle suçlayan politik düşmanlarının entrikalarıyla karşı karşıya kaldı. İspatlanamayan bu iddialara karşın Severus 208'de başlayan Britonlar'a karşı mücadelesinde onu desteklemeye devam etti.

Severus 211'de York'ta ölünce, Julia iki oğlu arasında arabulucu oldu. Caracalla ve Geta babalarının isteği üzerine onun tarif ettiği biçimde ortak imparatorlar olarak tahta geçtiler. Fakat bu iki genç adam birbirlerinden hoşlanmadıkları için sık sık tartışmaya başladılar. Aynı yıl Geta, Caracalla'nın askerleri tarafından öldürüldü.

Caracalla şimdi tek başına imparatordu ama annesiyle ilişkisi, birkaç olayda da ispatlandığı gibi ve belki de Geta'nın katliyle alakalı olarak problemliydi. Buna rağmen, Julia Domna Caracalla'ya 217'de Pers İmparatorluğu'na karşı olan seferinde eşlik etti. Bu yolculuk sırasında Caracalla, Macrinus tarafından düzenlenen bir suikastla öldürüldü. İsyanın duyulması üzerine Julia Domna suikastı üstlenmeyi tercih etti, daha sonra tanrılaştırıldı.