İçeriğe atla

Monmouth'lu Geoffrey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Monmouth'lu Geoffrey
DoğumGalfridus Arturus
c. 1095
muhtemel Monmouth, Galler
Ölümc. 1155 (59-60 yaşlarında)
MeslekKatolik din adamı
Tanınma nedeniHistoria Regum Britanniae
Prophetiae Merlini
Vita Merlini

Monmouth'lu Geoffrey (Latince: Galfridus Monemutensis, Galfridus Arturus, Galce: Gruffudd ap Arthur, Sieffre o Fynwy; c. 1095 – c. 1155), bir İngiliz din adamı, antropolog ve İngiliz tarihçiliğinin gelişiminde ve Kral Arthur masallarının popülaritesinde rol oynamış önemli figürlerden biriydi. En çok Britanya Krallarının Tarihi (Latince: Historia Regum Britanniae)[1] isminde, zamanında çok popüler olan, orijinal Latincesinden başka dillere çevrilmiş olan eseriyle tanınır. 16. yüzyıla kadar tarihsel olarak güvenilir kabul edilirken,[2] günümüzde tarihsel olarak güvenilmez kabul edilmektedir.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Merlin (2008 ) - Monmouthlu Geoffrey'in Camelot kalesinin kütüphanecisi olduğu BBC fantezi draması, Michael Cronin tarafından canlandırılıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Geoffrey of Monmouth. The history of the kings of Britain: an edition and translation of De gestis Britonum (Historia regum Britanniae). Arthurian studies. 69. Michael D. Reeve (ed.), Neil Wright (trans.). Woodbridge, Suffolk: Boydell Press. 2007. s. lix. ISBN 978-1-84383-206-5. 
  2. ^ Polydore Vergil'in Monmouthlu Geoffrey hakkındaki şüpheci okuması İngiltere'de bir inkar tepkisine yol açtı, "yine de bir kez ekilen şüphe tohumları" sonunda Geoffrey'in aşklarının yerini yeni bir Rönesans tarihi yaklaşımıyla değiştirdi, Hans Baron'a göre, "Onbeşinci- yüzyıl uygarlığı ve Rönesans", in The New Cambridge Modern history, vol. 1 1957:56.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Latince metnin sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternette İngilizce çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]