Ludovico Ariosto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ludovico Ariosto
Vincenzo Catena 016 detail.jpg
Ludovico Aristo'nun yağlı boya ile yapılmış bir tasviri
Doğum 08 Eylül 1474(1474-09-08)
Reggio Emilia, İtalya
Ölüm 06 Temmuz 1533 (59 yaşında)
Ferrara, İtalya
Milliyet İtalyan
Vatandaşlık  İtalya
Dönem Rönesans
Tür Epik şiir
Konu Şövalye
Önemli eser Satire, Commedie, Orlando Furioso


İmza

Ludovico Ariosto (8 Eylül 1474 - 6 Temmuz 1533), İtalyan şair.[1]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ludovico Ariosto, epik şiir Orlando Furioso'nun yazarı olarak ünlenmiştir. Bu siirin kahramanları ve olayları pek çok sanatçı tarafından tablo ve müzik eserlerinde kullanılmıştır.[2]

Reggio Emilia'da doğan Ludovico Ariosto, asil bir aileden gelen Niccolò Ariosto ve Daria Malaguzzi Valeri'nin on çocuklarından ilkidir. Ailesi Ariosto 10 yaşındayken Ferrara'ya taşınmıştır. 1489-1494 yılları arasında hukuk eğitimi alırken aynı zamanda da Gregorio da Spoleto'dan Latin ve Yunan dili ve edebiyatı eğitimine başlamıştır. Daha sonradan yazdığı ilk şiir denemeleriyle kendini geliştirmiştir ve saraya kabul edilmiştir. Hümanist ve edebiyat formasyonunda saray ortamının etkisi yoğun olmuştur. Başlarda saray halkına gösteriler hazırlamıştır. Şair Roma'nın İtalyan kültürünün merkezi olduğuna inanarak Papalık'ta bir görev arayışına girmiştir. Kendisine herhangi bir görev önerilmemiştir.

Floransa günlerinde Tito Strozzi adında bir tüccarın eşi Alessandra Benucci'ye âşık olmuş ve Tito Strozzi'nin ölümünden sonra Ferrara'da Alessandra ile ilişkileri başlamıştır. Evliliğe karşı isteksiz olan şair, kiliseden kendisine sağlanan ayrıcalıklarını kaybetmemek ve Alessandra'nın kocasının mirasından faydalanmak için evlenmeye razı olmuştur.[3]

1516'da Orlando Furioso'nun ilk baskısını yayımlamıştır.[4]

Doğum ve erken yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Ariosto'nun doğduğu villaya giriş

Ariosto, babası Niccolò Ariosto'nun kale komutanı olduğu Reggio nell'Emilia'da doğdu. 10 çocuğun en büyüğüydü ve ailesinin ataerkil konumunun halefi olarak görülüyordu. Ludovico, ilk yıllarından itibaren şiirle çok ilgilendi, ancak babası tarafından hukuk okumak zorunda kaldı.[5]

Beş yıllık hukuktan sonra, Ariosto'nun Gregorio da Spoleto'nun klasiklerini okumasına izin verildi. Ariosto'nun Yunan ve Latin edebiyatı çalışmaları, Spoleto'nun Francesco Sforza'ya ders vermek üzere Fransa'ya taşınmasıyla yarıda kesildi. Bundan kısa bir süre sonra Ariosto'nun babası öldü.[6]

Eğitim ve himaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Anıt heykel ve park, Ferrara

Ludovico Ariosto, babasının ölümünden sonra edebi uğraşlarından vazgeçmek ve işleri karmakarışık olan ailesine bakmak zorunda kaldı. Ailevi yükümlülüklerine rağmen, Ariosto lirik parçaların yanı sıra düzyazı olarak bazı komediler yazmayı başardı. Bunlardan bazıları, genç şairi himayesi altına alan ve onu evinin beyefendilerinden biri olarak atayan Kardinal Ippolito d'Este'nin dikkatini çekti. Este, Ariosto'yu çabaları için yetersiz bir şekilde telafi etti; Orlando Furioso'ya adadığı şaire verdiği tek ödül, "Bu kadar çok hikayeyi nereden buldunuz, Usta Ludovico?" Ariosto daha sonra kardinalin nankör olduğunu, boyunduruğu altında geçirdiği zamandan üzüntü duyduğunu ve eğer küçük bir emekli maaşı alırsa, piskoposun küçümsediği şiiri için onu ödüllendirmek için değil, kardinal olarak hareket ettiği için olduğunu söyledi. haberci.

Ludovico Ariosto ve Leonardo da Vinci, Kardinal Ippolito d'Este'nin ablası Markiz Isabella d'Este, "Rönesans'ın İlk Hanımı"nda bir patronu paylaştılar. Isabella d'Este, Ludovico'nun başyapıtı Orlando Furioso'da yer alır. Ayrıca, Leonardo'nun Louvre'daki Isabella d'Este Portresi için Eskizinde de yer almaktadır.

Isabella d'Este'nin Portresi, Leonardo da Vinci, 1499–1500

Kardinal 1518'de Macaristan'a gitti ve Ariosto'nun kendisine eşlik etmesini diledi. Şair, hastalığını, çalışma sevgisini ve yaşlı annesine bakma ihtiyacını dile getirerek özür diledi. Mazeretleri iyi karşılanmadı ve bir röportaj bile reddedildi. Ariosto ve d'Este hararetli bir tartışmaya girdiler ve Ariosto derhal görevden alındı.

Yeni himaye ve diplomatik kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun zamandır Ludovico Ariosto olduğuna inanılan kapitone kollu bir adam olan Titian
Ariosto'nun oyunu I suppositi [o], ilk kez 1551'de şiir biçiminde yayınlandı

Kardinalin kardeşi, Ferrara dükü Alfonso, şimdi Ariosto'yu himayesi altına aldı. O zamana kadar Ariosto, özellikle Papa II. Julius'un büyükelçisi olarak Roma'ya yaptığı iki ziyaret vesilesiyle, kendisini bir diplomat olarak zaten ayırt etmişti. Bu yolculuklardan birinin yorgunluğu, bir daha asla iyileşmediği bir hastalığa yol açtı ve ikinci görevinde, o sırada Alfonso ile çatışmaya giren Papa'nın emriyle neredeyse öldürülüyordu.

Savaş nedeniyle, yılda 84 kron olan maaşı askıya alındı ​​ve barıştan sonra tamamen geri çekildi. Bu nedenle, Ariosto dükten kendisine bakmasını ya da başka bir yerde iş aramasına izin vermesini istedi. Garfagnana eyaletine atandı, daha sonra valisi yoktu, Apeninler'de yer aldı ve üç yıl boyunca bu görevde kaldı. Eyalet, hizipler ve haydutlar tarafından oyalandı, vali otoritesini uygulamak için gerekli araçlardan yoksundu ve dük bakanını desteklemek için çok az şey yaptı. Ariosto'nun hükümeti, hem hükümdarı hem de ona emanet edilen halkı tatmin etti; Gerçekten de, tek başına yürüdüğü ve bir grup haydutun arasına düştüğü bir zaman hakkında bir hikâye var, şef, tutsağının Orlando Furioso'nun yazarı olduğunu keşfettiğinde, ona hemen göstermediği için özür diledi. rütbesinden dolayı saygı duyar.

1508'de Ariosto'nun Cassaria oyunu ortaya çıktı ve ertesi yıl, ilk olarak Ferrara'da ve on yıl sonra Vatikan'da oynandığını varsayıyorum. 1524'te Roma'da düzyazı, 1551'de Venedik'te ilk manzum baskı yayınlandı. George Gascoigne tarafından çevrilen ve 1566'da Londra'da Gray's Inn'de sahnelenen ve 1573'te yayınlanan oyun daha sonra Shakespeare tarafından kullanıldı. Hırçınlığın Evcilleştirilmesi için bir kaynak olarak.

1516'da Orlando Furioso'nun 40 kantodaki ilk versiyonu Ferrara'da yayınlandı. Orlando Furioso'nun 46 kantodaki üçüncü ve son versiyonu 8 Eylül 1532'de çıktı.

Şiirsel tarz[değiştir | kaynağı değiştir]

Şairin heykeli Reggio Emilia

Ariosto'nun yazıları boyunca Daniel Javitch tarafından "Cantus Interruptus" olarak adlandırılan anlatıcı yorumlar var. Javitch'in terimi, Ariosto'nun bir olay örgüsünü bir kantonun ortasından koparmak, ancak onu başka bir kantoda, genellikle çok daha sonra tekrar almak için kullandığı anlatı tekniğine atıfta bulunur. Javitch, birçok eleştirmen Ariosto'nun bunu anlatı gerilimini oluşturmak ve okuyucunun sayfaları çevirmesini sağlamak için yaptığını varsaysa da, şairin gerçekte anlatı gerilimini etkisiz hale getirdiğini çünkü kesinti ve yeniden başlama arasında çok fazla zaman olduğunu savunuyor. Okuyucu hikâyenin devamına gelinceye kadar, genellikle olayı unutur veya olay örgüsünü umursamayı bırakır ve genellikle başka bir olay örgüsüne kapılır. Javitch, Ariosto'nun bunu "insanın aptalca ama ısrarlı süreklilik ve tamamlama arzusunu" baltalamak için yaptığını savunuyor. Ariosto bunu eserlerinde kullanır.

Örneğin, Orlando Furioso'nun Canto II, stanza 30'unda anlatıcı şöyle der:

Ludovico Ariosto'nun portresiCristofano dell'Altissimo

Bazıları bu üstkurmaca parçasını "Sorriso ariostesco" ya da Ariosto'nun gülümsemesinin bir bileşeni, Ariosto'nun metne eklediği alaycı mizah anlayışı olarak nitelendirdi.

Edebiyatta ve popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Letitia Elizabeth Landon'ın Metresi için Wikisource-logo.svg Ariosto şiiri. (1836), tamamladığı Orlando Furioso'yu ona takdim ederken, bilinmeyen bir güzele adresi olması gerekiyordu.

Childe Harold's Pilgrimage, Dördüncü Canto (1818) adlı şiirinde Lord Byron, şair ve romancı Walter Scott'ı "Kuzeyin Ariosto'su" ve Ariosto'yu "Güney Scott" olarak tanımladı. Bunu yaparken, Byron, Ariosto ve İtalyan Rönesansını on dokuzuncu yüzyılın başlarındaki İskoç ve İngiliz Romantik yazılarıyla bağlayarak, kalıcı bir Avrupa edebi geleneğini vurguladı. Scott da Ariosto'dan etkilendi ve Orlando Furioso'ya olan hayranlığını dile getirdi.

Lodovico Ariosto, Assassin's Creed: Revelations'ın (roman Ezio'nun Masyaf'a yolculuğunu, Sofia Sartor ile evliliğini, çocuklarının doğumunu ve emekliliğini daha ayrıntılı olarak anlatır) romanlaştırmasında bir Assassin olarak yer alır. Ezio, oyundaki olaylardan sonra emekli olduğunda, 1513'te Mentorluk pozisyonunu Lodovico'ya verir.

Orlando Furioso'nun karton kapaklı baskısı, Jim Jarmusch'un Mystery Train adlı filmindeki yemek sahnesindeki (A Ghost) kabin masasında kısa bir süreliğine gözüktü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ludovico Ariosto". Early Modern Female Book Ownership. 25 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 
  2. ^ "CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: Ludovico Ariosto". www.newadvent.org. 25 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 
  3. ^ "Ludovico Ariosto Poems > My poetic side". mypoeticside.com. 25 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 
  4. ^ "Ludovico Ariosto | Italian author | Britannica". www.britannica.com. 25 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 
  5. ^ "Ludovico Ariosto". biography.yourdictionary.com. 25 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 
  6. ^ "Ludovico Ariosto: biografia, opere e pensiero | Studenti.it". www.studenti.it. 25 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]