İçeriğe atla

WAV

Vikipedi, özgür ansiklopedi

WAV (Waveform Audio File Format), IBM ve Microsoft'un küçük ses kayıtlarını herhangi bir bilgisayarda çalmak için geliştirdiği, sıkıştırma içermeyen bir ses dosyası biçimidir. İngilizce'de dalga anlamına gelen Wave kelimesinin ilk üç harfinin alınmasıyla oluşturulmuştur.[1][2][3]

Yaygın olan dosya biçimleri arasında en basitlerinden biridir. Windows 3.1'den bu yana Windows ortamında ses dosyalarının ana biçimi olarak kullanılmaktadır. WAV (.wav) uzantısıyla tanımlanır. Öncelikle kişisel bilgisayarlarda kullanılmasına rağmen, internetteki küçük müzik dosyaları için de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Apple ve Macintosh tarafından da geçerli ve kullanılabilir bir biçim olarak kabul edilmektedir. Yapısı çok basittir. MP3 ve diğer sıkıştırılmış dosya biçimlerinin aksine WAV'lar sadece sayısallaştırılmış seslerdir. Basittirler, sıkıştırma uygulamamasının etkisiyle sesin kalitesini düşürmezler, ancak çok yer kaplarlar.

WAV üç kısımdan oluşur. Bunlardan birincisi dosyayı WAV olarak adlandıran kısımdır. İkinci kısım değişkenlerin nitelendirildiği kısımdır. (örn: örnekleme frekansı). Üçüncü kısımdaysa asıl bilgi yani müzik parçası depolanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IBM Corporation and Microsoft Corporation (Ağustos 1991). "Multimedia Programming Interface and Data Specifications 1.0". 6 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2009. 
  2. ^ Library of Congress (12 Eylül 2008). "WAVE Audio File Format". 2 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2009. 
  3. ^ Microsoft Corporation (20 Haziran 1999). "Waveform Audio File Format, MIME Sub-type Registration - INTERNET-DRAFT". IETF. 22 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]