WAV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

WAV (Waveform Audio File Format), IBM ve Microsoft'un küçük ses kayıtlarını herhangi bir bilgisayarda çalmak için geliştirdiği, sıkıştırma içermeyen bir ses dosyası biçimidir. İngilizce'de dalga anlamına gelen Wave kelimesinin ilk üç harfinin alınmasıyla oluşturulmuştur.[1][2][3]

Yaygın olan dosya biçimleri arasında en basitlerinden biridir. Windows 3.1'den bu yana Windows ortamında ses dosyalarının ana biçimi olarak kullanılmaktadır. WAV (.wav) uzantısıyla tanımlanır. Öncelikle kişisel bilgisayarlarda kullanılmasına rağmen, internetteki küçük müzik dosyaları için de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Apple ve Macintosh tarafından da geçerli ve kullanılabilir bir biçim olarak kabul edilmektedir. Yapısı çok basittir. MP3 ve diğer sıkıştırılmış dosya biçimlerinin aksine WAV'lar sadece sayısallaştırılmış seslerdir. Basittirler, sıkıştırma uygulamamasının etkisiyle sesin kalitesini düşürmezler, ancak çok yer kaplarlar.

WAV üç kısmdan oluşur. Bunlardan birincisi dosyayı WAV olarak adlandıran kısımdır. İkinci kısım değişkenlerin nitelendirildiği kısımdır. (örn: örnekleme frekansı). Uçüncü kısımdaysa asıl bilgi yani müzik parçası depolanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IBM Corporation and Microsoft Corporation (August 1991). "Multimedia Programming Interface and Data Specifications 1.0". Erişim tarihi: 2009-12-06. 
  2. ^ Library of Congress (2008-09-12). "WAVE Audio File Format". Erişim tarihi: 2009-12-06. 
  3. ^ Microsoft Corporation (June 20, 1999). "Waveform Audio File Format, MIME Sub-type Registration - INTERNET-DRAFT". IETF. Erişim tarihi: 2009-12-06. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]