A-GPS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A-GPS

A-GPS (Assisted GPS, Yardımlı GPS)(ve daha az yaygın şekilde aGPS olarak genellikle kısaltılır), genellikle belirgin başlangıç performansı, ya da süresinin ilk düzeltmne zamanını GPS uydu tabanlı konumlama sistemini iyileştirmek için güçlü bir sistemdir. Gelişimi acil çağrı memurları cep telefonu konum verilerini kullanılabilir hale getirmek için ABD FCC 911 şartı ile hızlandırılmış olduğu gibi A-GPS yoğun, GPS özellikli cep telefonları ile kullanılır.

Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağımsız bir/kendi-egemen GPS üniteleri uydularından gelen bilgilere tamamen bağlıdır. A-GPS yoksul uydu sinyali koşullarında kalite ve hassasiyet geliştirmek için hücre kulesi verileri kullanılarak arttırır. Sinyal yapıları kapalı atlama ya da meteorolojik koşullar veya ağaç gölgeliği zayıflamış son derece zayıf sinyal koşullarında, kentsel alanlarda, örneğin uydu sinyalleri çok yollu yayılma gösterebilir. Kötü koşullarda kullanıldığında bazı bağımsız GPS kılavuzları, uydu sinyali kırığı için konumun belirlenmesi mümkün olmayacaktır ve daha iyi uydu sinyali alımı için beklemeniz gerekir. Bir GPS ünitesi 12.5 dakikada sorunu çözmek ve doğru bir konum sağlamak için (GPS almanak ve gök günlüğü bilgilerini indirmek için gereken zaman) sürece gerekebilir.[1]

Bir yardımlı GPS sistemi, dış verileri kullanılarak bu sorunları ele alabilir. Bu sistemi kullanmak kullanıcıya bir maliyetle gelebilir. Faturalandırma amacıyla, ağ sağlayıcıları genellikle plana göre bir veri erişimi paraya mal olabilir.[2]

Daha hassas olması için, "A-GPS" özellikleri (Hücresel Ağ Sağlayıcısı veri hizmetine bağlı CP/cep telefonu cihazının durumunda veya CNP) internet ağı ve/veya bağlantı bir ISP'ye çoğunlukla bağlıdır. "A-GPS" (ek bir "S-GPS"/Bağımsız Bir GPS özelliği ile özellikli bir mobil (cep telefonu/akıllı telefon) cihazı alternatif olarak seçilecek, ya da tam bir A-GPS/S olarak "Hybrid GPS" vardır) tek bir cihazda hibrid özellikleri -GPS bir ISS/CNP internet bağlantısı olduğundan sadece çalışabilir - bu (CNP hizmeti kapsama alanı üzerinde durumunda, yakın ya da hiç BTS kulelerin) bu A-GPS sunucularına bağlanmak için (genellikle CNP'ler tarafından sağlanan) internet bağlantısı hiçbir kapsama alanlarında işe yaramaz. Öte yandan, cihaz/özellik ("Adanmış GPS" dahil) "S-GPS" GPS uydularına doğrudan bağlanır GPS verilerini elde etmek için internet/ağ bağlantısı gerektirir.

Destek iki kategoriye ayrılır:

 1. Mobil İstasyon Tabanlı (MİT): daha hızlı uyduları elde etmek için kullanılan bilgiler.
  • Bazı durumlarda daha hızlı uydulara kilitlemek için GPS alıcısına GPS uydularından yörünge verisi veya almanak sağlayabilmektedir.
  • Ağ tam doğrulukta zamanı sağlayabilir.
 2. Destekli Mobil İstasyon (DMİ): GPS alıcısından gelen bilgileri kullanarak sunucu tarafından konumunun hesaplanması.
  • Cihaz sonraki süreçte sunucu için bir pozisyona, yaklaşık süresi ile, GPS sinyalini anlık yakalar.
  • Yardım sunucusu iyi uydu sinyali ve bol hesaplama gücüne sahiptir, bu yüzden kendisine iletilir bölük pörçük sinyalleri karşılaştırabilirsiniz.
  • Hücre Alanı kuleleri için hassas, incelenen koordinatlar konumun daha hassas hesaplanmasını sağlayarak, yerel iyonosferik koşulları ve yalnız GPS alıcısı GPS sinyalini etkileyen diğer koşullarından daha iyi bilgi verir.

Ek bir yarar olarak, mobil istasyon yardımlı uygulamalarda, işleme ve bir GPS alıcısı için gereken yazılım miktarı yardımı sunucuya düşürülebilir.

Normal bir A-GPS özellikli alıcı yardımlı sunucuya bağlanmak için veri bağlantısı (Internet ya da diğer) kullanacaktır. O da özerk GPS işleyeni olması halinde bağımsız GPS kullanabilirsiniz, ilk düzeltme zamanında bazen yavaş, ama ağa bağlı değildir ve bu nedenle ağ aralığı dışında ve veri kullanım ücreti ödemeden çalışabilir.[2] Bazı A-GPS cihazlarının geri bağımsız ya da özerk GPS düşme seçeneği yoktur.

Birçok cep telefonu A-GPS ve Wi-Fi konumlandırma sistemi ve hücre-Alanı multilaterasyonu ve bazen melez bir konumlandırma sistemi dahil olmak üzere diğer konum hizmetlerini birleştirir.[3] Yüksek duyarlılıkta GPS ilave altyapı gerektirmeyen bir şekilde bu sorunlardan bazılarının adresleri bir müttefik teknolojidir. Ancak A-GPS, bazı formlarının aksine, yüksek hassasiyetli GPS alıcısı bir süre kapalı kaldıktan sonra anında bir düzeltme sağlayamaz.

Temel kavramlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağımsız bir GPS yaklaşık 30-40 saniye içinde ilk pozisyonu sağlar. Bir bağımsız GPS mevcut konumunu hesaplamak için uydularından yörünge bilgileri gerekmektedir. Uydu sinyalinin veri hızı, genellikle uzun bir zaman alır ve uydu sinyalleri bu bilgilerin edinilmesi sırasında kaybolur, eğer iptal edilir ve böylece uydudan doğrudan yörünge gök günlüğü bilgileri gibi bilgi ve almanak indirirken, sadece 50 bit/s'de bağımsız sistem sıfırdan başlamak zorundadır. A-GPS şebeke operatörü, bir A-GPS sunucusundan dağıtır. Bunlar A-GPS sunucuları uydudan yörünge bilgilerini indirmekte ve veritabanında saklayabilir. Bir A-GPS özellikli cihaz ile bu sunuculara bağlanmak ve Wi-Fi gibi diğer kablosuz radyo taşıyıcılarını kullanarak bu tür hatta GSM, CDMA, WCDMA, LTE ya da mobil şebeke radyo taşıyıcılarını kullanarak bu bilgileri indirebilirsiniz. Genellikle bu taşıyıcıların veri hızı dolayısıyla yörünge bilgisi yüksek hızda indirirken daha az zaman alır.

İşlem kipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

A-GPS'in iki işleyiş kipi vardır:

Mobil İstasyon Destekli (MİD)
MİD modu A-GPS operasyonunda, A-GPS özellikli cihaz bir mobil servis sağlayıcıdan satın alma hizmetleri, referans zamanı ve diğer isteğe bağlı yardım verilerini alır. Mobil servis sağlayıcı kesintisiz olarak sistemde A-GPS sunucusu kullanarak GPS uydularından GPS bilgilerini (özellikle almanak) kaydeder. Yukarıdaki veriler yardımı ile A-GPS sunucusu konumunu hesaplar ve A-GPS cihazı geri gönderir (veri A-GPS sunucusu zaten mevcut mobil cihaz ve veri alınan).
Mobil İstasyon Tabanlı (MİT)
MİT kipi A-GPS operasyonunda, A-GPS cihazı sunucudan efemeris, referans konumu, referans zamanı ve diğer isteğe bağlı yardım verilerini alır. Yukarıdaki veriler yardımıyla, A-GPS cihazı görünür uydudan gelen sinyalleri alır ve konumunu hesaplar.[4]

Ölçütler[değiştir | kaynağı değiştir]

A-GPS iletişim kuralları, iki farklı tek tip yapma kuruluşlarının, 3GPP ve Açık Mobil İttifakı (OMA) tarafından tanımlanan Konumlandırma Protokolü'nün parçasıdır.

Denetim Düzlemi Protokolü
Bu cep telefonu sisteminin çeşitli kuşaklar için 3GPP ile tanımlanır. Devre için tanımlanan bu protokoller anahtarlamalı ağlardır. Aşağıda konumlandırma iletişim kuralı tanımlanmıştır.
 • RRLP'nin - 3GPP tanımlı RRLP'nin veya Radyo kaynak yeri iletişim kuralı GSM şebekeleri üzerinde konumlandırma protokolünü desteklemek.
 • TIA 801 - CDMA2000 ailesi CDMA 2000 ağları için bu protokolü tanımlanmıştır.
 • RRC konum protokolü - 3GPP UMTS ağı için RRC ölçütünün bir parçası olarak bu protokolü tanımlanmıştır.
 • LPP - 3GPP LTE ağları için SPK veya LTE konumlandırma protokolü tanımlanır.
Kullanıcı Düzlemi Protokolü

Bu Paket Anahtarlamalı Ağlarda konumlandırma protokollerini destekleyen OMA tarafından tanımlanır. Kullanıcı düzlemi Protokolü'nün iki kuşağı gelişmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "NavCen GPS Kullanıcısı. 3.5.3 Almanak Derleme" (PDF). 21 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Ağustos 2015. 
 2. ^ a b GPS telefonda veri ücretleri için dikkat 14 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., CNET, Ağustos 2007
 3. ^ Networking iPhone A-GPS 8 Aralık 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi Hybrid system
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2015.