İçeriğe atla

Graphics Interchange Format

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(GIF sayfasından yönlendirildi)
Graphics Interchange Format
Dosya Uzantısı:.gif
MIME tipi:image/gif
Kod Tipi:GIF
Uniform Type Identifier:com.compuserve.gif
Sihir:GIF87a/GIF89a
Sahibi:CompuServe
Biçim tipi:bitmap resim formatı

GIF, İngilizce Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Formatin kısaltmasıdır ve bir sayısal resim saklama biçimidir. Kayıpsız sıkıştırma kullanır. 8-bit renge (yani 256 renge) kadar destek verir ve bir renk için saydamlık sunar (yarı saydam pikselleri desteklemez). JPEG ile birlikte bilgisayar dünyasında kullanılan en yaygın resim saklama biçimlerinden biridir. Genelde grafiklerin (az renk içermeleri dolayısıyla) saklanması için kullanılır.

GIF, düşük çözünürlüklü animasyonlar için sıklıkla İnternet üzerinde kullanılır. GIF biçimi 256 renklik sınırlama sebebiyle genellikle dijital fotoğrafçılık için kullanılmaz.Dijital fotoğrafçılar genellikle görüntü dosyası formatları daha geniş bir dizi üretebilen TIFF, RAW veya JPEG gibi formatlar kullanır.

Vikipedi logosunun GIF olarak yapılmış bir sürümü

Piksel tabanlı animasyonları barındırabilme avantajıyla birlikte 256 renkli palet kısıtlaması sebebiyle GIF dosyaları bazı görüntünün kalitesiz görünmesine yol açabilir, bununla birlikte APNG gibi daha fazla rengi destekleyen piksel tabanlı animasyon biçimleri de mevcuttur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "APNG Files vs. GIF Files | Cleveland Institute of Art". www.cia.edu (İngilizce). 5 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2023.