Vikiproje tartışma:Tarih

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Somut amaclar[kaynağı değiştir]

Ben bu amaclar bolumune katilmiyorum. Bu Vikipedi ozgur ve acik ansiklopedidir. Ozellikle ilk ve orta öğretimde bahsi geçen konulara odaklanılmalı. Orta öğrenim öğrencisinin anlama seviyesinde olmalıdır. seklinde prensipler, tarihi bir cendere icine sokar; insancil olmaktan cikarir. Belli bir rejim icin propaganda aleti ve belirli doktrinleri diger nesilere gecirmek icin bir alet yapar. O turlu tarih Turkce'de bulunan gayet guzel bir terimle kafa utuleme icin alet olmaktan ileri gecmez. Ancak egitimle ilgili ve egitimdeki doktrinlere uygun bir tarih ortaya cikarir.

Bu sekilde bir tarih yaklasimina ve okullarda 19. yuzyil Ingilteresi ve sonrasi icin okutulan tarihe Whig Tarihi adi verilmistir. Benim gibi Ingiltere'de yerlesik bir Turk asilli icin Ingiliz Whig tarihi okumak cok aci ve sikici olmaktadir. Uzman Ingiliz tarihciler bile Osmanli ve diger Turk tarihini Ingiltere ve belki biraz da bati Avrupa oriyantilist acidan bakmaktan ileri gecemez sekilde incelemektedir. Belki de bazi kisiler gercekler verilirse dusunen kisilerin gozlerini ve kafalarini acabilecegi icin tarihin ileri gitmesi ve baska bakislar saglamasinin dogru olmadigi kabul etmektedirler. 20. yuzyil ortasindan beri bircok Ingiliz tarihci ve dusunen bircok kisi buna aleyhtardirlar. Ingilizlerin (bunun yerine Amerikalilar, Almanlar, Fransizlar, vb ... konulabilir) yaptiklari hatalari Turkce Vikipediada da nicin yapmak isteniyor? Ben Turkiyede orta egitimi bitireli hemen hemen yarim asir oldu ve su anda Turkiye'de orta egitimde ne okutuldugundan haberim olmadigini itiraf etmeliyim. Fakat Turkiye okullarindaki okutulan tarihlerde de ayni sekilde bazi doktrinlere bagli olarak tarihin gerceklerinin incilendigini; ancak bazilarina onem verdildigini; digerlerinin onemsiz goruldugunu; hatta, bazi tarih gerceklerinin degisik ve tahrif edilmis olarak incelendigini ve bircok tarihi gercegin ise kasden veya bilinmeyerek unutulup incelemedigini iddia etmek icin muneccim olmamak gerektigi asikardir. Bu Turkiye'deki okul tarihini tenkit icin degil; tarihin genel olarak hangi ulkede olursa olsun, Herodot ile baslatilmasindan itibaren, tarafli ve yanli oldugunu bilip dusunmemden ileri gelmektedir.

Okul tarihlerinin yazilmasina; kullanilmasina ogrenilmesine bir diyecegim yok; cunku bu bir egitim sorunu. Eger Vikipedia sadece bir okul tarihi icin kaynak olmasi gerekiyorsa, zengin kaynakli, genis kapsamli ve tarafsiz veya cok tarafli bir Viki tarih kapsami icinden o amaca uygun bir yol haritasi cizmek ve bu haritada olan merhaleleri acikca isaret edip gostermek imkani bulunmaktadir. Bu tarih projesinin cesitli coklu amaclari arasinda bir amac olabilir. Ama bu genel Viki tarih projesi, gorusu ve yaklasimi icin tek amac, tek yol (belki de Almancasiyla ein fuhrer !) olmamalidir inancindayim.

Bir ozgur ve ansiklopedik eserde sadece okul tarihine odaklanmak Viki medyanin genel prensibine aykiri olduguna inaniyorum. Vikipedia'nin ozgur ve ansiklopedi oldugu icin sadece bir okul tarihi olmaktan cok daha ileri gitmelidir inancindayim. Tarih bir ansiklopedik eserde cok genis ve dunya kapsamli olmali ve sadece belli devirleri degil tum insan gecmisini aciklamalidir. Tarihi, insancil yapip, her iyi ve kotu, doktrinlere uyar veya uymaz yollari, yonleri ve yuzleri ile burada vermek; tarafsiz olmaya calisarak ve bu mumkun degilse cok taraflarini ortaya cikararak, tarih ile ilgilenen, tarihi okuyan ve tarih hakkinda dusunen her kisiye (sadece okul ogrencisine degil) sunmaliyiz. Cok genis, dunya kapsamli gecmisi yani tarihi - tarafsiz veya bu mumkun degilse cok taraflari ve cok yuzu ile gercekleri aktarmak ve bu eserde sunmak hedefimiz olmali.

Bu ozgur ansiklopedi bu amaca yetismek icin buyuk bir firsatdir. Burada biraz mecazi olmami mazur gorun. Viki tarih projesi ile tarihi bir cendere veya bir deli gomlegi haline getirecegimize, binlerce guzel veya cirkin cicegin acmasini saglayip; isteyenin istedigi cicegi toplamasina imkan verelim. noyder 11:37, 14 Haziran 2009 (UTC)

 • Merhabalar, endişelerinizde çok haklısınız, böyle bir durumun olmasını kesinlikle istemem. Ancak somut amaçlar kısmında Ozellikle ilk ve orta öğretimde bahsi geçen konulara odaklanılmalı. Orta öğrenim öğrencisinin anlama seviyesinde olmalıdır. ifadesi daha çok en bilinen konulara odaklanılması (tarihe ilgi duymayan birinin dahi bileceği) ve dilinin sade olması herkesçe anlaşılabilecek bir dil kullanılmasını anlatmak için konmuştu. Mesela Osmanlı'yı, Bizans'ı, Antik Roma'yı, Kavimler Göç'ünü herkes bilir de (herkes derken sadece Türkiye'de okuyanlar değil, genel anlamda); Servilia Caepionis'i, İoannis Metaxas'ı o kadar da bilmez. Yanlış bir anlaşılmaya neden olunmasını önlemek amacıyla bu ifadeler ne şekilde değiştirilebilir? İlginiz ve dikkatiniz için çok teşekküler, iyi vikiler --Merube 89msj 14:05, 14 Haziran 2009 (UTC)

Madde eş denetimi[kaynağı değiştir]

 • Bu arada unutmadan madde eşdeğerlendirmesi sayfasına ing. tarih projesinden ekleme yaptım, ancak henüz gizli koddalar. En yakın zamanda düzenleyeceğim inş. Zaten sanat, tarih ve arap yarımdadası vikiprojelerinde de benzer bir ekleme yapmıştım. Vaktiniz olduğunda bir bakabiir msiniz sayfaya? Proje özeli ve türkçe vikiye özel ne tür ekleme ve değişiklikler yapılmalı sizce? Tekrar iyi vikiler --Merube 89msj 17:27, 4 Haziran 2009 (UTC)

A sınıf olabilmek için görüş birliği olması fikri bana gereksiz bürokrasi geliyor. Benim anlayışıma göre A veya B sınıf olmak çok kabaca belirlenmiş kalite değerleri, yoksa proje üyelerinin bahşedeceği bir paye değil. Daha önceden yazmıştım, bir imla hatası düzeltir gibi bu değerler değiştirilebilir: ben "A" koyarım siz gelir "B" yaprasınız bir başkası gelir "A"ya geri çevirir, ama biliriz ki madde "C" değil. İhtiyaç duyanlar proje üyelerinden eş denetim isteyebilirler ama bu, maddenin daha iyileşmesi için yorum istemek amaçlı olmalı, amaç "A" almak olmamalı. Bunun örneği İng. Wiki'de en:Wikipedia:WikiProject Molecular and Cellular Biology/Peer review görülebilir. Bizde de ben bunun bir denemesini şurda yapmıştım. --İnfoCan 20:33, 4 Haziran 2009 (UTC)

 • Vikipedi:Vikiproje Moleküler ve Hücresel Biyoloji/Eş denetleme/Virüs sayfasının veya Vikipedi:Vikiproje Moleküler ve Hücresel Biyoloji/Eş denetim sayfasından birinin adının değiştirilmesi lazım bu durumda. Hangisi olsun sizce? Diğerinin adını değiştirelim. Virüs eş denetlemesini de eş denetim sayfasına koydum bu arada. A sınıf maddelerin öncelikli olmaması gerektiği fikrinize katılıyorum. Bununla beraber ing. vikideki fikri beğendiğimi de söylemeliyim. A sınıf maddeler SM olmaya yakın olduğundan bunların tespiti ve çalışmaların A sınıf maddeleri SM yapmaya odaklanmasını kolaylaştırma açısından mühim bence. Hem üyelerin dikkati ilgili maddeye çekiliyor, hem de bu sürede bir nevi SM adaylığı provası yapılıyor. Zaten adaylık süresi de 7 gün diye belirlenmiş. Bu süre sonunda da A-sınıf olan bir madde kısa sürede SM yapılır. Amacım buydu aslında. Eş denetim sayfasının esas işlevi "peer-review" bence de. A-sınıf olayı o kadar önde olmaması gereken bir konu. Sayfada çalışılması gerekiyor, ing. vikiden bize uyan tarafları alıp bir kısmını ayıklayıp bazı eklemeler yapmalıyız kanaatindeyim. Siz ne dersiniz? Biliminsanları konusunda MHB olarak işaretlediklerimden hangileri kalmalıysa ilgilenebilirseniz sevinirim, bazı önemli biliminsanlarını alsak kafi zaten. Aslında tabi biyografi hiç olmasa da olabilir dediğim gibi. Kararınızı her iki şekilde de desteklerim. İyi vikiler. Son olarak unutmadan kaba-taslak istenen maddeler sayfasını açtım bakabilirseniz o sayfaya da müteşekkir olurum. --Merube 89msj 21:20, 4 Haziran 2009 (UTC)

Merhaba. O sayfanın çevirisi-düzenlenmesi tam bitmediği için gizli kodda içeriğin çoğu. Bir ara ilgileneceğim artık ama... Aslında madde eş denetimi bir nevi KMA veya SMA gibi. Amaç maddelerin ayrıntılı değerlendirilmesi proje üyelerince. Bu süreç boyunca da tıpkı KM ve SM adaylarında olduğu gibi eksik yönlerinin tespiti ve giderilmesi, bu konuda fikirlerin üretilmesi amaçlanıyor. SM'liğe yakın maddeler için ayrıca bir de A-sınıf incelemesi var. Kullanıcı:İnfoCan'la madde eşdenetimi sayfasının son hali hakkında mesajlaşmıştık ama bu aralar vikiden uzak olduğundan henüz bakamadı sayfaya. Madde eşdenetimi konusu yeterince açıklayıcı olmuştur umarım. Sizce böyle bir sayfa nasıl, yararlı olur mu? İyi vikiler, iyi çalışmalar--Merube 89msj 23:12, 22 Haziran 2009 (UTC)

 • Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bence böyle bir bölümün olması çok hoş olur. Maddelerin geliştirilmesini ivmelendirir. Eğer isterseniz o bölümün çevrilmesinde size yardımcı olabilirim. Эялвачмеcаж 17:28, 23 Haziran 2009 (UTC)
 • Olabilir aslında, çok sevinirim bir türlü vakit ayıramıyordum sayfaya sayenizde bir an evvel biter, teklif için çok teşekkürler. Sayfayı beğendiğinize de ayrıca çok sevindim. Bu arada Kullanıcı:İnfoCan'ın sayfayla ilgili fikrini tekrar soruyorum. Kısa sürede uygun olup inceleyebilir umarım. Artık bu durumda çeviriden sonra türkçe vikiye uyarlama sürecine gireriz. Tarih, sanat, MHB, arap yarımadası projelerinde madde eşdenetimi sayfası aynı zaten. Birini seçip üzerinde çalışmak kafi. Sonra diğerlerine geçirilir. Tarih projesindekinde çalışalım bence ne dersiniz? Tekrar teşekkürler, iyi vikiler, kolay gelsin.--Merube 89msj 19:30, 23 Haziran 2009 (UTC)
 • Ben başlarım ama çok hızlı götüremeybilirim, hali hazırda birkaç sayfada daha çalışıyorum; ama öylece durmasından daha iyidir. Эялвачмеcаж 20:13, 23 Haziran 2009 (UTC)
 • Çok haklısınız, hiç yoktan iyidir. İmece usulü sayfa bitirilir. Tekrar çok teşekkürler, iyi çalışmalar, kolay gelsin--Merube 89msj 20:17, 23 Haziran 2009 (UTC)

Merhaba. Son zamanlarda özel işlerim çok yoğumlaştı, Vikipedi'ye zaman ayıramıyorum, sorduğunuz konulara dikkatimi veremedim, özür dilerim. İki hafta sonra biraz rahatlayabileceğim sanıyorum.

Bence "eş denetim" terimi daha iyi olacak "eş denetleme" yerine. Gereken değişiklikleri yapabilir misiniz? (Şablon:VikiProje MHB'yi de düzeltmek gerekecek.)

A sınıfı maddeler için zorunlu eş denetimi konusunu destekliyorum. Fikrin olumlu yönü, kaliteyi yükseltmesi, fikir alışverişini zorunlu tutması, madde değerlendirmesine katılacak kişi sayısının artmasını sağlaması, proje üyelerinin ortak konulara odaklanması için vesile olması. Aslında bu konudaki yazışmalarımızı derleyip veya özetleyip ilgili projelerin tartışma sayfasına koyarsanız bence iyi olur, ileride bu konuyu merak edecekler için neden böyle bir kurala/yapılaşmaya gidilmiş olduğunun kaydı olmuş olur. Ayrıca siz ve benden başka bu konuda fikir belirtmek isteyen varsa bunu merkezî bir yerde yapmayı tercih edebilirler. Bir noktada bu proje organizasyon tartışmalarını özel mesaj sayfalarımızda değil, proje tartışma sayfalarında yapmaya başlamalıyız. Hoşça kalın. --İnfoCan 16:33, 25 Haziran 2009 (UTC)

 • Maddeyi tercüme etmeye başladım ama madde sürekli iç bağlantı veriyor, ve doğal olarak hepsi İngilizce vikiye ait. Bu durumda size danışayım dedim. Maddeye bir bakıp bana dönerseniz sevinirim. Bu arada çevirdiğim maddede eş denetimi sadece A sınıfı maddeler için veriyor. Bu durumda B, C ve başlangıç maddelerini nasıl sınıflandıracağız merak ettim. Эялвачмеcаж 18:42, 25 Haziran 2009 (UTC)

Merhaba, elinize sağlık çeviriler için. Sadece A sınıf için var bu onun nedeni de bir nevi SM hazırlığı olması. Bir de KM'den daha kaliteli bir madde olması gerektiğinden. Diğerleri için herhangi bir sürece gerek yok. Şablon:Sınıflandırma sisteminde açıklanıyor bu durumlar, herkes bu kriterlere göre değerlendirebilir yani. Siz istediğiniz yerleri çevirin ben ardından ingilizce metinden eklemeler vs. yaparım. Zaten daha en sonunda türkçe vikiye uyarlama sürecine gidilecek. İş çok yani, acelesi de o bakımdan çok yok. Tüm diğerleri için soru işareti olursa, vikipedistler dikkat çekmek isterse önemli gördükleri bir maddeye "peer rewiew" denilen başlık altında bunu belirtiyorlar. Ancak herhangi bir oylamaya gerek olmuyor, aksi halde çok gereksiz bürokrasi olmuş olur zaten bence. Bu arada, müsait olduğum bir zaman infocan ve siz ile bu konu üzerindeki mesajlaşmalarımızı proje tartışma sayfalarına taşıyacağım. İnfoCan çok önemli bir noktaya değindi, bundan böyle proje tartışma sayfalarında bu konuyu tartışmak diğer vikipedistlerin dikkatini çekmek ve arşiv için çok iyi olur bence de. Ne dersiniz? Bu sayfada türkçe vikiye uyarlama için fikirlerimizi de tartışma şansını yakalarız. Bu arada şimdiye kadar çevirdiğiniz bölümler için tekrar çok teşekkürler, çok ayrıntıya gerek yok giren bir vikipediste kabataslak bilgi verse kafi bu aşamada bence. --Merube 89msj 19:37, 25 Haziran 2009 (UTC)

 • Bence de arşive taşınması uygun olur. Böylece herkes proje hakkında ve işleyişiyle ilgili bilgi sahibi olabilecek. Böylece pek çok soru yüzlerce kez sorulmadan cevaplanmış olur. O zaman çeviri de iç bağlantıları olduğu gibi bırakıyorum sonra siz halledersiniz. Çeviriye baktım çok uzun bir şey değil gibi. Garanti veremem ama 1 hafta içerisinde bitirebilirim. Эялвачмеcаж 19:46, 25 Haziran 2009 (UTC)
 • Bu arada ben giriş kısmını kabataslak çevirdim, nasıl olmuş? Anlaşılır mı? Bakabilirseniz sevinirim. Üşengeçliğim tutmazsa Face-smile.svg bu akşam bitiririm çevirisini. Sonra bir kontrol edebilirseniz sevinirim. İç bağları da hallediyorum, yalnız "peer" rewiew için nasıl bir çeviri kullansak tam karar veremedim. Eşdenetim zaten de, çok şık durmadı açıkçası. Ne yapsak adını?--Merube 89msj 19:53, 25 Haziran 2009 (UTC)
  • Diğer vikilerde de B, C, vs. için bir oylama olmuyor ama proje sorumluları o maddeyi inceleyip kriterlere göre değerlendiriyor. Eğer uymayan bir kriter varsa bu belirtiliyor. Эялвачмеcаж 19:54, 25 Haziran 2009 (UTC)
 • Hımm, o zaman proje sorumluları da seçmek gerekir. Ancak bu çok kabul görür mü bilmiyorum, sonuçta proje üyeleri oldukça az zaten. Diğer sınıflandırmalarla ilgili farklı fikir sahibi olanlar varsa da ilgili sınıflandırmayı yapanla irtibata geçip bunu çözüyorlar. Ancak ilerisi için iyi olabilir tabi. Değerlendirilen madde sayısı ve üye sayısının artmasıyla sorun yaşanabilir. Bunu da proje tartışma sayfasına taşıyalım, olur mu? İyi vikiler--Merube 89msj 19:58, 25 Haziran 2009 (UTC)
   • İyi olmuş. Peer review da eş denetim ama orada kastettiği herhalde A sınıfı haricindekilerin denetimi. Эялвачмеcаж 19:56, 25 Haziran 2009 (UTC)
 • Evet, dikkat çekmek istenilen maddeler burada dile getirilip hem mevcut durum tartışılıyor hem de madde bu süreç boyunca geliştiriyor. A-sınıf incelemeden tek fark, maddenin kalitesi için bir sınır yok ve bir oylamada olmuyor. Sadece mevcut fikirlerin tartışıldığı bir ortam. A-sınıf harici maddelerin değerlendirmesi tümcesi de hoş durmuyor, adı ne olabilir ki?? --Merube 89msj 20:02, 25 Haziran 2009 (UTC)
Adı açık denetim (projedekilere açık olduğu için) veya ortak denetim olabilit ya da alt değerdeki maddelerin değerlendirilmesi de denebilir. Bizden başka çeviren olmadığı için yardım da alamıyorum. Benim önerilerim bunlar. Эялвачмеcаж 20:17, 25 Haziran 2009 (UTC)
 • Adaylık prosedürünü de türkçe vikiye uyarlamalıyız, kesinlik kazandıktan sonra kendi prosedürümüzü yazarız. Tartışma sayfasına bunu ve adlandırmayı da vikipedistlerin önerisine sunarız. Böylece kabataslak bitti sayfa. Sayfayı uzun gösteren de bu prosedürlermiş meğer :)). Bir bakabilir misiniz sayfaya size zahmet. Bir de sanat, tarih, mhb, arap yarımdası projelerinin tartışma sayfasına taşıyorum birazdan mesajlaşmaları, gözümden kaçan yerler olursa eklemeler yaparsanız çook makbule geçer -ne çok şey istedim farkındayım Face-smile.svg. İyi vikiler, iyi çalışmalar--Merube 89msj 20:28, 25 Haziran 2009 (UTC)
Bu sayfadaki Military Wikiproject kısmına bakarsanız kriterlerden ne kast ettiğimi anlarsınız. Şu peer olayını da çözmeliyiz.Bu sayfada türkçe anlamları var. Öbür türlü çok göze batıyor ve hoş durmuyor. Эялвачмеcаж 20:32, 25 Haziran 2009 (UTC)

Çalışma[kaynağı değiştir]

Yeniden yapılandırma ve projeyi aktif hale geçirme işlemleri sırasında {{çalışma}} şablonunu lütfen kaldırmayınız! --K a h v e 6buyrun? 20:46, 28 Nisan 2014 (UTC) --94.55.128.99 13:51, 6 Ocak 2015 (UTC)tesekkurler :)