İstanbul Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İstanbul Erkek Lisesi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
İstanbul Lisesi
IEL Logo.png
Kuruluş

1884 Numune-i Terakki
1909 İstanbul Leyli İdadisi
1910 İstanbul Lisesi
1913 İstanbul Sultanisi
1923 İstanbul Erkek Lisesi

1982 İstanbul Lisesi
Ülke Türkiye
Şehir Fatih, İstanbul
Türü Anadolu Lisesi
Müdür Hikmet Konar
Eğitim dili Sözel dersler Türkçe, Sayısal dersler Almanca
Yabancı dil(ler) Almanca, İngilizce
Resmî sitesi http://www.istanbullisesi.k12.tr

İstanbul Lisesi, daha iyi bilinen adıyla İstanbul Erkek Lisesi (İEL), Türkiye'nin en tanınmış ve en eski liselerinden biridir. Geçmişte Osmanlı Devleti'nin batı tarzı ilk Türk liselerinden olup, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyaca tanınan en meşhur liselerindendir. 1884 yılında kurulan İstanbul Lisesi bir devlet okuludur. Anadolu Lisesi statüsünde olan İstanbul Lisesi, ayrıca Almanya'nın en yüksek seviyeli lisesi olan 'Gymnasium' derecesinde yer almaktadır. 1933 yılından günümüze Fatih ilçesinin Cağaloğlu semtinde bulunan eski Duyunu Umumiye (Osmanlı Devleti Genel Borçlar Kurumu) binasında eğitim ve öğretim hizmetlerini sürdüren İstanbul Lisesi, konumu itibarıyla eşsiz bir Boğaz ve Haliç manzarasına sahiptir.

Ayrıca ,kısaltılmış ismi ile, İEL, üst sınıfların hakimiyetine dayanan bir de hiyerarşiye sahiptir.

İstanbul Lisesi Türkiye'de;

 • İlk öğrenci gazetesini yayınlayan, (1887'den önce)
 • "Lise" terimini ilk kez kullanan, (1910)
 • Öğrencilere ilk kez Almanca eğitim sunan, (1912)
 • İlk kez bir okulda film gösterimi yapan, (1913) ("Les Miserables")
 • İlk öğrenci tiyatro grubunu kuran, (1913) (Abdulhak Hamid'in "Esber" ve Teodar Kasap tarafından Türkçeye uyarlanan Moliere 'in “Pinti Hamid” (L’avare) oyununu sahnelemişlerdir.)
 • İlk kez Liseler düzeyinde uluslararası festival organize eden, (2000) (Uluslararası Spor Şöleni veya Sportfest)

eğitim kurumudur.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Istanbul Erkek Lisesi
Ana giriş

İstanbul Lisesi öğrencilere Türk ve Alman eğitim sistemlerinin müfredatlarının birleşiminden oluşan bir eğitim vermektedir. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Almanca, İngilizce, Enformatik, Almanya ve Dünya Genel Kültür ve Coğrafyası (Landeskunde) dersleri Alman öğretmenler eşliğinde , Alman Eğitim Müfredatına uygun olarak işlenmektedir.

Türk Edebiyatı, Türk Dili ve Anlatım, Tarih, Coğrafya, Sağlık Bilgisi, Milli Güvenlik, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Demokrasi ve İnsan Hakları, Beden Eğitimi dersleri Türk öğretmenler eşliğinde, Eğitim müfredatına göre işlenmektedir.

Müzik dersi Alman öğretmenler ya da Türk öğretmen ile beraber, Resim dersi ise Türk öğretmen ile yapılmaktadır.

Eğitim Süresi 1 yılı hazırlık olmak üzere 5 yıldır. İstanbul Lisesi'nde, Almanca yanında kapsamlı İngilizce dil eğitimi de verilmektedir. Öğrenciler okuldan 2 yabancı dil bilerek mezun olurlar. Türk Eğitim diploması yanında, sayısal öğrenciler Alman Abitur Diploması(Reifeprüfung) alma hakkına da sahiptir. Okul eğitimi Abitur üzerine temellendirilmiştir. Bununla beraber eğitimlerini ilerleyen süreçte Türkiye'de sürdürmeye kararlı olan öğrenciler için, kişinin üst düzey Almanca bilgisine sahip olduğunu gösteren Sprachdiplom (B2-C1) sınavları yapılmaktadır. 11. sınıfta öğrenciler Abitur ve Sprachdiplom (Almanca Dil Belgesi) dan birini seçmek zorundadır. 12. sınıfta öğrenciler eğitimlerini buna göre devam ettirerek ilgili sınavlara girerler. Okul öğrencileri Abitur ya da Sprachdiplom sınavlarından birini tamamlamakla yükümlüdürler. Eşit ağırlık ve sözel grubu öğrencilerinin ise; Abitur hakları yoktur, bu öğreciler doğrudan Sprachdiplom sınavına girmek zorundadırlar.

Abitur, Uluslararası bir diploma olup öğrenciler bu diploma sayesinde dünyanın birçok ülkesinde istedikleri üniversitede eğitimlerini devam ettirme hakkı kazanırlar. Abitur Sınavı, öğrencileri Matematik, Almanca, İngilizce, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinden sözlü ve yazılı olarak değerlendirmektedir. İstanbul Lisesi bu olanakları sayesinde yurtdışına pek çok öğrenci göndermektedir. Bunun yanında, Okul, ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı)'de en başarılı Anadolu Liselerinden biri olma sıfatını yıllardır kaybetmemiştir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Düyun-u Umumiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Düyun-u Umumiye Osmanlı İmparatorluğu tarihinde 24 Ağustos 1854’te başlayıp, tamamı ödeninceye kadar, yüzyıllık bir zamanı kapsayan borçların adıdır. Osmanlı Devleti, açılan savaş masraflarını karşılamak, bazı yenileşme atılımları yapmak, bütçe açığını kapatmak, hesapsız yapılan harcamalardan doğan borçları ödemek için, içten ve Avrupa ülkelerinden borç para alma yolunu tutmuş, üst üste ve aralıksız aldığı borç paralar o kadar çoğalmış ki anapara ve faizlerini ödeyemeyecek bir hale gelmiştir.

Binanın mimari değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cağaloğlu’nda bugün İstanbul Erkek Lisesi olarak kullanılan eski Düyun-u Umumiye binası, İstanbul’da yapılan Birinci Ulusal Mimarlık dönemine geçişi sağlayan örneklerin başında gelmektedir.

1897 yılında tamamlanan bu yapının mimarlığını İtalyan Alexandre Vallauri üstlenmiştir. O yıllarda Vallauri yalnız bu yapıyla yetinmemiş, İstanbul’un büyük boyutlu, maliyeti yüksek yapılarını Fransız sermayedarları ve Osmanlı ileri gelenleri için tasarlamıştır. Aynı zamanda Sanayi-i Nefise Mektebi’nde mimarlık hocası olarak görev yapan Vallauri bu süre içinde Galata’da Osmanlı Bankası; Gülhane’de Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi (eski Sanayi-i Nefise Mektebi); Beyoğlu'nda Pera Palas Oteli; Raimondo D’Aronco ile birlikte ise Mektep-i Tıbbiye-i Şahane (Haydarpaşa eski Lisesi) binalarını yapmışlardır.

Bunlar arasında Sultanahmet’te Yüksek Ticaret Okulu (eski Ziraat Nezareti), Yıldız Serencebey’de Şeyh Zafir Türbe - kitaplık ve çeşmesi, Tarabya’da İtalyan Sefareti, Beyoğlu’nda Botter Apartman. Kuruçeşme’de Nazime Sultan yalısı (yıkılmıştır), ve Yıldız Sarayının bazı bölümleri başta gelmektedir.

Düyun-u Umumiye Binası ve Mektebi Tıbbiye-i Şahane binaları yabancı simaların, dönemin dünyadaki yaygın özellikleriyle, Osmanlılarda ulusal akımın isteklerini birlikte değerlendirme çabalarını göstermesi açısından ilginçtir.

Bu yapılarda yer yer Mimar Sinan döneminin Mimarlık özelliklerinden, özellikle ve bezeme anlayışından aktarmalar, değerlendirmeler göze çarpar. Bu tür bir yaklaşım, yabancı mimarların Osmanlı yönetiminde, egemen akıma kendilerini uydurarak iş bulabilme isteklerini de ortaya çıkarmaktadır.

İstanbul Erkek Lisesi Binasında birçok noktada, özellikle cephe malzemelerinde, kemerlerde, saçaklarda Osmanlı dinsel ve sivil yapılarının mimarlık öğelerinden yararlanıldığı görülmektedir. Bunun dışında anıtsal mekânların varlığı, yapının büyük boyutlarda ele alınışı o dönemin ekonomik yapısıyla çelişki göstermektedir.

Mimar Alexandre Vallaury[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanayi-i Nefise Mektebi’nin açılmasıyla, yabancı mimarlar Türkiye’de öğretim alanına girmişlerdir. Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Okulu) mimarlık bölümünün hocası olan Alexandre Vallaury, öğrenci yetiştirme etkinliklerinin yanında birtakım binalar da yaptı. Sanayi-i Nefise Mektebi, Arkeoloji müzesi, Düyun-u Umumiye Binası, Pera Palas, Tıbbiye olarak yapılan ve inşaatı 1901’de tamamlanan Haydarpaşa Lisesi, Karaköy’deki Voyvoda Caddesi’nde Osmanlı Bankası, Reji Şirketinin binaları da Vallaury’nin eseridir.

Okul renkleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1914-1918 yılları arasında devam eden Birinci Dünya Savaşı yıllarında, İstanbul Erkek Lisesi günümüzde Saint Benoit Fransız Lisesi olarak kullanılan Karaköy Kemeraltı Caddesi'ndeki binada eğitim vermiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında okul binasının bir bölümü hastaneye çevrilerek sarıya boyanır.

50 İstanbul Lisesi son sınıf öğrencisi gönüllü olarak savaşa katılmak isterler ve birliğe katılarak Çanakkale Savaşı'nda (1914 , Saat: 3.30, Kabatepe) hayatlarını kaybederler. Büyüklerinin ölüm haberini alan İstanbul Lisesi öğrencileri sarı olan okul binasının kapı ve pencerelerini siyaha boyarlar. Bugünden sonra hayatlarını kaybeden öğrenciler anısına okul renkleri sarı-siyah olarak kabul edilir.

Okul amblemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk okul amblemi 1915-1916 yıllarında tasarlanmıştır. Amblem İstanbul Sultanisi'nin ilk harfleri 'elif', 'sin' , gül, yıldız ve hilal'den oluşmaktadır. Bu amblem daha sonra 1917 de okul mezunu Nejat Sirel (IS'07) tarafından değiştirilir. Sirel tasarımında "gül" sembolünü kaldırmıştır.

Okul amblemine son şekli Orhan Omay (IEL '37) tarafından verilmiştir. Orhan Omay kendisiyle yapılan [1], son yaptığı tasarımda İstanbul'un İ'sini; Lisenin L'sini ve lisenin izci grubunun adı olan Sakarya'nın S'sini; ay ve yıldızla bir arada yeniden tasarladığını ifade eder. Günümüzdeki arma 1970'ten bu yana kullanılmaktadır.(Hayır bu doğru değil, amblemin kullanılışı daha eskilere dayanmaktadır)

Festival ve Organizasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul (Erkek) Lise'sindeki tüm sosyal faaliyet kulüpleri ve düzenlenen hafta, şölen, festival vs. tamamıyla öğrencilerin çabalarıyla ortaya çıkar.

Kültür Etkinlikleri Haftası[değiştir | kaynağı değiştir]

Her zaman sahip olduklarını genişletmeyi amaçlayan İstanbul Lisesi, bilimsel bir birikime sahip öğrencilerin yanı sıra kendini tanıyan, yeteneklerini kullanmayı bilen, bireysel değil toplumsal düşünen, yaratıcı ve özgür ruhlu bireyler yetiştirmektedir. Bu amaçla her sene haziran ayının ilk haftasında birbirinden renkli etkinliklerden oluşan "Kültür Etkinlikleri Haftası" düzenlenir. 20 öğrenci ve 1 koordinatör öğretmenden oluşan Kültür Etkinlikleri Haftası Komitesi tarafından düzenlenmektedir. Hafta boyunca okulda konserler, atölyeler, paneller, konferanslar, söyleşiler, sergiler, film gösterimleri yapılmakta ayrıca Mustafa Kemal Merkezi, İş Sanat Konser salonu gibi mekanlarda, her yıl farklı sanatçıların ve orkestraların katılımıyla Açılış, Kapanış, Öğrenci Partisi ve Öğrenci Müzik Geceleri düzenlenmektedir. İçeriğini yıldan yıla yoğunlaştıran Kültür Etkinlikleri Haftası, geniş kitlelere hitap etmekte; etkinliğe sanat, iş ve politika dünyasından farklı simalar katılım göstermektedir.

1-8 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 24. Kültür Etkinlikleri Haftası' nda Küçük İskender ve Köylü Ekrem gibi ünlü yazarların yanı sıra, 1 Haziran'da Ezgi'nin Günlüğü ve 8 Haziran'da Model konserleri ücretsiz olarak okul bahçesinde gerçekleştirilecektir.

Uluslararası Spor Şöleni (Sportfest)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 2000 yılında uluslararası dostluk bağlarını temel alarak sporu geliştirmek amacıyla organize edilen aynı zamanda Türkiye'nin "Liseler düzeyinde düzenlenen ilk uluslararası organizasyonu" ünvanını elinde bulunduran Spor Şöleni, her yıl eğitim takviminin son haftası yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce sporcunun katılımıyla düzenlenir. Festival dahilinde birçok spor dalını kapsayan uluslararası turnuvalar, partiler, yat gezileri ve bahçe etkinliklerinin yanı sıra, ünlü spor insanları ve sporcularla konferanslar düzenlenmektedir. Sportfest, 2015 yılında 9-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenecektir.

IELMUN (İstanbul Erkek Lisesi Model Birleşmiş Milletler Konferansı)[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Erkek Lisesi Model Birleşmiş Mİlletler Kulübü Umut Erdoğdu, Sina Kuzuoğlu ve Eren Arslan tarafından, kendi çabalarıyla katıldıkları konferanslar ve yaptıkları çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Zamanla kulüp büyümüş, yeni katılımcılar yetiştirilmiş ve yine bu üç öğrenci tarafından planlanılan ama o zamanlarda gerçekleştirilemeyen IELMUN, 2012 yılında bu üç mezun öğrencinin liderliğinde IELMUNC (IELMUN Club) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu sene beşincisi düzenlenmektedir.

Liselerarası Kısa Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de liseler düzeyinde gerçekleştirilen ilk kısa film yarışması İstanbul Lisesi Liselerarası Kısa Film Yarışması'dır. Yarışma Türkiye'de sinema kültürünü oluşturmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlenmektedir. Organizasyon İstanbul Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenir.

Uluslararası Satranç Festivali[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurt içinden ve yurt dışından pek çok okulun katılımıyla gerçekleştirilen, Türkiye'nin lise düzeyindeki ilk uluslararası satranç turnuvasıdır. İstanbul Lisesi Uluslararası Satranç Festivali 2001 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenmekle beraber, son yıllarda 23 Nisan haftasında gerçekleştirilmektedir. Şölen, İstanbul Lisesi Satranç Kulübü'ne bağlı Satranç festivali Komitesi tarafından organize edilmektedir.

Bilim Haftası[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Erkek Lisesi Bilim Etkinlikleri Haftası, tamamen okul öğrencilerinin çaba ve istekleriyle hazırlanmaktadır. Kendi alanında uzmanlaşmış isimlerin konferanslar verdiği haftada öğrenciler tarafından sergilenen deneyler de yoğun istekle takip edilmektedir. Aynı zamanda okulun çok büyük bir değeri olan Numune-i Terakki dergisi bu hafta içinde öğrencilere dağıtılır. İlk Bilim Etkinleri Haftası 2011, ikincisi 2012 ve üçüncüsü de 2013 yılında gerçekleşmiştir. 2010 yılında okul öğrencilerinden Barış Paksoy, Cem Mert Dallı ve Aras Ergus öncülüğünde kurulan komite, Numune-i Terakki dergisinin çıkartılması, Bilim Haftası süresince konferanslar düzenlenmesi ve deneyler sergilenmesi faaliyetlerini üç bölümde yürütmektedir.

Numune-i Terakki Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönemin önemli isimlerinden Mehmet Nadir Bey, 1884 yılında Numune-i Terakki ismiyle İstanbul Lisesi'nin temellerini atmıştır. Aynı zamanda Osmanlı'nın ilk öğrenci dergisi olan Numune-i Terakki'nin ilk sayısı 7 Nisan 1887'de okul öğrencileri ve kurucu Mehmet Nadir Bey'in katkılarıyla yayımlamıştır. O yıllarda çok ilgi görüp, kimi yazıları gazetelerde yayınlanan dergi 27 Mart 1888'de 9. sayısıyla yayın hayatına veda etmiştir. 2010 yılında kurulan komite bu değeri yaşatmak için yoğun çalışarak, 122 yıl önceki değer ve ilkelerini kaybetmemiş ve yine öğrenciler tarafından hazırlanmış 10. sayıyı yayınlamıştır. 2013'te 11. sayı hazırlanıp yayınlanmış, aynı yıl içerisinde bir sayı daha yayınlanması beklenmektedir. Dergi ekibi çalışmalarını okul öğrencilerinden Gönenç Moğol'un öncülüğünde sürdürmektedir.

İstanbul Lisesi Bilim Etkinlikleri Haftası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilim Haftası tamamen okul öğrencilerinden oluşan İELBEK’in çaba ve istekleriyle hazırlanmaktadır. Alanında uzman isimlerin konferanslar verdiği haftada öğrenciler tarafından sergilenen deneyler de yoğun ilgiyle takip edilmektedir. Etkinlikler ilk dönemin son haftasında gerçekleşir. İlk kez 2011 yılında düzenenlenen Bilim Etkinleri Haftası 2013 yılında üçüncü kez gerçekleşmiştir. Bilim Haftası Etkinliklerini iki bölümde inceleyebiliriz.

Haftaya konferans veya çalıştay için gelen isimler kendi alanlarında uzman olup, ağırlıklı olarak akademisyenlerden oluşmaktadır. Haftaya çağırılan isimlere ve yer verilen alanlara, okul öğrencilerinin isteği doğrultusunda karar verilmektedir. Konuşmacılar için okulun Celal Ferdi Gökçay konferans salonu hazırlanmakta, konuklara okul yönetimi ve İELBEK tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir. Konferans ve çalıştayları hazırlayan ekip çalışmalarını okul öğrencilerinden Ali Rasim Koçal öncülüğünde sürdürmektedir.

Yine tamamen öğrenci çalışmaları çevresinde gerçekleşen bu oluşum, öğrencilerin kendi imkanlarıyla yaptığı araştırmalara, Alman Fizik, Kimya, Biyoloji öğretmenlerinin birikim ve desteklerine dayanır. Haftada sergilenecek deneyler de yine tamamen öğrencilerin isteklerine göre belirlenir. Hafta öncesinde araştırmalar tamamlanır ve deneyler seçilir. Seçilen deneyler okul öğrencileri tarafından gerekli güvenlik önlemleriyle, belirli zaman aralıklarıyla okulun 3. katında deneyler için ayrılmış bölümde sergilenir. Aynı zamanda okulun robotik kulübü de bu oluşuma destek verip, kendi imkanlarıyla okulda hazırlamış oldukları robotları haftada sergiler.Deney hazırlama ekibi çalışmalarını okul öğrencilerinden Alkım Kaçmaz öncülüğünde sürdürmektedir.

Okul Kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Lisesi'nde yukarıdaki organizasyonların düzenlenmesinde çekirdek rolü üstlenen ve bunların dışında aktiviteleriyle lisenin sosyal kimliğini zenginleştiren birçok kulüp bulunmaktadır.

 • Alman Tiyatro Kulübü
 • Anime - Çizgi Roman Kulübü
 • Bilim ve Teknoloji Kulübü
 • Dans Kulübü
 • Felsefe Kulübü
 • Folklör Kulübü
 • Fotoğrafçılık Kulübü
 • Fransızca Kulübü
 • Gezi ve İnceleme Kulübü
 • Girişimcilik Kulübü


 • İstanbul Lisesi Amatör Tiyatro Topluluğu
 • İstanbulspor Kulübü (Öğrenci kulübü)
 • Karikatür Kulübü
 • Kütüphanecilik Kulübü
 • Model Birleşmiş Milletler Kulübü (MUN) (Avrupa Gençlik Parlamentosu'nu (EYP) da kapsar.)
 • Münazara Kulübü
 • Müzik ve Ritim Kulübü
 • Resim Kulübü
 • Robotik Kulübü


 • Sakarya İzci Grubu
 • Satranç Kulübü
 • Sinema Kulübü
 • Sosyal Yardımlaşma Kulübü
 • Spor Kulübü
 • Tarih Kulübü
 • TSA (Technology Student Association) Kulübü[2]
 • TÜBİTAK Olimpiyat Kulüpleri (Mat., Biyo., Kim., Fiz., Bilg.)

İstanbulspor[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbulspor Kulübü, 1926 yılında İstanbul Lisesi öğrencileri tarafından kurulmuş bir spor kulübüdür. Kulüp futbol, basketbol, hentbol, voleybol, bisiklet, masa tenisi ve satranç dallarında sporcular yetiştirmektedir. Futbol, Basketbol, Voleybol, Bisiklet, Masa Tenisi ve Satranç dallarında sporcu yetiştiren birimler İstanbul Lisesi ve İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı öncülüğünde kurulmuş İstanbulspor Kulübü Derneği bünyesinde bulunmaktadır. "İstanbulspor" ismi ve logosunun telif haklarına İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı ve İstanbulspor Kulübü Derneği sahiptir.

İstanbul Lisesi okul takımlarında yer alan öğrenciler aynı zamanda İstanbulspor'un lisanslı oyuncuları olmakta ve resmi liglerde mücadele etmektedirler.

Günümüzde Basketbol takımı İstanbulspor ve İstanbul Lisesi'nin prestij takımı olmakla beraber kulüp geçmiş yıllarda futbol takımının mücadelesi ve başarılarıyla tanınmaktadır.

İstanbul Lisesi hakkında yazılan kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İstanbulspor Kulübü, Mayıs 1996
 • Terbiye ve Ta'lim-i Etfal-Mehmet Nadir Bey , Mart 2005
 • Duyun-ı Umumiye'den İstanbul Lisesi'ne, Nisan 2006
 • Şehadetname, Halide Alptekin, Yitik Hazine Yayınları, Mart 2007
 • Mustafa Kemal'in Yakasındaki Rozet, Nisan 2007
 • Numune-i Terrakki- İlk Öğrenci Dergisi, Nisan 2008
 • Billur Bir Avizedir İstanbul Lisesi'nde Zaman-Belgeleriyle 125 Yıl, Ocak 2009
 • Türkiye'de Almanca Eğitimin Geleceği, Mayıs 2009
 • The Political Economy of Ottoman Public Debt: Insolvency and European Financial Control in the Late Nineteenth Century, Murat Birdal, Eylül 2010

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 41°00′43.68″K 28°58′25.77″D / 41.0121333°K 28.973825°D / 41.0121333; 28.973825