Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Kuruluş
 • 1 Ocak 1882 (141 yıl önce) (1882-01-01) (Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane adıyla)
 • 20 Temmuz 1982 (40 yıl önce) (1982-07-20)(Mimar Sinan Üniversitesi adıyla)[1]
Tür Devlet üniversitesi[2]
Eski isim(ler)i Sanayi-i Nefise Mektebi
(1883-1928)
Güzel Sanatlar Akademisi
(1928-1982)
Eğitim dil(ler)i Türkçe
Bağlılık Yükseköğretim Kurulu
Rektör Handan İnci[3]
Konum Beyoğlu, İstanbul, Türkiye
41°1′48″K 28°59′24″D / 41.03000°K 28.99000°D / 41.03000; 28.99000
Yerleşke Fındıklı
Beşiktaş
Dolmabahçe
Bomonti
Balmumcu
Tophane
Kilyos
Okul renkleri Lacivert, Beyaz         
Maskot Baykuş
Web sitesi Resmî site
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi logo.png

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), merkez kampüsü İstanbul Fındıklı semtinde bulunan devlet üniversitesidir. Ağırlıklı olarak sanat, mimarlık ve kültür alanında faaliyet göstermektedir.[5]

Okul bünyesinde 3 fakülte (Mimarlık, Güzel Sanatlar, Fen-Edebiyat), İstanbul Devlet Konservatuvarı, 3 enstitü, bir yüksekokul ve bir meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Aynı zamanda İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi gibi 23 bilim-kültür-sanat merkezi de okul bünyesinde hizmet vermektedir.[5]

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en köklü sanat ve mimarlık eğitimi veren kurumu olduğundan öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, sanat tarihçisi, arkeolog, müzeci, ressam, mimar Osman Hamdi Bey tarafından 1882'de Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane adıyla Resim, Heykel ve Mimarlık alanında eğitim vermek için kuruldu[6] ve 2 Mart 1883'te 8 eğitmen ve 20 öğrencisi ile öğretime başladı.[7]

Kuruluşundaki eğitim kadrosu, Müdür-i Umumi Osman Hamdi Bey; Dahili müdür ve heykel öğretmeni Oskan Efendi; Fenn-i Mimari öğretmeni Alexandre Vallaury; Yağlı boya resim öğretmeni Salvatore Valeri; Karakalem resim öğretmeni Warnia-Zarzecki; Tarih ve tarih-i sanat öğretmeni Aristoklis Efendi; Ulum-u riyaziye (Fen Bilgisi) öğretmeni Kaymakam Hasan Fuat Bey; Teşrih (Anatomi) öğretmeni Kolağası Yusuf Rami Efendi'den oluşmaktaydı. Bu kadroya, 1892 yılında Hakkaklık (Gravür) öğretmeni olarak Monsieur Napier de katıldı.

Paris Güzel Sanatlar Okulu (Ecole Des Beaux-Art)’nu örnek alarak kurulan okulda 1882 yönetmeliğine göre resim, heykeltıraşlık, mimarlık ve hakkaklık ile sanat dersleri okutulunacak ve öğretilecekti. Dersler antik sanat ağırlıklı idi. Osman Hamdi Bey, okulun Arkeoloji Müzesi’ne yakın olması gerektiğini düşünüyordu. Mimar Alexandre Vallaury’den okulu müzenin ana giriş kapısının karşısına, Çinili Köşk'ün yanına inşa etmesini istedi. Vallaury beş derslik ve bir atölyeden oluşan küçük bir bina yaptı. 1916’ya kadar kullanılan bu bina, 1892 ve 1911’de yapılan eklerle genişletilmiştir. Vallaury aynı zamanda mektebin il mimarlık hocası olarak görevlendirilmiştir.

1914 yılında, İnas (Kız) Sanay-i Nefise Mektebi, Resim ve Heykel alanında eğitim vermek üzere kurulmuştur. İlk müdürü ise, ünlü matematikçi Salih Zeki Bey'dir. İnas Sanay-i Nefise Mektebi, Bezmialem Valde Sultan Mektebi'nde (Şimdiki Cağaloğlu Anadolu Lisesi) faaliyete geçti. 1926 yılında Sanay-i Nefise Mektebi Fındıklı'da bulunan Cifte Saraylar'dan Cemile Sultan Sarayı'na taşındıktan sonra Erkek ve Kız Sanay-i Nefise Mektepleri birleştirildi.[8]

Türkiye'de ilk sanat ve mimarlık yüksek okulu olan kurum, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı ve böylece Türkiye'de akademi unvanını alan ilk yükseköğretim kurumu oldu.

1929’da mektepte seramik bölümü faaliyete geçti. 1930’larda atölyeler daha da çeşitlendi. 1936’da “Türk Tezyini Sanatlar Bölümü” eklenmiştir. 1937 yılında Atatürk'ün emriyle Dolmabahçe Sarayı'nın Veliaht Dairesi, Türkiye'deki ilk sanat müzesinin kurulması için Güzel Sanatlar Akademisi'ne tahsis edildi. Müze’nin müdürlüğüne Halil Dikmen atandı. 1938’de alınan kararla, mimarlık bölümü liseden sonra 5 sene oldu; bölümün adı da “Yüksek Mimarlık” bölümü olarak değişti. 1959’da artık tüm bölümlere liseyi bitirenler, imtihanla alınmaktadır. Ayrıca tüm bölümler 5 senelik olmuştur. 1969 yılındaki yasa ile akademi, bilimsel bir özerkliğe kavuşmuştur ve artık ismi “İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi” olarak geçmektedir. 1975’te akademiye birçok bölüm eklendi. 1978'te Fotoğraf Enstitüsü kuruldu ve üniversite düzeyindeki ilk fotoğraf sanatı programı bu enstitüde uygulanmaya başlandı.

Kurum, 4 Kasım 1981’de kabul edilen 2547 sayılı Kanun ve 20 Temmuz 1982'de çıkarılan 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile üniversiteye dönüşerek Mimar Sinan Üniversitesi adını aldı. Akademinin Üniversite statüsünü alması ile birlikte bünyesinde Fen Edebiyat Fakültesi açıldı.

Giriş Kapısı

1970 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan İstanbul Devlet Konservatuarı, 1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlandı. 1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlandı. İstanbul Devlet Konservatuar'ı 1986 yılında Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’ne taşındı. Günümüzde hala burada eğitim vermektedir.

Üniversite yönetimi 2003 Aralık ayında aldığı kararla adını "Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi" olarak değiştirdi. 1982 yılından beri üniversitede eğitim dönemi 4 yıldır.

Öğrenci Kabulü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve İstanbul Devlet Konservatuarı bölümleri kendi belirlediği yetenek sınavları ile öğrenci kabulü alır. Türkiye'de bu uygulamaya başlayan ilk kurum olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 1959'dan beri muhtelif bölümlerine yetenek sınavı ile öğrenci alıyor.[9] Yetenek sınavları o yılın ağustos veya eylül ayında yapılır. Yetenek sınavı kılavuzuları YKS sınavı yapıldıktan sonra üniversite tarafından duyurulur. Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi bölümleri ise ÖSYM tarafından yapılan "Yükseköğretim Kurumları Sınavı" ile öğrenci alır.

Güzel Sanatlar Fakültesi Yetenek Sınavları[değiştir | kaynağı değiştir]

Resim, Heykel, Seramik ve Cam, Tekstil ve Moda Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, Sahne Dekoru ve Kostümü Bölümleri ortak çizime dayalı genel baraj sınavına girerler. Baraj sınavını başarıyla geçen öğrenci adayları belirtilen bölümlerin yerleştirme sınavlarına girerler. Bu bölümlerin yerleştirme sınavları ise yine çizime dayalıdır. Fotoğraf, Grafik Tasarımı ve Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu bölümleri aday öğrencilere bölüm özelinde farklı bir yetenek sınavı uygular.[10] Her bölümün kendine özel öğrenci kontenjanı vardır. Bölümlerin ana kontenjanına giren öğrenciler üniversiteye kaydolmaya hak kazanır. Sinema ve Televizyon Bölümü ÖSYM tarafından yapılan "Yükseköğretim Kurumları Sınavı" ile öğrenci alır.[11]

İstanbul Devlet Konservatuarı Yetenek Sınavları[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenci adayları Müzik, Müzikoloji ve Sahne Sanatları bölümlerinin yetenek sınavlarına girerler. Yetenek sınavlarında ana sanat dallarına göre değişiklik gösteren yaş sınırıda mevcuttur. Her Anasanat Dalının kendi yetenek sınavı mevcuttur. Ana kontenjana giren öğrenciler üniversiteye kaydolmaya kazanır.

MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümüne bağlı Anasanat Dalları ortaokul ve lise seviyesinde de eğitim vermektedir. Bu seviyedeki öğrencilerin yetenek sınavları ayrı olur. [12]

Müzik Bölümü; Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı, Üfleme ve Vurma Çalgılar Anasanat Dalı, Piyano-Arp-Gitar Anasanat Dalı, Bestecilik ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı olmak üzere 4 farklı alanda yetenek sınavı yapılır.

Müzikoloji Bölümü; Genel Müzikoloji Anabilim Dalı ve Etnomüzikoloji Anabilim Dalı olmak üzere 2 farklı alanda yetenek sınavı yapılır. (Yaş sınırı aranmaz)

Sahne Sanatları Bölümü; Tiyatro Anasanat Dalı, Opera Anasanat Dalı, Bale Anasanat Dalı ve Modern Dans (Çağdaş Dans) Anasanat Dalı olmak üzere 4 farklı alanda yetenek sınavı yapılır. [13]

Kütüphane[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez Kütüphane

Sanayi-i Nefise Mektebi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci ve Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882 yılında kurulmuş ve 2 Mart 1883 tarihinde öğretime başlamıştır. Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi’nin kurulması ile birlikte koleksiyonu oluşturulmaya başlanan Akademi Kütüphanesi 1948 yılında Fındıklı’daki binasının yanması ile  birlikte koleksiyonunun büyük bir kısmını kaybetmiştir. 1953 yılında restore edilen Fındıklı’daki binada hizmet vermektedir. Sanat ve mimarlık alanlarında zengin bir koleksiyonuna sahip Akademi Kütüphanemiz, Sedad Hakkı Eldem’in ilk tasarımı esas alınarak hazırlanan yeni bir proje kapsamında iyileştirme, yenileme ve genişletme çalışmaları ile modern bir görünüme kavuşturularak 2 Mart 2022 tarihinde yeniden hizmete açılmıştır.

Akademi Kütüphanesi, Fen Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı Kütüphanesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Kütüphanesi, Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi Kütüphanesi olmak üzere toplam 5 kütüphane bulunmaktadır.

Ağırlıklı olarak Güzel Sanatlar ve Mimarlık konularında olmak üzere toplam 137.000+ kitap mevcuttur. Ayrıca 8.500+ kitap dışı yayın, 3.500+ nadir kitap, aboneliği devam eden 18 adet Türkçe süreli yayın, 4.350+ lisansüstü tez, 950+ adet üniversitemiz yayını ve eğitim-öğretim alanlarımızı destekleyici çeşitli konuları içeren (Abone, EKUAL ve Açık Erişim) 93 veritabanı bulunmaktadır.[14]

Ana Yerleşke Binası (Çifte Saraylar)[değiştir | kaynağı değiştir]

Çifte Saraylar, Ön Cephe

Günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi Cemile Sultan Sarayı ile Münire Sultan Sarayı olarakta bilinen Çifte Saraylar'da (Fındıklı Yerleşkesi) faaliyet göstermektedir. Ayrıca Rektörlük Binasıda bu yerleşkededir. İlk olarak 1926 yılında Sanay-i Nefise Mektebi, Cemile Sultan Sarayı'na taşındı ve eğitime burada devam etti.[15] Kadın ve Erkek öğrencilerinin aynı mekanda ders görmesi buraya taşındıktan sonra mümkün oldu.[16] 1969 yılında Çifte Saraylar'ın Münire Sultan Sarayı'da üniversiteye tahsis edildi[17] ve Mimarlık Fakültesi Münire Sultan Sarayı'nda eğitime devam etti.

Cemile Sultan Sarayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Osman Hamdi Bey Salonu

Çifte Saraylar'dan Fındıklı tarafına yakın olan Cemile Sultan Sarayı'dır. Sultan Abdülmecid kızı Cemile Sultan için bu binayı yaptırmıştır. 1910-1920 arasında Meclis-i Mebusan olarak kullanılmış ve 28 Ocak 1920 yılında imzalanan Misak-ı Millî Kararları bu binanın üst katındaki salonda kabul edilmiştir. Salon günümüzde "Misak-i Milli Salonu" ismiyle konferans salonu olarak kullanılmaktadır. [18] Cemile Sultan Sarayı günümüzde Güzel Sanatlar Fakültesi bölümleri tarafından kullanılmaya devam edilmektedir. Saray binasının orta kısmındaki büyük salona "Osman Hamdi Bey Salonu" adı verilmiştir. Öğrencilerin diploma ve dönem sonu projeleri bu salonda sergilenmektedir ve ayrıca okulun çeşitli sanat ve tasarım sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Cemile Sultan Saray Binası Yangını[değiştir | kaynağı değiştir]

Mimar Sinan Salonu'ndan Boğaz Manzarası

Cemile Sultan Sarayı 1948 yılında çıkan yangınla çok büyük hasar görmüştür. Kütüphanedeki kitaplar, resmi kayıtlara ait dosyalar, çok sayıda değerli tablo, eşya ve ders malzemesi yangında yok oldu.[19] Cemile Sultan Sarayının yangından zarar görmeyen Selamlık binası ile bahçedeki diğer yapılar ve Taut Atölyesi (Çizim Atölyesi) kullanılmaya devam edildi. Yangının ardından binanın onarımı için bir komisyon kuruldu. Sedat Hakkı Eldem ve Mehmet Ali Handan'ın birlikte hazırladığı proje oy birliği ile kabul edildi.[20] Cemile Sultan Sarayı hazırlanan proje üzerinden dış cephesine sadık kalınarak yeniden inşa edildi. Saray binasının onarımı 23 Nisan 1953'de sona erdi ve öğretime tekrar açıldı.

Münire Sultan Sarayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çifte Saraylar'dan Tophane tarafına yakın olan Münire Sultan Sarayı'dır. Sultan Abdülmecid kızı Münire Sultan için bu binayı yaptırmıştır. Saray binası 1969 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'ne devredildi. Sedat Hakkı Eldem'in hazırladığı projeye göre saray binası yenilendi. Cemile Sultan Sarayın'da yangın önemli sebebi olarak görülen ahşap konstrüksiyon tümüyle ayıklanıp yerine günümüz teknoloji betonarme konstrüksiyon tasarımı yapılmıştır. [21] Münire Sultan Sarayı günümüzde Mimarlık Fakültesi bölümleri ve Güzel Sanatlar Fakültesine bağlı Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü tarafından kullanılmaktadır. Öğrencilerin proje sergileri binanın girişindeki "Mimar Sinan Salonu'nda" yapılmaktadır.

Mimarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çifte Saraylar, Sultan Abdülmecid tarafından Ermeni kökenli Osmanlı vatandaşı Mimar Garabet Amira Balyan'a yaptırılmıştır. Garabet Amira Balyan, Osmanlı İmparatorluğu'nun önde gelen mimarlarındandır. Oğlu Nigoğos Balyan ile Dolmabahçe Sarayı'nı inşa etmiştir. Büyük Mecidiye Camii, Yıldız Sarayı ve Çırağan Sarayı inşaatlarında da önemli rol üstlenmiştir.

Akademik Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Güzel Sanatlar Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güzel Sanatlar Fakültesi, 1882 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi olarak kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sanat okuludur. Kurucusu Osman Hamdi Bey İstanbul Arkeoloji Müzesi karşısında inşa edilen yeni binasında, sadece sekiz kişilik eğitim kadrosu ve 21 öğrencisi ile Resim, Heykel ve Mimarlık alanında öncü bir rol oynamak üzere yola çıkmıştı. Sanayi-i Nefise Mektebi bir erkek okulu olarak kurulmuştu, 1914 yılında ise İnas Sanayi-i Nefise Mektebi Resim ve Heykel alanında eğitim vermek üzere kurulmuştu. 1926 yılında Sanâyi-i Nefîse Mektebi, bir süre eski Meclis-i Mebûsân binası olarak da kullanılan Fındıklı’daki Çifte Saraylar’dan Cemile Sultan Sarayı kısmına taşındı. Bunun yanı sıra sadece kızlara sanat eğitimi veren İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'de buraya bağlanarak, kız ve erkek öğrenciler birlikte sanat eğitimine başladı. 1982 yılından beri fakülte eğitim dönemi 4 yıldır. Günümüzde Güzel Sanatlar Fakültesi 11 bölüm ve 15 anasanat dalıyla Fındıklı Yerleşkesi'nde Çifte Saraylar'da faaliyet göstermektedir. Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bölümleri sırasıyla şunlardır: Fotoğraf Bölümü; Geleneksek Türk Sanatları Bölümü; Grafik Tasarım Bölümü; Heykel Bölümü, Resim Bölümü; Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü; Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu; Seramik ve Cam; Sinema ve Televizyon; Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü; Temel Eğitim Bölümü.

Güzel Sanatlar Fakültesi Kanatlı Zafer Heykeli

Temel Eğitim Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında Güzel Sanatlar Fakültesinin bölümlerinden biri olarak kurulan Temel Eğitim Bölümünün geçmişi eskiye dayanır. Akademi yıllarında yapılan eğitim reformu çalışmaları sonucunda 1969 yılında Heykel Bölümünde, Temel Sanat Eğitimi Kürsüsü kurulmuştur. Başlangıçta sadece Heykel Bölümü öğrencilerine verilen Temel Sanat Eğitimi verilirken, ertesi yıl Akademinin bütün bölümlerine ortak bir disiplin olarak uygulanmaya başlanmıştır. 1977 yılında Akademide ortak olan Temel Disiplinler ve Kürsüler, Temel Sanat ve Bilimler Bölümü adı altında kurulan yeni bir bölümde toplanmıştır. Güzel Sanatlar Akademisi’nin 1982’de üniversiteye dönüşme sürecinde Temel Sanat ve Bilimler Bölümü kapatılmıştır ancak bu yeni yapılanma içinde Temel Sanat Eğitimi, her bölümün kendi içinde düzenlenen temel bir ders olarak varlığını sürdürmüştür. 1997’de yeniden açılan Bölümde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Geleneksel Türk Sanatları Bölümü ile Mimarlık Fakültesi’nin Endüstriyel Tasarım Bölümü’ne servis dersleri verilmektedir.[22]

Mimarlık Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mimarlık Fakültesi, Ön Cephe

1882’de kurulan “Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane’de açılan üç bölümden biri Mimarlık’tır. Güzel sanatlara ve estetiğe ağırlık veren Fransız Ecole de Beaux Arts sistemini örnek alan ve Fransız mimar Alexander Vallaury’nin tasarladığı binada 2 Mart 1883 tarihinde derslere başlayan Mimarlık Bölümü hocaları arasında, her biri döneminin önde gelen mimarlarından olan Alexander Vallaury, Guilio Mongeri, Kemalettin Bey ve Vedat Bey gibi isimler yer alır. 1928 yılında adı “Güzel Sanatlar Akademisi” olarak değişen kurumun yöneticisi Namık İsmail Bey, Mimarlık Bölümünün yeniden yapılandırılması için o dönemde Türkiye’de bulunan İsviçreli mimar Ernst Egli’yi bölümde yeni bir program oluşturmak üzere davet eder. Egli, 1930-36 yılları arasında Akademi’nin eğitim sisteminde köklü bir değişiklik yapar. Bölümün eğitim süresi yeni program doğrultusunda 5 yıla çıkartılır. Bu eğitimin sonucunda yüksek mimar unvanıyla mezun veren Mimarlık Bölümü bir yandan da ülkedeki imar faaliyetleri içinde etkin olarak yer almaya devam eder. Egli’nin ayrılmasından sonra yerine geçen Taut gibi yabancı hocaların yanı sıra Sedad Hakkı Eldem, Arif Hikmet Holtay, Feridun Akozan, Halit Femir, Seyfettin Arkan, Mehmet Ali Handan, Nazmi Yaver Yenal, Rebii Gorbon, Asım Mutlu, Utarit İzgi gibi mimarlar, Bölümde hocalık yapmış değerli isimlerden bazılarıdır. 1982 tarihinde Akademi’nin “Mimar Sinan Üniversitesi”ne dönüşmesiyle birlikte Mimarlık Bölümü, Şehir ve Bölge Planlama, İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleriyle birlikte Mimarlık Fakültesi çatısı altında toplanır. Aynı dönemde, Mimarlık Bölümüne giriş Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan merkezî sınava bağlanır ve mimarlık eğitimi 4 yılla iner.[23]

Fen Edebiyat Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1982’de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile Güzel Sanatlar Akademisi üniversiteye dönüştürülmüş ve bünyesinde bir Fen Edebiyat Fakültesi açılmıştır. 1983 yılında kurulan “Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü” aynı yıl lisans programlarına başlamış. Fen Edebiyat Fakültesinde şu an 11 bölüm bulunmaktadı: Arkeoloji Bölümü; Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü; Eğitim Bilimleri Bölümü; Felsefe Bölümü; Fizik Bölümü; İstatistik Bölümü; Matematik Bölümü; Sanat Tarihi Bölümü; Sosyoloji Bölümü; Tarih Bölümü; Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü.

İstanbul Devlet Konservatuarı[değiştir | kaynağı değiştir]

MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı, Ön Cephe

İstanbul Devlet Konservatuvarı, 1970 yılında TC Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulmuştur. 1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlanmıştır. Böylece İstanbul Devlet Konservatuvarı 1982-1983 öğretim yılına Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İstanbul Devlet Konservatuvarı adıyla eğitim vermeye başlamıştır. 1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlanmıştır. 1986 yılında Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’ne taşınmış, burada eğitim vermeye başlamıştır. Konservatuarda Müzik, Müzikoloji ve Sahne Sanatları bölümü bulunmaktadır. Müzikoloji bölümü Türkiye'de Müzikoloji adıyla kurulan ilk bölümdür. Aynı şekilde Sahne Sanatları bölümüne bağlı Modern Dans Anasanat Dalı Türkiye’nin ilk resmi Modern Dans sanatı eğitim programı olma özelliğine sahip.

2001 yılında Avrupa Konservatuvarlar Birliği'ne (Association of Européenne de Conservatoires, Akadémies de Musique et Musikhochschulen) aktif üye olarak kabul edilmiştir.

Fındıklı Yerleşkesi Anfi

Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Güzel Sanatlar Enstitüsü

Yüksekokullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Enformatik Bölümü

Yerleşkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fındıklı Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mimarlık Fakültesi (Geçici olarak Dolmabahçe Yerleşkesi'nde eğitime devam etmektedir.)
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü

Bomonti Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Meslek Yüksekokulu
 • Enformatik Bölümü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü

Balmumcu Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sinema ve TV Bölümü
 • Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi

Dolmabahçe Yerleşkesi (Baltacılar Dairesi)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dolmabahçe Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçici süreyle Mimarlık Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bazı bölümleri bu yerleşkede eğitim vermektedir.[24]

Tophane Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Yüksekokulu

Beşiktaş Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sürekli Eğitim Merkezi

Kilyos Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sanat ve Tasarım Uygulama Araştırma Merkezi

Ortak kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Yükseköğretim Kurumu resmî sitesi, Kuruluş Yıllarına Göre Üniversiteler sayfası". 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2009. 
 2. ^ "Kuruluş Yıllarına Göre Üniversiteler sayfası". Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Genel Müdürlüğü resmî sitesi. 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2009. 
 3. ^ "6 üniversiteye rektör atandı, Nihat Hatipoğlu rektör oldu". haberturk.com. 18 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2019. 
 4. ^ "İstanbul 2010 Kültür Başkenti resmî sitesi, Üniversiteler sayfası". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2009. 
 5. ^ a b KALİTE GÜVENCEMİZ 17 Ağustos 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 6. ^ MSGSÜ Bilgi Kataloğu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 1 Temmuz 2005. s. 13. 
 7. ^ "Tarihçe". Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 26 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2015. 
 8. ^ İnas (Kız) Sanay-i Nefise Mektebi. Geçmiş Zaman Fotoğrafları (MSGSÜ). Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 1 Mart 2008. s. 18. Erişim tarihi: 5 Şubat 2023. 
 9. ^ "Yetenek Sınavları". Kurum Tarihi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2023. 
 10. ^ "GSF Yetenek Sınavları". Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 29 Ocak 2023. Erişim tarihi: 29 Ocak 2023. 
 11. ^ "Sinema ve Televizyon Bölümü". Yükseköğretim Kurulu. 29 Ocak 2023. Erişim tarihi: 29 Ocak 2023. 
 12. ^ "MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı Müzik ve Bale Ortaokul-Lise Giriş Sınavları". Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 29 Ocak 2023. Erişim tarihi: 29 Ocak 2023. 
 13. ^ "Sahne Sanatları Bölümü Yetenek Sınavı". Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 29 Ocak 2023. Erişim tarihi: 29 Ocak 2023. 
 14. ^ "Kütüphane". Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 29 Ocak 2023. Erişim tarihi: 29 Ocak 2023. 
 15. ^ "Mektebin Cemile Sultan Sarayı'na Taşınması". Kurum Tarihi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 5 Şubat 2023. Erişim tarihi: 5 Şubat 2023. 
 16. ^ Akademi'de Karma Eğitim. Geçmiş Zaman Fotoğrafları (MSGSÜ). Mimar Sinan Güzel Sanatlar Universitesi'. 5 Şubat 2023. s. 18. Erişim tarihi: 5 Şubat 2023. 
 17. ^ "Münire Sultan Sarayı Tahsisi". Kurum Tarihi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2023. 
 18. ^ "Misak-ı Miili Salonu" (PDF). "Ayın İzi" MSGSÜ Aylık Bülten. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 1 Haziran 2022. Erişim tarihi: 5 Şubat 2023. 
 19. ^ "Saray Binası Yangını". Kurum Tarihi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 20. ^ "Saray Binası Yangını". Kurum Tarihi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2023. 
 21. ^ Münire Sultan Sarayı Yenileme Çalışması. Mimari Koruma Alanında Arttırılmış Gerçekliğin Kullanımı ve Değerlendirilmesi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Örneği. MSGSÜ Bilimsel Araştırma Projeleri. 7 Eylül 2017. s. 15. Erişim tarihi: 5 Şubat 2023. 
 22. ^ "Temel Eğitim Bölümü". Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 29 Ocak 2023. Erişim tarihi: 29 Ocak 2023. 
 23. ^ "MSGSÜ Mimarlık Fakültesi". Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 29 Ocak 2023. Erişim tarihi: 29 Ocak 2023. 
 24. ^ "Rektörümüzün 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni Konuşması". Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 18 Ekim 2021. 20 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2021. 
 25. ^ "Prof.Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi". www.msgsu.edu.tr. 20 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]